Japonya’da İlkbahar Etkinlikleri

2
86
Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri
Photo: Peter Fitzpatrick/AL DIA News

Japonya’da her mevsimin ayrı bir coşkuyla kutlandığını ve çeşitli etkinliklerle yaşatıldığını biliyoruz. Ama dört mevsimden en anlam yüklenilen, pembe ağaçların  hayalleri süslediği ilkbahar mevsimi olduğu da göz ardı edilemeyen bir gerçek.

Japonya’da ilkbahar  şubat sonunda ilk belirtilerini göstererek Mayıs aylarına kadar devam ediyor. Genelde havaların serin geçtiği Japonya ilkbaharında yağmursuz bir mevsim bile yaşanmıyor desek yalan olmaz. En yağmurlu ay ise Mayıs. Bu yüzden ilkbahar tüm güzel yanlarının yanı sıra bir de hastalık mevsimi olarak anılıyor Japonya’da…
Hastalıklar biraz geride dursun, ilkbaharın Japonlar için en önemli özelliği festival sezonunun açılması. Doğanın yavaş yavaş uyandığı, yenilenmenin başrolde olduğu ilkbahar mevsimini bol bol etkinlik ve festival ile kutluyor Japonlar. Bu etkinliklerin en dillerden düşmeyeni ise tabii ki kiraz çiçeği ağaçlarının altında oturmak.
Ama ben bu yazımda sizleri ilkbaharın sembolü sakura ağaçlarının Japonya’nın tek ilkbahar aktivitesi olmadığını kanıtlayan bir yolculuğa çıkaracağım.
Yolunuz ilkbaharda Japonya’ya düşerse, pembe bir rüyanın izinde gitmekten başka neler yapabiliriz gelin birlikte bakalım.
Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri
Hanami ve Yozakura
Ağaçlardan kibar kibar dökülen kiraz çiçeği yapraklarını izleme etkinliğinin ‘’Hanami partisi’’ olarak adlandırıldığını biliyorsunuzdur. Gündüz gözüyle yapılan bu etkinliğin bir de gece gerçekleştirilen  kardeş versiyonu var. Sakuraların gece ışıklandırılmış halde izlenmesine Yozakura gece seyri deniyormuş. Günün her saati sakura izlemek için bir bahane yaratmak isterseniz hanamiden sonra bir de kendinize yozakura saati  hediye edebilirsiniz.
Hanamidiyincemekan belirtmemek de olmaz şimdiJ Japonya’da büyülü bir kiraz çiçeği seyri yapmak için şu parkları not defterinize eklemeniz tavsiye olunur:

  1. Shinjuku Gyoen National Garden, Tokyo
  2. Yoshinoyama Dağı, Nara
  3. Goryokaku Kulesi, Hokkaido

İlkbahar Pikniği

Sadece Japonya değil tüm dünyada ilkbahar diyince çimenlere serilen örtülerin üzerinde yapılan piknikler en güzel aktivitelerin başında gelir. Ama Japonya’da piknik de yine genelin bir tık üstünde bir gelenek halini almış.  Tabiiki Japonlar için ilkbaharla özdeşleştirilmiş  bir yemek listesi de  mevsimin en olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Mochi adı verilen tatlı fasulye dolgulu ve  renkli pirinç kekleri bu geleneksel yiyeceklerin en ünlülerinden. Ayrıca ilkbahar gelince her yaştan ve meslekten kişiler( okuldan çıkan çocuklar, takım elbiseli insanlar) parklara gidip molalarını bu şekilde değerlendiriyorlar. Buradan ilkbaharda Japonya’da bir tane parkı bile boş göremeyiz sonucunu çıkarabiliriz.

Çilek toplamak

Çilek toplamak da Japonya’da bir başka en popüler ilkbahar aktivitelerden biri. ÖzellikleJapon çilekleri çok tatlı ve lezzetli olmasıyla bilinirler.Tokyo etrafında çok fazla çilek tarlası bulup,  çilek toplama aktivitelerine katılabilirsiniz! 😉

Festival Sezonu

Festival sezonu Nisan’ın başından başlayarak yaz ayları boyunca devam eder. Japonya’da düzenlenen festivaller Japon kültürünü ve lokal yaşamı hissetmenin en iyi yerlerinden birisidir. Eğer bu aylarda Japonya’da olacaksanız  mutlaka geleneksel bir Japon Festivali ortamını yaşamalısınız. Yaşadığınız en ilginç deneyimler arasındaki yerini alacaktır.

Japonya’nın Popüler 3  İlkbahar Festivali

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri

Inuyama Festivali

Festival 1635’den beri her yıl nisan’ın ilk haftasıInuyama şehrinde düzenlenmektedir. Festivalin öne çıkan özelliği , 13 devasa, 3 katlı şamandıranın Japon flütleri ve davul sesiyle birlikte şehrin dört bir yanında düzenledikleri  geçit törenleridir. Geceleri ise her şamandıranın 365 adet Japon feneriyle aydınlatılmasıyla festival adeta bir görsel şölene dönüşmektedir.

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri
Takayama Festivali

Takayama Festivali, Japonya’nın Alpleri olarak adlandırılan Takayama’nın eski kentinde14-15 Nisan’da düzenlenmektedir. Oldukça popüler olan Takayama festivali Kyoto- GionMatsuri ve Saitama-Chichibu Yomatsuri ile birlikte Japonya’nın en güzel 3  festivalinin arasındadır. Festival ilkbahar ve sonbaharda yılda 2 kez binlerce kişinin katılımıyla  düzenlenmektedir. Festivalin ana özelliği Yatai adı verilen yüksek ve heybetli şamandıraların 2 gün boyunca sabah saatlerinden öğleden sonraya kadar Takayama sokaklarına çıkarılıp Karakuribebek perfomansları eşliğinde gezdirilmesidir.

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri

Kamogawa Odori Dans Gösterisi

Her yıl Kyoto şehrinin Pontocho ilçesinde düzenlenen  Geyşa ve Maikoların eşlik ettiği bir bahar dans festivali olan Kamogawa Odori Japonya’nın başkenti Kyoto’dan Tokyo’ya  taşındıktan sonra  yerel ekonomiyi yeniden canlandırmak için 1872’de düzenlenmeye başlanmış.

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri

Çiçek Festivalleri

Japonya genelinde ilkbahar ayları boyunca 20’den fazla çiçek festivali düzenlenmektedir

Kawachi Fuji Bahçesi Wisteria Çiçek Festivali

Japonya’nın en ikonikwisteria çiçek seyri yerlerinden olan  Kawachi Fuji Bahçesi  Fukuoka prefektörlüğünün Kitakyushu şehrinde yer alıyor.
Kımızı, mor, beyaz, mavi, pembe renklerinde 20 farklı çeşitte  150 wisteria’nın bulunduğu parkta  kendinizi cennete düşmüş gibi hissedebilirsiniz .Wisteria çiçekleri nisanın sonundan mayısa kadar ziyaret edilebilir. Özel bir bahçe olduğu için sadece bilet alarak girebilirsiniz. Biletler çiçeklerin açma hızına bağlı olarak 500-1000 Yen  ( 15-30 Tl) arasında değişiyor.

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri

Kamiyubetsu Lale  Festivali
Japonya’nın ünlü ve kendine has çiçek festivallerinden olan Kamiyubetsu lale festivali, Hokkaido’nunMonbetsu ilçesindeki Kamiyubetsu parkında ziyaretçilerini bekliyor.  Mayıs başından haziran başına kadar rengarenk laleleri bir arada görebilirsiniz.

Japonya'da İlkbahar Etkinlikleri

Tateyama Kurobe Alpine Route
İlkbaharın ortasında karla kaplanmış yollar ve uzunluğu 10 metreyi aşan kar duvarları görmek ister misiniz? Cevabınız evetse Japonya’nın TateyamaKurobe Alp rotasında bu farklı deneyimi yaşayabilirsiniz.  Alp yürüyüş rotası Nisan’dan başlayıp kasıma kadar devam ediyor.   Kar duvarını görmek için ise Mayıs sonuna kadar vaktiniz var.

 Okinawa plajları

Aylar Nisanı gösterdiğinde Japonya’nın Okinawa adasında yazı beklemeye gerek kalmamıştır. Eğer ilkbaharda burada olacaksanız Okinawa’nın okyanus sularında denize girmeye hazırlanabilirsiniz. Adanın plajları kapılarını resmi olarak Martta açıyor olsa da, kalabalıktan kaçınmak ve  Okyanusta yüzmek için en ideal zaman Nisandır. Tatil sezonunu erkenden açmak için fırsat kolluyorsanız Okinawa’ya bir şans vermelisiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz