Japonya’da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi

0
56

Japonya'da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi

Müze gezmek seyahatlerde yapılması gerekenlerin başında gelen aktivitelerden biridir. Bir ülkenin tarihini, kültür ve sanat anlayışını keşfetmenin en iyi yollarındandır da ayrıca. Ama ya okuduğunuz kitapların, izlediğiniz filmlerin ve animelerin de bir müzesi olsaydı? İşte ilginçliklerini say say bitiremediğimiz Japonya’nın popüler kültür müzeleri aklınıza gelebilecek her türlü konuyu içerecek kapasitede.
Biz ise bu yazıda Japonya’nın en önemli manga yaratıcılarının eserlerini barındıran müzeleri ve Tokyo’nun en büyük robot heykelini barındıran Diver City’i gezeceğiz.
Hazırsanız gerçek bir manga, tutkununa, anime izleyicilerine hitap eden bu müzeleri gezmeye başlayalım.

Japonya'da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi
Fujiko F.Fujio (Doreamon) Müzesi

Doreamon müzesi olarak da bilinen The Fujiko F. Fujio Müzesi Japonya’nın sahil şehirlerinden olan Kawasaki’nin kırsalına kurulmuştur.  Fujiko f. Fujio’nun yarattığı eserlere adanmış müzede bir grup çocukla arkadaş olmak için zamanda  yolculuk yapan mavi robot kedi doreamona ait bir çok özel parça görebilirsiniz.  Müze, alanının bir kısmını çocuklara özel kısa film izletilen alana ve manga okuma odalarına ayırması gibi özelliklere de sahiptir. Oyun ve okuma odaları çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapar
Fujiko F. Fujio Müzesine Shinjuku Tokyo’dan hızlı trenle Kawasaki Noborito istasyonu Odakyu Odawara hattına  kolay bir şekilde ulaşılabilir. Müze içinde bilet satmayan Fujiko F. Fujio’ya önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Müzenin bilet fiyatları ise yetişkinler için 1000 yen (35TL)  , öğrenciler için 700 (25 tl) ve çocuklar için ise 500 (17 TL) yendir.

Japonya'da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi

Ishinomori Manga Müzesi

Japonya’nın Ishinomaki şehrinde bir sanat müzesi olan İshinomori Manga müzesi manga sanatçısı Ishinomori Shotaro’ya adanmıştır. Shatoro Cyborg009 ve Kamen Rider manga serilerinin yaratıcısıdır.
Müze, çeşitli çizgi roman koleksiyonu, orijinal çizim heykellerini ve sayısız manga serisinin eserlerini sergilemektedir. Ayrıca eserlerin 3d olarak sergilendiği müzede, yazarın yarattığı karakterlere bürünebilirsiniz.  Shotaro’nun bazı eserleri Ishinomaki şehrinin sokaklarında gösterilmektedir.
Yumurta şeklinde modern tarzda inşa edilmiş müze bir adada ve Kyukitakamigawa nehrinin ağzında yer aldığı için 2011 deki tsunami de müzenin içindeki birçok eser yok olma aşamasına gelmiştir. Müze kalan eserlerle birlikte restore edilip 2013 yılında yeniden ziyarete açık hale getirilmiştir. Shotaro’nun bir çok mangası televizyon için yeni uyarlamalara ve filmlere dönüştürülmeye devam etmektedir.
Ishinomori manga müzesine giriş 800 yen (28 TL) dir.

Japonya'da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi

 Mizuki Shigeru Anıt Müzesi

Japonya’nın Tottori prefektörlüğünde  Sakaiminato şehrinde  bulunan  bu müzede  popüler manga Ge Ge Ge No Kitaro ‘nun yaratıcısı Mizuki Shigeru’nun  700 parçadan fazla eseri  yer almaktadır. Müzenin içinde orijinal illüstrasyonları, çizimleri, eski çizgi romanları, Japonya dışından getirtilmiş iblis eserlerini de bulabilirsiniz.

Müze 100 yıllık geleneksel bir Japon restoranının yerine yeniden inşa edilerek kurulmuş. İçindeki ölümsüzleşmiş eserlerle ziyaretçilerini bekliyor.  Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 700 Yen ( 25 TL) lise öğrencileri için 500 yen ( 17TL)  ilkokul için ise 300 yen (9 Tl) dir.

Japonya'da Görmeniz Gereken 4 Popüler Kültür Müzesi

 Gundam Front Diver City

Gundam Front Tokyo 19 Nisan 2012’de Tokyo, Odaiba  Diver city  Plaza da açılmıştır.  Gundam, Mobile suits’’ olarak bilinen dev robotlardır.  Diver city plaza dünyada tek gerçek boyutta sergilenen gundam heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Gundam dünyası burada, kafe, robot temalı dükkânlar ve müzeden oluşur.  Müze plazanın 7. Katında bulunmaktadır. Gundam kafe Diver city alışveriş merkezinin tam merkezinde bulunur. Gundam temalı dükkanlarda ise  gachapon makinelerinden 100 yene bile bir şeyler almanız mümkündür.
Gundam Front a giriş ücreti 1000 yen yetişkinler,   Üniversite ve lise öğrencileri için 800 yendir.  Biletleri Gundam front Tokyo’dan alabileceğiniz gibi internetten de ayırtabilirsiniz.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 16.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz