Japonya’da Gezilmesi Gereken Müzeler

0
55

Japonya'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Hiroshima Barış Anıtı

Japonya’nın Hiroshima kentinde bulunur ve Atom Bombası Kubbesi olarak da bilinir. 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Alanlarından biri olan yapı, Hiroshima’ya atom bombası saldırısı sonucunda yaşamını yitiren kişilerin anıldığı başlıca yerlerden biridir ve açık hava müzesi olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapar.

Çek mimar Jan Letzel tarafından tasarlanan yapı Nisan 1915’te tamamlanmış ve Hiroshima İli Ürün Sergi Salonu adıyla açılmıştır. 1921’de Hiroshima İli Ticari Eşya Sergi Yeri adını alan yapı 1933’ten bu yana Hiroshima İli Sanayi Teşvik Salonu adını taşımaktadır.

Japonya'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Edo Tokyo Müzesi

Yüzyıllar boyunca Tokyo birçok zorlukla karşılaştı; ilk olarak yangınlar, depremler ve Fuji yanardağının patlaması da dâhil doğal afetler şehri yerle bir etmek için uğraşırken 1923 yılında Büyük Kanto Depremi, İkinci Dünya Savaşı sırasında tekrarlayan bombardımanlar ve ardından kontrolsüz şehirsel gelişme ekonominin çökmesine sebep oldu.

Bütün bunlar ve daha fazlası Tokyo’yu bugünkü haline getirmiş ve şehrin tarihi hakkındaki devasa Edo-Tokyo Müzesi’ne gösterişli materyaller sağlamıştır.

Dışardan lüks bir yolcu gemisi model alınarak inşa edilmiş devasa bir uzay gemisine benzese de, aslında bina Kurazukuri tarzında (bıkmış usanmış Tokyoluların sonunda yangına dayanıklı bina yapma tarzı) inşa edilmiş geleneksel bir Edo ardiyesidir. Müzenin yer aldığı Ryogoku’nun Chuo kısmına gelindiğinde, binanın tren raylarının üzerine kıvrılarak komşusu olan Kokugikan sumo stadyumuna doğru eğildiği görülebilir.

Müze yakın bir zamanda restore edilerek ziyaretçilerini Tokyo’nun başlangıcından alıp günümüzdeki haline kadar getiren üç bölüme ayrılmıştır: Edo Bölgesi, Tokyo Bölgesi ve Karşılaştırmalı Tarih Bölgesi. Her bölümde tatmin edici düzeyde İngilizce açıklamalar, cam arkasındaki hassas parçalar ile dokunabileceğiniz, şehrin geçmişine hayat veren, interaktif ekranların cazip bir karışımı mevcut.

Japonya'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Toyota Otomobil Müzesi, Nagoya, Japonya

Sadece otomobil değil aynı zamanda tüm endüstri tarihi için önemli bir isim olan Toyota, Toyota Otomobil Müzesi’ni (TAM) bu aracın tarihini anmaya ve insan ile motorlu taşıtın muhtemel geleceğini inşa etmeye adıyor. Japonya’nın Nagoya kentinde, firmanın bugünkü genel merkezinin ve fabrikasının da konumlandığı bir bölgede konuşlanan TAM, belki de bu nedenle “Endüstri ve Teknoloji Anma Müzesi” ismini taşıyor.

Toyota Group altında toplanan 13 farklı markanın bir araya gelerek kurduğu Toyota Otomobil Müzesi doğrudan, şirketin temellerinin atıldığı eski “Toyota Eğirme ve Dokuma Fabrikası” arazisinde bulunuyor. Ancak bu, eski yapının yıkıldığı anlamına gelmiyor. Japon firma kendi tarihine duyduğu saygıyı, bu binayı bir “yadigâr” olarak kabul edip koruyarak sergiliyor.

Eski dokuma fabrikasının ilk pavyonunu oluşturduğu müze, “makine pavyonu” ve “otomobil pavyonu” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. TAM’ın 1989 yılında açılan otomobil pavyonu, 120 otomobile ev sahipliği yapıyor. Bu koleksiyon, ilk benzinli aracın ortaya çıkarıldığı 19. yüzyılın sonlarından başlayarak günümüze dek üretilmiş kişi kullanımına özel otomobilleri kapsıyor. Yapının ikinci katında Avrupa ve Amerika menşeli otomobilleri görmek, üçüncü katında ise yine Toyota’nın aile araçlarına göz atmak mümkün.

Japonya'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Japonya-Hakone (Fuji)

Fuji Yanardağı’nı görmek için ana üs olarak kullanılan bölgedir. Hakone’ye gitmek üzere Odawara İstasyonu’na Kyoto’dan yaklaşık 3 saatte Shinkansen ile ulaşabiliyorsunuz.

Hakone Açık Hava Müzesi gerçekten bir görsel şölen, hem doğa, hem heykeller çok etkileyici. Müzenin içerisinde bir de Picasso sergisi bulunuyor. Müzede gezerken ne tarafa bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Bir yandan çiçekler ve ağaçlar, bir yandan da muhteşem heykeller.

Japonya'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

Nagasaki Atom Bombası Müzesi, Japonya’nın Nagasaki şehrinde bulunur. 9 Ağustos 1945 tarihinde 11:02:35’te Nagasaki’ye atılan atom bombasının ansına kurulmuştur. Bombanın etki etmiş olduğu bölgede bulunan Barış Parkı’nın yanında yer almaktadır.

Atom bombası müzesi ilk olarak 1945’te inşa edilmiş, günümüzde kullanılan müze haline ise bombanın üzerinden 50 yıl geçtiğinde 1996 yılında getirilmiştir.

Müzede olayın geçmişine bir hikâye olarak değinilmiş, saldırılar ve buna benzer olaylar üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda nükleer silahların gelişim tarihi de içinde bulunabilir. Müzede fotoğraflar, kalıntılar ve atom bombasıyla ilgili belgeler sergilenmektedir. Aynı zamanda video gösterimleri de olmaktadır.

Müzenin hemen yanında Nagasaki Atom Bombası Kurbanları Ulusal Barış Anıt Salonu bulunmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz