Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

2
70

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

Japonya dünyada popüler olan seyahat yerlerinden birisidir. Bir çok tapınak, doğa harikası, mimari ve teknoloji ile birlikte geleneğin ve modernin eşsiz harmanını yansıtan Japonya; birbirinden güzel ziyaret edilebilecek mekanları ve yapıları misafirlerine sunuyor. Kültür, tarih ve doğanın buram buram koktuğu bizim listelediklerimizden daha fazlasına sahip olan Japonya’da; bir sürü mekandan sizler için derlediğimiz gezilebilecek 10 güzide mekan:

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1.  Happo Pond (Happo Göleti- Nagano)

Bir çok turisti Nagano şehrine çeken ve Hakuba tepeleri tarafından çevrelenen  Happo Göleti denizden 2060 metre yüksekliğinde. Durgun suların üzerinde eşsiz Hakuba tepelerini yansıtan muhteşem bir güzelliğe sahip Happo Göleti; görülmeye değer yerlerden birini oluşturuyor.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Kintetsu Beppu Ropeway (Kintetsu Beppu Teleferiği-Oita)

Yürüyüşten hoşlanmayanlar için bir alternatif olan 101 yolcu kapasitesine sahip Kintetsu Beppu Teleferiği, 10 dakikalık bir zaman diliminde yolcularını 1375 metre yüksekliğindeki Tsurumi dağının tepesine ulaştırıyor. Zirvede ziyaretçileri bekleyen şey ise Beppu’nun, Yufu Dağı’nın ve Kuju Sıradağları’nın muhteşem görüntüsü oluyor. En iyi ziyaret zamanı ise 2000’den fazla kiraz çiçeğinin dağ eteklerinde açtığı ilkbahar zamanı.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Shiratani Unsuikyo Gorge (Shiratani Unsuikyo Geçidi-Kagoshima)

Hayao Miyazaki fanları için bu mekan oldukça aşina. Stüdyo Ghibli’nin animasyonlarından “Princess Mononoke”de gördüğümüz bu mekanın gerçeği de bir o kadar güzel. Cennet güzelliğinde doğal parklara sahip Yakushima Adası sahip olduğu bu geçitle birlikte eşsiz bir yürüyüş keyfini sizlere sunuyor. Eski kayıtlara göre Edo döneminde inşa edilen, taş ve tahta ile asfaltlanmış geçitten geçmek  o dönemde bir saat ile beş saat arasında değişiyordu.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Poetry Reading at Motsu-ji Temple (Motsu-ji Tapınağı’nda Şiir Okuması-Iwate)

Mayıs’ın dördüncü haftası pazar gününde Motsu-ji Tapınağı şiirseverlere kapılarını aralıyor. Sake yudumlamak ve sakeyle ilham bularak gölet kenarında şiir yazmaya davet edilen misafirlerin şiirleri seremoninin başı tarafından seçilerek; seçilen şiirler yüksek sesle okutuluyor.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Sagano (Kyoto)

Sadece sakin olmasından dolayı değil aynı zamanda sunduğu aura ile birlikte dünyanın en güzel ormanlarından biri olduğunu düşündüren Sagano ormanı tamamiyle bambu ağaçlarından oluşuyor. Eşşiz ve duru bambu ağaçlarının hışırtısını sunan Sagano Bambu Ormanı, Japon Çevre Bakanlığı tarafından “100 Soundscapes of Japan” listesine alındı.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Lavender Farm (Lavanta Çiftliği-Hokkaido)

Tomita Çiftliği’nin üç lavanta tarlası vardır: Doğu Lavanta, Sakiwai Tarlası ve Geleneksel Lavanta Bahçesi. Mutluluk tarlası anlamına gelen Sakiwai Tarlasında dört farklı lavanta türü yetiştirilir; Autumn Tarlası, Hanabito Tarlası ve Spring Tarlası’nın arka planı gibi olan tarlada birbirinden farklı tonlarda morun gökkuşağını görmek mümkün. Büyülenmemek ise kaçınılmaz.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Lake Toya (Toya Gölü- Hokkaido)

Volkanik kaldera gölü olan ve Milli Park sınırları içinde yer alan Toya Gölü Japonya’daki en berrak ikinci göldür. Gölün güney kıyılarında Usu Dağı uzanırken, ortasında ise dört adacıktan oluşan Nakajima Adası yer alır.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Gokayama (Toyama)

Gokayama, dünya üzerindeki en büyük çekici mimariye sahip kasabalardandır. Yaklaşık 400 yıllık mimari ve geleneksel gassho tarzıyla inşa edilen kasaba Ainokura’da yer alır.  Yüzyıllar öncesine götüren mimari tasarımı ile Gokayama, Unesco’nun belirlediği alanlardan biridir.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Jikogudani Monkey Park (Nagano)

Joshinetsu Kogen Ulusal Pak’ın bir parçası olan Jigokudani Maymun Parkı Japonya’nın Shimotakai ilçesi Nagano bölgesinde yer alıyor. “Cehennem Vadisi” anlamına gelen ve kayalık ve sıcak sularla etrafı çevrili olan Jigokudani’nin yüksekliği 850 metredir. 200 değişik türde japon makak maymununa ev sahipliği yapan yerde; bir yandan manzaranın keyfini çıkarırken diğer yandan maymunlar ile eğlenebiliyorsunuz.

Japonya’da Gezilecek 10 Mekan

  1. Adachi Museum of Art (Adachi Sanat Müzesi- Shimane)

Adachi Sanat Müzesi’nin bir parçası olan Adachi bahçesi, “Japon tablosunu yaşama” adına en güzel bahçelerden birisidir. 1980’de Adachi Zenko tarafından kurulan müze; Adachi Zenko’nun Japon sanatı ve bahçeciliğine karşı olan tutkusunun birleşimini yansıtıyor.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz