Japonya’da Eski Kuşağın Müziği: ENKA

1
74

Japonya'da Eski Kuşağın Müziği: ENKA

Japon türküsü anlamına gelen Enka aşkın, üzüntülerin, melankolik duyguların şarkılarda tekrar ettiği Japon müziğidir. Shamisen, koto ya da taiko gibi müzik aletlerinin şarkılara eşlik ettiği Enka müziğinde şarkıcılar geleneksel kıyafetler giyerler. Bu kıyafetlerin de başında kimono gelmektedir.

İlk defa Meiji döneminde (1868-1912) ortaya çıkan enka müziği sokakta söylenmekteydi. Bu dönemde siyasi bir aktivizm aracı olarak kullanılan enka, melodileri ve sözleriyle hiciv aracı olarak kullanılmıştır. Japonya’da iktidar siyasi parti dışında başkalarının halka hitap etmesi yasaklanması üzerineenka devreye girmiş ve şarkıcılar Japon sokaklarında şarkılarıyla dertlerini dile getirmişler. Savaşın son yıllarına doğru Batılı hareketlerinde etkisiyle değişim geçiren enka, daha çağdaş bir görünüme bürünmüştür. Hiciv yönünü bir kenara bırakarak dramatik sözler ve nostaljik figürlerle bezenerek Showa döneminde hakim müzik türü olmaya başladı. 1960-80 yıllar arasında altın çağını yaşayan enka müziği, günümüzde artık genelde eski kuşağın dinlediği bir müzik türü olarak zihinlerde yer tutmaktadır.

Amerikan blues müziğini andıran melodilere sahip olan enka, “yon” dörtlü, “nana” yedili notaların bir oktavda buluştuğu “yonanukionkai” tınılarını sahiptir. Enka müziğinin en bilinen sanatçıları arasında; Hibari Misora, Hiroshi Itsuki, Keiko Fuji, Kiyoshi Hikawa, Hachiro Kasuga yer almaktadır.

Japonya'da Eski Kuşağın Müziği: ENKA
Hibari Misora

Enka müziğinin Japonya’daki simgesi hiç kuşkusuz Hibari Misora’dır. “Kawano Nagarenoyoni” şarkısıyla Japonya’da derin izler bırakan Misora, müziğiyle 1960’lı yıllara damga vurmayı başarmıştır. 68 milyonun üzerinde albüm satışı yaparak rekor kıran sanatçı, 1200’den fazla şarkıya imza atmıştır. 1943-70 yılları arasında ise enka müziğinin getirdiği popülerlik ile 160 kadar filmde rol almıştır. 1989’da Tokyo’da vefat eden sanatçının ölümünün ardından 1994’te Kyoto’da “Hibari Misora Müzesi” açılmıştır. Müzede sanatçının yaptığı müziklere, sanatçılığına ve oynadığı filmlere dair belgeler sergilenmektedir.

Diğer önemli enka sanatçısı ise Keiko Fuji’de 1970’li yıllarda çıkardığı albümlerle adından söz ettirmeyi başarmış ve Japonya’da Oricon Top’da 37 hafta birinci kalmayı başarmıştır.

1989 yılında Hibari Misora’nın ölümüyle popülerliği azalmaya başlayan enka müziği, yine dönemin önemli sanatçılarından HachiroKasuga’nın 1991’de ölümüyle iyice etkisini yitirmiştir. Ve günümüzde eski kuşaklar tarafından dinlenir ve hatırlanır hale gelmiştir.

*Bu yazı SONATA dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz