Japonya’da Bir Kedi Adası: Aoshima

0
54

Japonya’da Bir Kedi Adası: Aoshima

Emekliliğinin tadını çıkaran yaşlı insanlar ve adanın asıl sahipleri olan kediler, Aoshima’da bir arada yaşıyor. İnsan nüfusunu azınlıkta bırakan kedilerden dolayı adanın adı, Kedi Adası.

Aoshima en parlak çağındayken yaklaşık 900 insan burada ikamet ediyordu, fakat son 70 yılda genç insanların taşınmasıyla birlikte nüfus geriledi. Bugün adanın resmi nüfusu 22 iken, kedi nüfusu 120’den fazla. Kedilerin adaya getirilmesinin asıl sebebi, balıkçı teknelerini farelerden temizlemekti. Şimdilerde ise adada herhangi bir mağaza veya otel olmamasına rağmen ülkenin her yerinden turistler buraya akın ediyor. Adaya köpek getirilmesi ise yasak.

Sadece iki günde bir Aoshima ile Japonya’nın geri kalanını bağlayan feribotlar sefer yapıyorlar. Fakat bu bile kedi severleri caydırmıyor. Yerliler ise sakin hayatlarının günübirlikçi akınlarıyla bozulacağı endişesini duyuyor.

Kediler zaman zaman, adada yaşayan insanlar ve turistler tarafından besleniyorlar. Fakat birçok kedi kendi kendine yemek buluyor, yerlilerin bitkilerini ve mahsullerini eşeliyor veya etrafta bulunan yenebilir şeyleri yağmalıyor. Kedi nüfusunu kontrol altına almak için şu ana kadar 10 kedi kısırlaştırıldı. Fakat gelen turistlere rağmen Aoshima’da insan sayısı hala azınlıkta.

Haber: Naile Billur Selekoğlu / MMM

Kaynak: Reuters

Önceki İçerikİnsan Ruhunun Sınandığı Ölüm Geçidi: DEATH PARADE
Sonraki İçerikYüreğinin Sesi Film Tanıtımı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz