Japonya’da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu

0
55

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu

Hiç planlarımda yokken birden bire video oyunu müzik bestecisi olmam üzerine, bu yazımda sevdiğim bir besteciyi tanıtmak istedim.

Japon kültürüne aşine olup da J-RPG’lere bulaşmamış olanımız pek yoktur diye düşünüyorum. Bulaşmayanımız da “ah keşke bir fırsat olsa da bulaşsam” diyordur eminim. Bundan bir 10 sene önce falan ben de “ah ah, bir Final Fantasy olsa da oynasam”, “anne bizim neden bir PlayStation’ımız yok, bize neden almıyorsun?” diye gezmekteydim. Ama bunların sebebi ne oyunların o tatlı grafikleri ne de güzel mi güzel hikayeleriydi. Beni Final Fantasy’ye çeken Nobuo Uematsu namlı bu zatın yaptıkları müziklerdi.

Açıkçası Final Fantasy VII: Advent Children izleyene kadar Final Fantasy sadece oyun dergilerinde gördüğüm değişik bir oyundu. Sonra o filmi izleyince hayatımda yaşadığım en büyük kendimden geçmelerden birini yaşadım ve hayatımdaki Kuzey Anadlou Fay Hattı yavaş yavaş kırılmaya başladı. Zaten bu Japonlar yüzünden hayatım, hayal ettiğim noktadan çok farklı bir noktaya evrildi. Ben de herkes gibi gelecekte bir iş sahibi olup, evlenip çoluk çocuğa karışmayı hayal ediyordum. Ta ki bu adamlar hayatıma girene kadar…

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu
14. Final Fantasy Festivali, 2017, Frankfurt

1959 yılının 21 Mart’ında Kouchi şehrinde doğan minik Nobuo, bir gün yolda yürürken “ben neden piyano çalmıyorum ki?” diye düşünür ve 11 yaşında kendi kendine piyano çalmayı öğrenmeye başlar. Ablası da piyano çaldığı için evde bir piyano bulunmaktadır ve ablası piyanonun başında değilken kendi kendine bir şeyler yapmaya çalışır. Yıllarca kimse kendisinin piyano çaldığını bilmez, kendisi de söylemez pek. Çünkü o yıllarda YouTube yoktur ki “merhaba arkadaşlar bugün size kendi bestemi çalacağım” desin ve milyonlara ulaşsın… Üniversiteyi Kanagawa Üniversitesi’nin İngilizce bölümünden mezun olur ve “ben artık müziğimi insanlara duyurmak istiyorum” diyerek televizyon reklamları için müzikler bestelemeye başlar. Bunları yaparken de ek gelir olarak çeşitli gruplarda klavyecilik yapar. Bu da yetmez bir müzik dükkanında part-time işe başlar.

Birgün genç Nobuo dükkanda takılırken birileri gelir ve “Genç adam, senin beste yaptığını falan duyduk. Bize besteci lazım, bizimle çalışmak ister misin?” derler. Genç ve paraya ihtiyacı olan Nobuo da “çalışırım abi!” der hiç teredüt etmeden, çünkü üç yerden de para gelecektir artık… Gelen adamlar tahmin edebileceğiniz üzere Square firmasındandır.

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu
Square ekibi (1986)

Nobuo Uematsu’nun ilk işi Cruise Chaser Blassty için soundtrack hazırlamak olur. Daha sonra bir sürü oyun için müzik yapar ama oyunlar bir türlü başarı gösteremez. Square’e iflas yolları görünmektedir artık. “Son bir oyun yapalım en azından” derler ve son oyuna da isim olarak “Final Fantasy”yi seçerler. Herkes kendisine Square’den sonra çalışacakları şirketi ararken Final Fantasy 400.000 satar. Sonra kademe kademe 600.000, 700.000 gibi rakamlara ulaşır. Oyun, 1987’den 2003’e kadar toplamda 2.000.000 satar. Square’daki herkes rahat bir nefes alır tabii oyun tutunca. Tabii o aralar Square’in iflasın eşiğinde olması Nobuo Uematsu’yu çok enterese etmez. Adam o sıralar tabiri caizse fakirlikten süründüğü için para gelsin de nereden gelirse kafasındadır. Final Fantasy olayından sonra “ben neden kariyerimi oyun müzikleri alanında sürdür müyorum ki?” der ve yeni işine dört elle sarılır. Final Fantasy haricinde 30 oyuna müzik hazırlar. Ayrıca Japon müzisyenlerle dostluklar kurmaya başlar zamanla. Bunların birisi de erkek-kadın hepimizin saygıda kusur edemeyeceği tek insan olan Gackt reis olacaktır.

2000 yılına kadar genelde oyun müzikleriyle ilgilenen Nobuo Uematsu, 2000 yılında  Ah! My Goddess: The Movie için müzik hazırlar. Bunun haricinde 2001 yılında da Final Fantasy: Unlimited için Final Fantasy müzikleri kaydeden orkestranın şefi Shirou Hamaguchi ile birlikte müzik yapar.

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo UematsuJaponya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu

Final Fantasy X için müzik yapma çalışmalarına başlayınca “Ya yeter artık, hani son fantaziydi bu? 50 tane albüm yaptım şu oyun için. Bıktım, usandım…” der ama Square Enix “Abi gözünü seveyim, senden başka kime müzik yaptırırız biz?” diyerek Nobuo Uematsu’yu zorlar. Nobuo da “Tamam yapıyorum, ama bu son bak karışmam” der. Lakin Nobuo Uematsu 1-2 tane beste yapar  Masashi Hamauzu ve Junya Nakano’ya “Gençler müzikler size emanet, hadi ben kaçtım” der. Final Fantasy XI çıkar, Nobuo yine nazlanır ama kabul eder. FF X’de kullandığı taktiği kullanır ve Naoshi Mizuta, Kumi Tanioka ve Hitoshi Sakimoto’lu bir ekip kurar.

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo UematsuJaponya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu

Bir gün Nobuo üstadımız ofiste otururken iş arkadaşları Kenichiro Fukui ve Tsuyoshi Sekito “hacı gel rock grubu kuruyoruz” der. Nobuo ise “işim gücüm var benimi bu saatten sonra ne rock grubu?” der ve tersler adamları. Sonra rica minnet gruba dahil olur ve “iyiymiş bu grup, takılalım biz” derler ve The Black Mages isimli grup kurulur. Grup, 3 tane albüm çıkarır. Tabii besteler ağırlıklı olarak Nobuo Uematsu’nun elinden çıkar.

Japonya'da Bir Kara Büyücü: Nobuo Uematsu

2006 yılında Square Enix, “toplanın millet Shinjuku’ya taşınıyoruz” der. Nobuo Uematsu itiraz eder “benim yerim yurdum Meguro olmuş, gelemem ben Shinjuku’ya” der ve istifayı basar. Square Enix resmen “istifa edebilirsin ama bizden kaçamazsın” der içinden ve “İstifa et tamam ama sensiz FF düşünemiyoruz” der. Nobuo Uematsu’dan parayla beste almaya başlarlar. Nobuo Uematsu yeni grubu The Black Mages ile Final Fantasy VII: Advent Children isimli CGI animasyon filminin müziklerini yapar. FF XII için de kendisinden müzik istenir ama Square Enix’d Nobuo Uematsu’dan boşalan koltuğa Hitoshi Sakimoto oturmuştur ve müzikler Sakimoto’nun kontrolünde yapılır. Kendisi en son olarak FF XIV için müzikler yapar ve başka oyunların müziklerine odaklanır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz