Japonya’da Baharın Gelişini Kutlamak I Setsubun Festivali

0
64

Japonya'da Baharın Gelişini Kutlamak I Setsubun Festivali

Adından da anlayacağınız üzere fasulye serpilerek yapılan Japonlara özgü bir çeşit festival. Eski Japon takvimine göre bahar başlangıcının arifesi kabul edilen bu her yıl 3 ya da 4 Şubatta kutlanır. Bu festivale Soya Fasulyesiyle İblis Kovalama Günü de denilebilir.

Setsubun 1300 yıllık bir gelenektir. Tapınaklarda yapılınca festival havasına bürünür. Eskiden yeni yıl olarak kutlanırmış. Çin yeni yılı ile aynı döneme denk gelir.

Japonya'da Baharın Gelişini Kutlamak I Setsubun Festivali

Bu günün gecesinde insanlar “Oni wa soto!” (İblis dışarı) ve “Fuku wa uchi!” (İyi şans içeri) diye bağırarak evin avlusuna doğru soya fasulyesi fırlatırlar. Bunu kötü şans getirdiklerine inandıkları, Oni olarak adlandırdıkları görünmez iblisleri kovmak için yaparlar. Soya fasulyelerini bu şekilde serptiklerinde kötü ruhları kaçırdıklarını ve kendilerine şans getirdiklerine inanırlar. Bu kadarla da yetinmeyip, bütün iblisleri kovaladıktan sonra yaşları kadar kavrulmuş soya fasulyesi yerler. Yetişkinler de soya fasulyesi yemenin bir sınırı vardır. Mesela kişi 35 yaşındaysa yaşının bir fazlası yani 36 tane soya fasulyesi yemesi yeterlidir. Ama çocuklarda böyle bir sınırlama yoktur. Çocuklar istedikleri kadar fasulye yemekte özgürdürler. Japonların akıl almaz geleneklerine şaşırmamak elde değil açıkçası.

Japonya'da Baharın Gelişini Kutlamak I Setsubun Festivali

Setsubun’da, atmak için özel fasulye taneleri üretilir ve satışa sunulur. Bazı bölgelerde ise çeşitli iblis kostümleri giyilerek kutlanan bu günde, babalar iblis maskesi takarak çocuklarını korkutur.

Fasulye atarak şeytan kovulma faslı bittikten sonra aile bireyleri “enomaki” denilen özel bir Sushi yemeği yerler. Kalın hazırlanmış bir “maki-zushi”dir bu. Yani kurutulmuş yosuna sarılmış Sushi. Enomaki yerken belli bir yöne bakmak ve konuşmamak makbulmüş. Bakılacak yön her sene değişirmiş. Japonlar’da gerçekten çok katı ve ince kurallar var.Bizde olsa bu kadar dikkat edilmezdi herhalde bu tip kurallara.

Japonya'da Baharın Gelişini Kutlamak I Setsubun Festivali

Kış mevsiminin bitişi ve baharın  başlangıcı her kültürde benzer biçimde birbirine yakın tarihlerde kutlanıyor gibi. Japonların Setsubun’u eskiden yeni yıl olarak kabul edilirmiş. Şimdi Çin yeni yılı aynı tarihlere yakın zamanda yapılır.

Bizim inanışlarımıza göre Japonların Soya Fasulyesi Festivali’nden 2 hafta sonra 20 Şubat civarı 1. Cemre havaya düşer ve bahar kendini yavaş yavaş göstermeye başlar. Çin ve Japon inanışlarındaki bahar başlangıcı ile bizimki hemen hemen örtüşüyor. Bizdeki Bahar bayramı ve Nevruz 21 Mart’ta. Bir de Hıdrellez var havalar iyice ısındıktan sonra 6 Mayıs’ta. Japonlar da o tarihte tatildeler ve baharı kutlarlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz