Japonya’da Bahar Ayı Mucizesi: Sakura Ağaçları

0
75

Japonya'da Bahar Ayı Mucizesi: Sakura Ağaçları

Sakuralar Japonya ile özdeşleşmiş  ‘’Kiraz çiçeği’’ olarak bilinen meyve vermese de bile Japonlar için çok farklı anlamlar taşıyan kiraz ağacıdır.
Dünya’nın her yerinde ilkbahar gelince doğa uyanır ve kendini yenilemeye başlar. Kışın soğuk havası yerini ilkbahar sevincine bırakır. Çiçekler açar.  Japonya’da baharın gelişi çok daha farklı şekillerde milli bir bayrammış bir gibi kutlanır. Çünkü baharın gelişi Japon halkı için Sakuraların açacağının habercisidir.  Japonya’da bu dönem en güzel umutların yeşerdiği, hayallerin kurulduğu bir dönem olarak yaşatılmaktadır. Çiçeklerin açmasını dört gözle bekleyen halk, pembe yaprakların ülkenin dört bir köşesini sarmaya başlamasıyla artık yeni bir mevsime hazırlıklarını tamamlamış demektir. Sakuraların muhteşem görünüşünün yanında biraz da hüzünlü bir hikayesi vardır aslında. Bu çiçekler en güzel oldukları dönemde dökülürler. Yavaş yavaş açılıp çok çabuk bir biçimde dökülen yapraklar bir nevi hayatın simgesidir.  Çiçekler hem yeni bir dönemi yani baharın müjdesini taşırlarken aynı zamanda da kaçınılmaz sonu yani ölümü temsil ederler.
Kiraz çiçeklerinin taşıdığı bu derin ve felsefik anlamın içinde samuray efsanelerinden iz görmek mümkündür. Bu çiçek türü tarihte samuraylar için hem yaşamı hem de ani ölümü hatırlatmaktadır. Geçmişlerini her zaman hatırlayan ve yaşayan Japonlar için sakuranın bu denli önemli olması da bir bakıma buradan gelmektedir.
Kiraz çiçekleri martın son haftası ile nisanın ilk haftası açmaya başlar. Nisanın son haftası gibi de dökülürler. Japonya’da hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” verilir. Aynı zamanda bu dönem Japonya’ya en çok turistin geldiği dönemlerden biridir. Düzenlenen etkinliklere yaklaşık 700 bin kişi katılmaktadır.
Sakuraların açmasının yaklaşmasıyla birlikte Japon haber, turizm sitelerinde sakura açma zamanları ve nerelerde ilk açacağına yönelik zaman göstergeleri bulunmaktadır. Japan Guide ’in  ‘’2017 sakura tahminleri’ haberine göre sakuralar,  Fukuoka da 23 Mart tarihinde ilk çiçeklerini Japon halkının beğenisine sunacaktırJ  Sakuraların en güzel izleneceği zaman ise yine tahmini bilgilere göre 31 Mart ile 8 Nisan arasındadır.
Sakuralar ilk olarak Japonya’nın güneyinde yer alan tropikal bir iklime sahip olan   Okinawa’da ocak ayında kendilerini göstermeye başlar.  En geç ise Hokkaido adasında açmaya başlamaktadırlar.
Sakuraların açmaya başlamasıyla birlikte festivaller de tüm hızıyla başlar. Bu festivallerden en ünlü olanı Hanami zansendir.
Hanami sözcük anlamıyla ‘’çiçek izlemek’’ anlamına gelmektedir

Hanami festivalleri Japon halkının büyük coşkuyla kutladığı bir bayram olmasının yanında aynı zamanda bir hayat biçimi halini almıştır. Japonlar yaşamlarındaki önemli günleri sakuraların kendini gösterme günlerine denk getirmeye çalışmaları bu duruma bir örnektir.   Sakuralar 10 gün kadar ağaçta izlenilip daha sonradan kendilerini rüzgarla birlikte yere bırakmaktadırlar.  Düşen sakura yapraklarının oluşturduğu güzel manzaralar da hanami pikniği ile kutlanılır. Havaya karışan sakura yaprakları arasında yürümek Japonya’da en çok hayali kurulan romantik aktivitelerden biridir.

Japonya'da Bahar Ayı Mucizesi: Sakura Ağaçları

HANAMİ  İÇİN EN GÜZEL 5 MEKAN


Yoshino dağı / Nara bölgesi

 Nara’da ki Yoshino dağı yüzyıllardır sakuraların en iyi izlendiği popüler noktalardan biri olmuştur. Ayrıca bu nokta sakura sezonunun zirve yaptığı yerlerden biridir. 30.00 sakura ağacının çiçeklenmesiyle birlikte Nara’da ki bu görsel şölene şahit olabilirsiniz.
Shinjuku Gyoen / Tokyo
Tokyo’nun Shinjuku semtinde bulunan bu park her mevsimde Tokyo’nun gözde mekânlarından biri olmasının yanında sakura döneminde de en güzel izleme noktalarının başında gelmektedir. Binden fazla, en erken ve en geç açan kiraz çiçeği ağacı çeşitleriyle çevrili Shinjuku Gyoen ‘de Japonya’nın en uzun sakura dönemini yaşayabilirsiniz.

Japonya'da Bahar Ayı Mucizesi: Sakura Ağaçları
Himeji kalesi Hyogo prefecture
Japonya’nın en geniş ve etkileyici kalelerinden olan Himeji kiraz çiçeklerinin seyri için tercih edilebilecek en güzel yerlerdendir.  Himeji’nin turist yürüyüş yolları sakura çiçeklerinin açmasıyla ilkbaharda görülmesi gereken manzaraların başında gelmektedir.
Fuji dağı
Japonya’nın en ünlü simgelerinden biri olan Fuji bir diğer önemli simge  olan sakura ile birleşince ortaya muhteşem manzaralar çıkmaktadır. Fuji etrafında sakuraların keyfini çıkarabileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en iyileri Hakone ve Fuji five lakes bölgesidir.
 Philosopher’s Path (filozofun yolu)/ Kyoto
Kyoto’nun Filozof yolu şehrin Higashiyama bölgesinin kuzeyine yer alan bir kanalı izleyen çakıl taşlarıyla dolu bir geçittir. Burası adını Kyoto üniversitesine giden meditasyon yolunda yürüyen Nishida Kitaro adlı filozoftan alır. Nisanın başında kiraz çiçekleriyle renk patlaması yaşayan filozofun yolunun 2 km ilerisinde kafeler, restoranlar ve dükkânlar da yer almaktadır.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 14.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz