Japonya ve Klasik Gitar

0
60

Japonya ve Klasik Gitar

Japonya ve müzik deyince, aklımıza genelde popüler müzikler (buna caz da dahil) geliyor ama klasik müzikte de Japonların başarısı az değil.

Klasik gitar, diğer klasik müzik enstrümanlarına göre biraz daha geç sahneye çıktı. Aslında gitarın tarihi antik çağlara kadar uzanıyor. Hatta, arkeolojik verilere göre, gitara benzer ilk enstrüman Hititlerin yaşadığı Çorum’da icat edilmiş. Daha sonra çeşitli evrimlerden geçerek günümüze kadar ulaşsa da, İspanyol meyhanelerinden pek dışarı çıkamamış. En sonunda, Andrés Segovia isimli bir zat, gitardaki potansiyeli fark ediyor ve ülke ülke gezerek “bakın bununla çok güzel klasik müzik çalabilirsiniz” diyor insanlara. Böylece 20. yüzyılda gitar konser salonlarına girmeye başlıyor.

Japonya’ya klasik gitar ise yine Segovia ile giriyor. Sanırım Koga Masao (古賀 政男) Japonya’da klasik gitarın öncüsü sayılabilir. Kendisi esasında enka müzisyeni olmakla beraber Japonya’da popüler müziğin öncülerindendir. Tabii ki kendisi popüler müzik ile sınırlı kalmamış ve klasik gitar alanında da besteler yapmıştır. Shibuya’da kendisine ait bir adet de müze bulunmaktadır.

Koga Masao’nun bir bestesini YouTube üzerinde şuradan dinleyebilirsiniz:

Koga Masao’dan sonra, diğer bir önemli klasik gitarist ise Fukuda Shinichi’dır (福田 進一). Kendisi 60’dan fazla albüm kaydetmiştir. Ayrıca Japon besteci Takemitsu Toru (武満 徹 ) ile çalışmıştır.

Hem tekniği, hem de besteciliği bu iki isimden daha üst seviyedeki gitarist ise Yamashita Kazuhito (山下和仁) olmuştur. Kendisi klasik gitar için repertuarlar hazırlamış ve gitar konçertoları yazmıştır. Bunlara ek olarak oda müziği orkestraları için de besteler yapmıştır. O kadar çok kayıt yapmıştır ki kendisinin birlikte çalışmadığı virtüöz, yorumlamadığı klasik gitar bestesi kalmamıştır diyebiliriz sanırım. Ayrıca kendisi gitarın yanısıra piyano virtüözüdür bir de. Ayrıca kendisinin virtüözlüğü yetmemiş, ailesini de yetiştirmiş ve Kazuhito Yamashita Family Guitar Quintet’i kurmuştur. Kurulur kurulmaz da İspanya, Portekiz, Kore, Vietnam, Japonya ve ABD’de turneye çıkmıştır bu quintet.

Japonya ve Klasik Gitar

Şimdiye kadar saydığım isimler gerçekten aşmış insanlar da olsa, bilinirlikleri ya Japonya içinde kalmış ya da klasik gitar dinleyenler arasında bilinir olmuşlardır. 14 Nisan 1978 doğumlu Muraji Kaori isimli bir kadın gitarist, DECCA ile albüm anlaşması imzalar ve ilk defa bir Japon klasik gitarist uluslararası arenada tanınır ve yukarıda saydığım isimlerden daha tanınır olur. Lakin kader ağlarını örer ve kariyerinin zirvesinde kansere yakalanır. Müziği bırakmasa da bir süre aktvitelerine ara verir. Son günlerde yavaş yavaş toparlamakta olacak ki epey aktif görünüyor.

Yazıyı da piyasada henüz yeni olan Ohagi Yasuji (大萩康司) ile bitirelim. Kendisi 1998 yılında Fukuda Shinichi ile çalışmaya başlar ve çeşitli ülkelerdeki konservatuvarlarda eğitim görür. Fransa’da eğitimdeyken Havana International Guitar Competition’a katılır ve ikinci olur. 2000 yılında ilk albümünü çıkartır ve günümüze kadar 14 albüm yayınlar. Kendisinin müziği daha çok Latin Amerika ekolündedir. Müzik çalışmalarının yanı sıra klasik gitar yarışmalarında jüri üyelikleri de bulunan Ohagi Yasuji, aynı zamanda Senzoku Gakuen’de (洗足学園) klasik gitar dersleri de vermektedir.

Elimden geldiğince Japon klasik gitaristler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ama daha çok şey yazmak isterdim. Ne yazık ki oturduğum yerden ancak bu kadar bilgi verebiliyorum. Umarım bir gün saha çalışması yapma imkanım olur da Japonya ve klasik gitar hakkında daha çok şey yazma imkanım olur ve umarım ülkemize daha çok Japon klasik gitarist gelir. Geçtiğimiz günlerde Nakajima Harumi Ankara’da bir resital düzenledi ama bu resital hakkındaki düşüncelerim şimdilik bana kalsın. Ne yazık ki ülkemizde klasik gitar ve klasik müzik çok az biliniyor ve klasik müzik dinleyen insanların çoğunluğunu ise bilinçsiz dinleyiciler oluşturuyor. Umarım Türkiye ve Japonya’da klasik gitar aına güzel işler yapılmaya devam eder ve biz de zevkle dinleriz.

Müzikli ve mutlu günler dilerim.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz