Japonya Seyahat Rehberi

0
89

Japonya Seyahat Rehberi

Japonya Seyahat Rehberi

Nasıl gidilir? Şehir içi Ulaşım ve Konaklama

Herkesin çocukluğunda  gerek çizgi filmlerden  gerekse değişik Japon icatlarından olsun bir kez Japonya’ya gitme hayali olmuştur. Hayallerimizi süsleyen sanki uzaktan  bir masal alemiymiş gibi gelen bir ülkedir Japonya.
Kimimiz Japonya’ya gitme hayallerini gerçekleştirme imkanı buldu, kimimiz ise okul, sınavlar, gelecek telaşı derken bu hayalini bir süreliğine rafa kaldırmak zorunda kaldı kim bilir.
Aklının bir köşesinde hala Japonya’ya gitmeyi planlayanlar ya da biletini almış araştırmalarını yapmaya başlamış olanlar için ana hatlarıyla bir ‘’Japonya’ya gitmeden önce’’ rehberi hazırladım.

Gelin Japonya hayalinizi gerçekleştirmeden önce neler yapmanız gerektiğine birlikte bakalım.

Japonya Seyahat Rehberi

Hayaller Ülkesi Japonya’ya Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler  


Uçak biletinizi aldınız.  Japonya’ya gitmenize sayılı günler kalmış. Peki  dünya üzerinde en ilginç alışkanlıklara ve köklü bir medeniyete sahip bu ülkeye adım atmadan önce her şeyiniz hazır mı?

Gitmeden önce KISA KISA…

-Japonya’da hangi şehre inecekseniz öncesinde telefonunuza metro rehberi, çevrimdışı harita gibi  gerekli  uygulamaları indirmeniz çok işinize yarayacaktır.
-Japonya genelinde 100 voltluk elektrik kullanılır, Tokyo ve diğer büyük şehirlerde prizler 110 ve 220 volt şeklindedir. Bu yüzden Türkiye’den gelirken elektronik aletlerinizi şarj edebilmek için dönüştürücü alet almanız büyük önem taşır.
– Her mevsim yağışlı ılıman iklime sahip Japonya’ya seyahat etmek için en uygun zamanlar yaz aylarıdır.

Japonya Seyahat Rehberi

Japonya’ya Gidiş

Japonya’ya  İstanbul’dan ve Ankara’dan direk ve aktarmalı olarak uçuşlar düzenlenmektedir.  Fukuoka Osaka, Hiroşima, Nagoya, Okinawa, Sapporo, Sendai ve Tokyo uçuş düzenlenen şehirler arasındadır.
Türkiye’den 90 güne kadarki ziyaretler için vize istemeyen Japonya’ya umumi ya da yeşil pasaportunuzla giriş yapabilirsiniz.
Uçakta sizden  temel  ve konaklama bilgilerinizi içeren bir form doldurmanızı isteyeceklerdir. Uçaktan indikten sonra  bu formla birlikte gümrük sırasına girmeniz yeterli olacaktır.
Formunuzu teslim edip, pasaport kontrolünüzü tamamlayıp, parmak iziniz de alındıktan sonra,
Artık Japonya’yı keşfetmeye hazırsınız. Tebrikler…

Japonya Seyahat Rehberi

Japonya’da Ulaşım


Havaalanına adım attıktan sonra ilk yapmanız gereken şeylerden biri ulaşım biletlerinizi/kartınızı almak olacaktır. Japonya raylı ulaşım sistemi  konusunda oldukça çeşitli seçenekleri olan bir ülke. Ulaşım sisteminin tamamının devlete ait olmaması ve özelleşmiş seçeneklerin çoğalması bazen şehir içi ulaşım konusunu karmaşıklaştırabiliyor.
Ama sorun değil.
Japonya’ya adım attınız bir kere bundan sonrası daha kolay gelecektir.
Şehir içi ulaşımda bulunduğunuz şehrin metro, otobüs ve tren işleyiş  sistemlerini iyice araştırmanız yeterli olacaktır. Bundan kastım, Tokyo ve Osaka gibi büyük şehirlerde sadece metro ile her yere gidebilirken, Kyoto’da otobüse de binmeniz gerektiğidir.
Japonya ulaşım konusunda değinmek istediğim son bir nokta var. O da JR PASS. Eğer seyahatiniz 7 günden uzunsa ve Japonya içinde birkaç şehir gezecekseniz JR PASS sizin için en ekonomik seçenek olacaktır. Çoğunlukla Shinkansen hızlı trenleri için alınan bu bileti banliyö otobüslerinde ve tren hatlarında kullanabilirsiniz.

JR PASS fiyatları: 7 gün için yetişkin normal; 29.110, 14 gün, 46,390 21 gün, 59,350 Yendir.  Bu fiyatlar rezerve edilmemiş koltuklar içindir. JR Pass biletinin bir de Green ve rezerve edilmiş daha pahalı versiyonları bulunmaktadır.

NOT: JR PASS Japonya genelinde sadece Japon Demiryolları tarafından işletilen  yerlerde  sınırsız olarak kullanılabilir. Tokyo’da metro hattı olarak sadece Yamanote hattında geçerliliği bulunur.

NOT 2: JR PASS biletini Japonya’nın hiçbir yerinden satın alamazsınız. Seyahatinizden 1 ay önce yaşadığınız şehirdeki bürolardan ya da internetten rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Japonya Seyahat Rehberi

Japonya’da Konaklama

Japonya konaklama bakımından bütçenizi zora sokmayacak birçok alternatife sahip.  Otel rezervasyonlarınızı seyahatinizden 25-30  gün önce Booking sitesinden yaparak gezinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.
Japonya seyahatinizde tercih edebileceğiniz bütçe dostu konaklama türlerinden bazıları; Hosteller ve Kapsül otellerdir. Hostellerde yatakhane tipli  odalarda, tek bir yatakta gecelik 50-60 TL’ye , Kapsül oteller ise  kapanabilir ve kilitlenebilir yatak boyutunda bir tüp odada gecelik 60-100 TL’ye kalabilirsiniz.
Kapsül oteller ve hosteller dışında, Japonya’nın internet kafe tarzı oyun odalarında da 9-10 saati 15 dolara odalar kiralamak mümkündür.
Japonya seyahatiniz için ayırdığınız bütçe daha fazlaysa gerçek bir Japon Kültürü deneyimi için, Ryokan (termal Japon konakları) ve Tapınak konaklamasını  denemenizi tavsiye ederim.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz