Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

0
78

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon KasabasıBir yanda teknolojinin tavan yaptığı, insanların beş metrekare odalarda yaşamaya çalıştığı metropoller, bir yanda insanı azalan,doğanın hüküm sürdüğü kırsallar…

İnsan, doğası gereği doğanın bir parçasıdır ve kendisini doğadan koparıp betonun içine hapsetmeye mecbur kaldığında ya da bunu seçtiğinde zaten daracık bir bedende yaşayan ruhu iyice daralır ve kendini eksik hissetmeye başlar.Şehrin gürültücü kalabalığından haftasonu ya da tatil zamanında uzaklaşan insan, doğanın yeşiline atıldığında hayatındaki eksikleri görür ve kalbi otomatik olarak doğaya bağlanır. Kırsalda;dostluklar da, aşklar da doğanın kendisi kadar güçlüdür. Bu nedenle; Japon resim, sinema, anime, roman sanatlarında her zaman görürüz;kırsaldan şehre gelen insanların kırsala duydukları derin özlemi… Bu özlem, aslında yalın varlıklarına duydukları özlemdir.

Güzelliğiyle, tasvir edilen cennetin dünyada olduğunu kanıtlayan ve şehrin keşmekeşinden kaçmak isteyenlere “acaba” dedirtecek 15 Japon kasabasıyla karşınızdayız.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

1- Biei-cho (美瑛町), Hokkaidō

Hokkaidō, kuşkusuz Japonya’nın en güzel adasıdır. Biei de (美瑛町, Biei-chō) Hokkaidō’nun Kamikawa Kasabası’na bağlı,10.374 nüfuslu (Eylül 2016 verisi)ve köylüler tarafından “tepeler köyü” olarak anılan cennetten bir parçadır. Köylülerin bu güzel köye verdikleri isim, eşsiz tepe manzarasından gelir. Çoğunlukla tarım kasabası olan Biei’nin manzarasını görmeden insan bu dünyadan göçmemeli.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

2- Higashi-Naruse (東成瀬村), Akita

Higashinaruse, 2.750 sakiniyle (Haziran 2013 verisi)Akita’da yer alırve Japonya’nın en güzel gece gökyüzü görüntüsüne sahiptir. Manzaranın yanısıra hava o kadar güzeldir ki, ciğerler nefes aldığını hisseder. Çok sayıda şelalesi ve yer altı suyu olanHigashinaruse’de her şey iyi yetişir. 200 yıldır var olan Suzukoya no Mori Ormanı’nda Japon kayın ağaçlarını izleyerek rehabilite olmak mümkün.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

3- Kitashiobara (北塩原村), Fukushima

Dağların çevirdiği ormanlık alanda bulunan Kitashiobara’nın 2.952 sakini (Eylül 2014 verisi) çok şanslı; çünkü yaşadıkları yerin %80’i orman! Goshikinuma adı verilen tamamen doğal göllerin de bulunduğu köy, Fukushima’nın en mükemmel manzarasına sahip.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

4- Nakanojo-cho Kuni (中之条町六合), Gunma

%90’ı orman ve vahşi doğadan ibaret olsa da 17.030 kişilik bir nüfusa (Şubat 2015 verisi) sahip Nakanojo-cho Kuni,sakinleştiri manzarası sebebiyle özellikle yazarların en sevdikleri lokasyon haline gelmiş. Onsenleri de bulunan bu kasaba,juuwari sobalarıyla da meşhur.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

5- Hayakawa-cho (早川町), Yamanashi

Hayakawa-cho, Yamanashi Bölgesi’nin güneybatısında, Japonya’nın en az nüfuslu yerleşim bölgesi olarak bilinir. Güney Alpler’in zirveleriyle çevrili, kaplıcalarıyla zengin bölgenin sadece 1.160 sakini (Temmuz 2012 verisi) bulunuyor.

40 evin yerleştiği sokaklar dağlarla uyumlu bir peyzajı, çitleri, taş basamakları barındırır.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

6- Yoshino-cho (吉野町), Nara

İnsanı az, ağacı çok Yoshino-cho. 9.397 kişinin (Eylül 2007) yaşadığı Yoshino’da 30.000 ağaç bulunuyor ve çoğunluğu da kiraz çiçeği ağacı.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

7- Kamikatsu-cho (上勝町), Tokushima

2016 verilerine göre 1.482 kişinin yaşadığı Kamikatsu, dağlık bir alanda ve çeşitli büyüklüklerde 55 yerleşime sahip yamaç teraslı tarlalarla çevirilidir.

Yeşilin 50 Tonu | 8 Japon Kasabası

8-Shirakawa–Go (白川村), Gifu

Shirakawa-go, Shogawa nehri vadisinde yer alan tarihi bir köydür. 1.734 kişilik (Temmuz 2011 verisi) nüfus, %96 oranında orman bir alana yayılmıştır. Tarihi kasabada tasarımı güçlü ve sazdan çatılı evler vardır, bu çatılar özellikle kışın bir masalın içindeymiş gibi hissettirir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz