Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu

0
88

Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu

Bir çok ülkede Çin kasabası bulmak Japon kasabası bulmaktan daha kolaydır. Şu an 50 milyon Çinli dünyanın çeşitli yerlerine göç etmişken, sadece 2.6 milyon Japon ülke sınırları dışında yaşamaktadır. Asya’dan dünyanın çeşitli yerlerine bu kadar fazla göç edilmesinin nedeni; insanların bir kısmının ülkelerinden ayrılıp aileleri ile daha iyi şartlar altında yaşamak istemeleridir. Bu göçlerin çoğunluğu 1868-1912 yılları arasında gerçekleşmiştir. 2. Dünya savaşının sonuçları bir çok Japon göçmene büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Büyük bir çoğunluğun mallarına el konulmuş ve savaş boyunca esir kamplarında tutulmuşlardır. Büyük çabalar sonucu Japon toplulukları hayatta kalmayı başarmıştır. Yıllar boyu diğer ülkelerle aralarındaki ilişkiyi sağlam ve güçlü tutmuşlardır. Bir çok ülkede düzenlenen Japon kültür ve dostluk festivalleri buna örnek olmuştur. Japon topluluklarının yoğun olarak yaşadığı 6 ülke; Brezilya, Amerika,Filipinler, İngiltere, Peru ve Kanada’dır.

Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu1.Brezilya- 1,500,000
Günümüzde Brezilya ile Japonya kültürel ve ekonomik değiş tokuşlar açısından uzun bir tarihe sahiptir. Brezilya Japonya dışındaki en geniş Japon topluluğuna sahip ülkedir.
Bunu yanı sıra bir çok Brezilyalı da Japonya’da yaşamaktadır. Gerçek şu ki Brezilyalılar Japonya içindeki en büyük Asyalı olmayan etnik grubu temsil etmektedirler. (312,582 kişi)
Brezilya’ya Japon göçü 1908 yılında başlamıştır. Başlarda Japon göçmenler düşük ücretli tarım işlerinde çalışıyorlarken,  her yeni jenerasyonda göçmenler Brezilyadaki yaşamlarını daha iyi hale getirmişlerdir.
Son yıllarda Japon kültürü çok güçlü bir şekilde Brezilya da popüler olmuştur. Her yıl Breziya da çok  sayıda Japon festivali  yapılmaktadır. Sao Pauloda ki Bon festivali bu duruma örnek verilebilir. Brezilya kültürü de aynı şekilde Japonya da popülerleşmiştir.  Asakusa Samba festivali Tokyo’nun en büyük yaz festivalidir.


2. Amerika Birleşik Devletleri – 1,204,205

Hawaii nifusunun yaklaşık 1/3 ü kendilerini Japon genine sahip kişiler olarak tanımlarlar. Japon kültürü Hawaiiyi büyük derecede etkisi altında bırakmıştır. Hawaiinin  günlük yaşamında Japon yemeklerinin ve festivallerinin izlerini görebilmek mümkündür.
Hawaii ve Japon kültürü ilginç yollarla birbiriyle kaynaşmış haldedir. Spam musubi adlı bir Hawaii yemeği popüler bir yerel malzeme olan spam kullanılarak onigiri gibi hazırlanır.
Ayrıca Kaliforniya, Washington ve Oregon da da Japon nüfusu fazladır.

Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu
Spam Musubi
Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu
Kaliforniya- Sakura Matsuri

 

 


3.Filipinler – 120.000
Filipinler Japon göçü alan ilk ülkedir. (12.yüzyılın başında) Bir çok Japon Katolik 17. Yüzyılda dini zulümden kurtulmak için Filipinler’e kaçmıştır.

Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu
Cool Japan festival 2015

 

Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu
Takoyaki / Londra

4. İngiltere – 100.000

1867 yılının başında Japon öğrenciler Cambridge ve Oxford üniversitelerinde okumaya başlamıştı. Bir çok Japon da ingiltere’ye eğitim ve iş amaçlı olarak göç etmiştir. Londra da Japon kültürel ve dostluk festivali olarak her yıl Matsuri festivali yapılmaktadır.

 


Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu
Peru- Japonya Kültür Festivali

5. Peru ~ 90,000
Peru, Japonya ile ilişki kuran ilk güney Amerika ülkesi olmuştur. Aynı zamanda Peru ilk Japon göçmen kabul eden Güney Amerika ülkesidir. (1899)  İkinci dünya savaşı sırasında  Japon ve Perulu kişiler mallarına el konulup Amerika da ki  gözaltı kamplarına gönderilmişlerdi. ve bu kişilerden çok azı Peru’ya geri dönebilmeyi başarmıştır.Tüm bu zor zamanlardan sonra Peru da ki topluluk hayatta kalmayı başarabilmiştir.


Japonya Dışında Yaşayan 6 Büyük Japon Topluluğu6. Kanada – 81.300
Japon göçmenler daha çok kanada nın batı kısmında (daha çok Vancouver) yoğunlaşmışlardır.  Göçmenlerin büyük bir kısmını 2. ve 3. jenerasyon  Japon- Kanadalı kişiler oluşturur.  Burada yaşayan Japonlar, Japon olmayan kişilerle evlenmeyi tercih ederler. Kanada ırklar arası evliliği kabul eden çok uluslu bir ülkedir.


Bu içerik  oluşturulurken Japan-Talk‘taki verilerden yararlanılmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz