Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

0
58

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

Japonya’nın bir ilginçlikler diyarı olduğunu göz önünde bulundurursak neresine giderseniz gidin mutlaka sizi hayrete düşürecek halleri olacaktır. Japonya’nın renkli dünyasına önceden hazırlanıp gitmekte fayda var diye düşünüyorsanız sizi 15 maddede bu farklı coğrafyaya adım atılınca yapılması ”gerekli” 15 şey listesiyle baş başa bırakıyorum.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

1- Pazar günü Harajuku da bulunun.
Bir Pazar günü  öğleden sonranıza renk katmak istiyorsanız mutlaka Harajuku’ya gitmelisiniz. Birbirinden ilginç insanları, sanki bir  karnavaldaymışsınız gibi Harajuku ve Yoyogi parkının girişinde görebilirsiniz.  Harajuku ve Omotesando caddesi ve Japon sokak kültürünü ve modasını yaşayabileceğiniz en iyi yerler arasındadır.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

2- İzakayalarda oturup o atmosferi yaşayın
Eğer Japonya’ya gitmişseniz Japonların geleneksel pubları olan izakayalarda oturmadan dönmek olmaz. İş çıkışı karnını doyurmak ve bir şeyler içmek için izakaları dolduran Japonlarla koyu bir sohbete dalmadan da oradan ayrılabileceğinizi sanmayın:’) Kendine özgü sosyal bir atmosferi olan izakayalar uygun fiyatları ile gidip vakit geçirmenize değecek türden. Eğer ben içki içmem diyorsanız sadece oturup anı da yaşayabilirsiniz. İzakayalar her türlü isteğinize açık olacaktır.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

3- Mutlaka komik bir purikuranız olsun
 Bir bilgisayar algoritmasına dayanan ve  purikura denilen fotoğraf çektirme kabinleri Japonya da çok meşhurdur. Bu fotoğraf kabinlerinde rastgele ‘’sevimli’’ pozlar vererek  ve sonra istediğiniz şekilde düzenleyerek sticker çıktısı olarak alabilirsiniz. Purikura algoritması cildinizi güzelleştirip, gözlerinizi büyük göstermek gibi  kawaii akımına uyan özelliklere sahiptir. Purikura Japonya seyahatinizde mutlaka denemeniz gerekenlerin başında yer almaktadır.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

4- Japon bahçelerini gezin
Japonya keşfedilecek muhteşem yüzlerce yıllık mekanları ve sayısız Japon, Çin ve batı tarzı bahçelerle  doludur. Bu geleneksel ile modernin bir arada bulunduğu mekanlarda ayrıca tapınak ruhunu yaşayabilmeniz de mümkündür. Japonya da  her şeyi birbiriyle iç içe bulabilirsiniz. Japon bahçelerinin içine gizlenmiş tapınakları keşfederken, aynı zamanda bir çay evinde  mola vermek için durabilirsiniz.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

5- Karnınızı bir tapınakta doyurun
Japonya da bazı tapınakların restoranları vardır. Bu restoranlarda Geleneksel Budist  Shojin Ryori mutfağından vejetaryen lezzetler deneyebilirsiniz.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

6- Nehir kenarlarında piknik yapın
Nehir kenarlarında, parklarda yapılan  Japon yaz geleneksel eğlencelerinden olan barbekü partisini yapmadan gezinizi sonlandırmayın.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

7- Christması bir de Japonya da yaşayın
 Christmas Japonya da tatil olmamasına rağmen tıpkı 14 Şubat gibi romantik bir gün olarak kutlanır. Christmasta çiftler akşam yemeğine çıkarlar ve birbirlerine küçük hediyeler verirler. Sokaklar, alışveriş merkezleri, binalar ışıltılı christmas ışıklarıyla süslenir. Caddelerde yürürken bile klasikleşmiş christmas müziklerini duyabilirsiniz. Her yerde canlı performanslar da görebileceğiniz  Christması bir de Japonya da yaşamanın tadı ayrı olacaktır.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

8- Çantanızı kombinilerden doldurun
Japonya da kombini market denilen sistem bütün ihtiyaçlarınızı tek bir yerde bulabilmeniz düşüncesine göre oluşturulmuştur. Japonya da her köşe başında bir tane bulunan bu marketlerden uygun fiyatlı 3 öğün yemeğinizden tutun da o an ihtiyacınız olan herhangi bir şeyi bulabilirsiniz. Nakit para  çekebilme imkanı da sunan kombini marketlerden çantanızı doldurduktan sonra  rahatça gezinize devam edebilirsiniz.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

9- Japonya’nın milli içkisi sakeyi deneyin
Japonların milli içkisi olarak bilinen pirinç rakısı diyebileceğimiz sake çeşitleri Japonya seyahatiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken şeylerden biridir.  Sokaklarda içecek makinelerinden  uygun fiyatlı olanlarını da bulabileceğiniz  sakenin lezzetini gezinizden döndükten sonra çok arayacaksınız.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

10- Yukata giyerek sokaklarda gezin
Japon geleneksel giysisi  Yukata  hem çok pahalı olmaması hem de giyildiğinde rahat olması özelliği ile turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir.  Japonyayı bir  turist gibi  değil de bir yerli gibi yaşamak isterseniz bir yukata giyip sokaklarda yürüyüşe çıkmayı denemelisiniz. Japonya da özellikle festival günlerinde insanlar havai fişek gösterilerini izlemeye yukatalarını giyerek giderler. Siz de yukatanızı giyerek bu eğlenceye dahil olabilirsiniz.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

11- Mutlaka Japon sokak yiyeceklerini tadın
Bir ülkeyi tanımanın en güzel yollarından biri de  mutfağından geçer düşüncesindeyseniz Japon mutfağını en saf şekilde temsil eden sokak yemeklerini denemeden Japonya’dan ayrılmamalısınız. Sokaklarda gezerken Takoyaki, okonomiyaki ve yakitori ilk gözünüze çarpanlardan olabilir ama hemen acele etmeyin. Bu ülkede keşfedilecek daha çok lezzet var!

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

12- 100 yencilerden alışveriş yapın
Japonya da bizdeki 1 milyoncu mantığına benzer şekilde birçok 100 yenci dükkanı bulunur . Bu yerlerde hediyelik eşyalar, çikolatalar hoşunuza gidebilecek türlü ıvır zıvır her şeyi bulabilirsiniz. Daha sonradan aldıklarınızı incelerken ‘’Bu nasıl 100 yen’’ dediğiniz şeyler mutlaka olacaktır. 100 yenci atmosferi Japonya da  mutlaka yaşamanız gerekenler arasındadır.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

13- Animede olmak hissini yaşamak için Maid kafelere gidin
Maid kafelerde animelerde gördüğünüz hizmetçi kıyafeti giymiş garsonlar sizi ‘’evinize hoşgeldiniz’’  diyerek karşılar ve özel servis yapar.  Kendinizi başka bir dünyada hissedeceğiniz ve her şeyin sevimli bir ses tonuyla söylendiği bu kafeler de size servis edilen yiyecekler de ultra sevimli olacaktır. Bambaşka dünyalara gideceğiniz maid kafeleri ziyaret etmeden seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

14- İlkbaharda Japonya da olun Hanami dönemini kaçırmayın
İlkbahar mevsimini Japonya da yaşamak size sanki çok uzun bir zamandır Japonyadaymışsınız hissini verebilir. Baharın gelmesiyle birlikte açmaya başlayan sakuralar (kiraz çiçekleri) Japonya’nın dört bir yanını sararken, size de dökülen kiraz yapraklarının altında oturup piknik yapmak düşer. Japonya da Hanami denilen bu piknik turistlerin en çok yapmayı istediği aktivitelerin başında gelmektedir. Japonya ya gidecekseniz mutlaka ilkbahar dönemini seçin ve hanaminizin tadını çıkarın. Ruhunuz da bedeniniz de enerji depolasın.

Japonya da Denemeniz Gereken 15 Şey

15- ‘Yanınıza Japonya’dan bir parça almadan ayrılmayın

Japonya seyahatinizde yaşayacağınız anılar  bu güzel ülkeyle ilgili en büyük hediyeniz olacaktır ama aranızdaki güzel ilişkinin hatırına geleneksel hediyelik eşya pazarlarından bir şeyler almayı unutmayın. Tokyo Asakusa da ki Nakamise caddesinde Japon tatlılarından, Japonya simgesel eşyalara, Washi denilen Japon kağıtlarına kadar her şeyi bir arada bulabilirsiniz.

** Bu yazıdaki maddeler JapanTalk sitesinden alıntılanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz