Japon Vücut Dili Hareketleri ve Anlamları

0
61

Japon Vücut Dili Hareketleri ve Anlamları

Japonların günlük hayatta belirgin olarak  yaptıkları beden hareketleri anlam ifade etmektedir. Özellikle filmler ve diğer televizyon programları sayesinde öğrendiğimiz eğilerek selamlama bunlardan yalnızca bir tanesidir. Kullanıldığı yere göre farklı anlamlara bürünen bu beden dili hareketleri günümüzde Japonya’ya ziyarette bulunacak turistler ve iş adamları için önem arz etmektedir.

Hiç kuşkusuz her kültürün kendi ait sosyolojik bir anlam haritası bulunmakta. Bunlardan Japon ise konuşmanın ikinci planda kaldığı ve daha çok beden dili hareketlerinin ön plana çıktığı bir ülke olması bakımından görsel-bedensel iletişimin en yoğun ülkelerdendir. Bu açıdan iş dünyasında ve günlük hayatta Japonya’da kullanılan bazı beden dili hareketlerini sizler için derledik.

Bazı beden dili hareketleri ve anlamları:

 • Kafayı kaşımak sıkıntı veya utanmayı ifade eder.
 • Japonlar kendini gösterirken (örneğin “Ben mi? Veya “Bana mı dediniz? Derken”) ellerinin işaret parmağını burnunun ucuna dokunarak söyler.
 • İki elin işaret parmaklarını boynuz şeklinde kaldırmak üçüncü bir kişinin (mesela eşi veya patronu) kızdığını göstermek için yapılır.
 • Elleri bağdaştıran bir Japon derin bir düşünce içinde demektir.
 • Yumruk şeklindeki elini kulağının etrafında döndürüp birden açmak bir kişinin aptal veya çılgın olduğunu ifade etmek için kullanılır.
 • Yumruğunu burnun üzerine koyup uzun burun taklidi yapmak, kişinin ukala ve kibirli olduğunu göstermek için kullanılır.
 • İşaret parmaklarını kılıç dövüşü şeklinde birbirine vurmak iki kişinin tartışma içinde olduklarını belirtmek için kullanılır.
 • Eller ile küçük sake bardağını tutup içiyormuş gibi yapmak, “ Hadi içmeye gidelim!” anlamına gelir.
 • Eli ile boğazını kesiyormuş gibi yapmak “işten kovuldum” anlamına gelir.
 • Eli yumruk yapıp baş parmağı kaldırmak “babam” “patronum” veya “kendinden daha kıdemli, üstün” birini ifade etmek için kullanılır.
 • Eli yumruk yapıp serçe parmağını kaldırıp göstermek “ gizli bir sevgili” veya bir başka kişinin eşini ifade eder.
 • Elinizi ileri doğru uzatıp eğilip kalkmak, geçmek için izin istemek anlamındadır.
 • Japonlar genelde selamlaşmak için ojigi (eğilerek yapılan Japon selamı) yaparlar. Ojigi dünyaca ünlü ve selam verirken, teşekkür ederken, ayrılırken veya özür dilerken kullanıldığından oldukça kullanışlıdır.Ojigi’de hafif bir baş eğmesinden, tüm vücudu 90 derece eğmeye varan değişik teknikler vardır. Eğer selamlaşma tatami üzerinde yapılıyorsa ojigi’den önce diz çömelerek ve öyle yapılır.

Her şeyden bu beden dili hareketlerini bilmek size bir kültürü daha iyi tanıma için fırsat sağlayacağını belirtmek isteriz. Ek olarak eğer Japonya’da bir iş girişiminde veya turistik gezide bulunmak istiyorsanız bu hareketler sizin orada daha iyi saygı görmenizi ve karşı kültüre daha saygılı davranmanızı sağlayacağız kaçınılmaz bir gerçek.

Önceki İçerikLafcadio Hearn, Japon Halk Hikâyeleri
Sonraki İçerikGeleneksel Japon Müzik Enstrümanları
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz