Japon Vernikleme Sanatı: Maki-e

0
61

Japon Vernikleme Sanatı: Maki-e

Japon vernikleme sanatının en güzel örneklerinden biri olan Maki-e sanatı; kebo fırçası veya makizutsu(süzgeçli teneke kutu) kullanarak, tasarımların üzerine altın/gümüş tozu serpiştirme sanatıdır.  Heian Dönemi(794-11859 döneminde ortaya çıkan sanat Edo Döneminde(1603-1868) gelişmiştir. Maki-e objeleri başlangıçta mahkeme soyluları için ev eşyası olarak tasarlanmışsa da, zamanla popülerlik kazanarak kraliyet aileleri ve generaller tarafından güç sembolü olarak benimsenmiştir.

Maki-e sanatında objeler altın, gümüş, kalay, bakır, alüminyum ve kurşun gibi metal tozları kullanılarak farklı renk ve dokular ile dekore edilir. Dekorasyon için farklı boyutlarda ince çizgiler çizmeye yarayan fırçalar, bambu tüpleri ve toz serpiştirmeye yarayan yumuşak fırçalar kullanılır.

Maki-e sanatında usta olabilmek uzun yıllar eğitim gerektiren zorlu bir iştir. Bilinen ilk Japon vernik sanatı ustası Koami Docho’dur (1410-1478). Koami Docho, çağdaş japon ressamları etkileyen özgün maki-e tasarımları ve eserleri ile biliniyordu. Bir diğer maki-e ustası ise Igarashi Shinsai’dir. Igarashi, Koami ile birlikte Japonya’nın ilk Vernikleme Okulu’nun kurucusu olur.

Muromachi döneminde(1336-1573) Maki-e sanatı geliştirilerek üç ana teknik altında ele alınmaya başlamıştır. Takamakie (raised maki-e) olarak adlanılan ilk teknikte, objenin yüzeyi kesilerek desen oluşturulur ve metal, cila ve kil tozu karışımı ile tasarım tamamlanır. Bir diğer teknik ise togidashi maki-e olarak adlandırılır. Bu teknikte siyah vernik yağsız bir şekilde diğer işlemlere ek olarak metal dekorasyonun üzerine uygulanır.

Japon Vernikleme Sanatı: Maki-e

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz