Japon Tapınak Pulları | Goshuin

0
108

Japon Tapınak Pulları | Goshuin

Goshuin nedir?

Goshuin (御 朱 印), ibadet edenlerin ve Şinto türbelerinin ve Budist tapınaklarının ziyaretçilerinin, türbelerde, tapınaklarda ve bazı kitapçılarda satılan goshuincho (御 朱 印 帳) adlı özel kitaplarda topladığı mühür pullarıdır. Goshuin fiyatı 300 ¥ ila 1000 ¥ arasında değişebilir, ancak bazı yerler belirli bir fiyat yerine bağış vermenizi isteyecektir.

Bu mühür pulları çeşitli şekillerde yapılır, ancak genellikle bir görüntü veya tasarım önce sayfaya damgalanır, daha sonra keşiş veya kannushi (bir Şinto “Tanrı’nın hizmetkarı”) tapınak veya tapınağın adını, tarihi ve diğer mesajları yazar. Bunların kurumasına izin verilir, daha sonra fazla mürekkebi emmek için üzerlerine bir parça ince kağıt yerleştirilir ve goshuincho sahibine geri verilir.

Festivaller veya diğer özel etkinlikler sırasında, bazı türbeler ve tapınaklar bunun yerine önceden hazırlanmış goshuin kağıtlarına sahip olacaktır – eve döndüğünüzde onları goshuincho’ya yapıştırabilirsiniz.

Japon Tapınak Pulları | Goshuin

Goshuin’in kökeni

Goshuin’in kökeni ile ilgili birçok teori vardır, ancak en yaygın kabul gören teori, Nara Dönemi’nde (710-794) Japonya’yı dolaşan hacılardan ünlü tapınaklara gelmesidir. Belirli bir yeri ziyaret edip bir dua, kutsal eşya veya bir sutra atarsanız, karşılığında bir goshuin verildi. Ziyaret için teşekkür bildiren bir makbuz gibi.

Japon Tapınak Pulları | Goshuin

Goshuin koleksiyonu yapmak isteyenler için…

İlk önce, kendinize bir goshuincho almanız gerekecek. Çoğu tapınak ve türbe, genellikle 2-5 farklı renk ve tasarımda satılık kendi goshuincho’ya sahip olacaktır. Bunlar 1000 ila 2500 ¥ arasında değişiyor. Bir kitapçıdan bir tane satın almayı tercih ediyorsanız, tasarımcı goshuincho, oyma ahşap kapaklı olanlar veya diğerleri bulabilirsiniz, ancak bunlar pahalıdır; 3500-6000¥ aralığındadır.

Goshuin’i nasıl topluyorsun?

Goshuin toplamak istiyorsanız açıkçası bir tapınağı veya mabedi ziyaret etmelisiniz. Çok küçük tapınaklar ve türbelerin sadece Yeni Yıl veya özel etkinlikler sırasında goshuinleri olabilir, ancak daha büyük olanları yıl boyunca bunlara sahip olacaktır.

Tapınağın arazisinde, omamori’nin satıldığı yeri arayın. Yakınlarda tapınaklarda Goshuinjo (御 朱 印 所), Shuinjo (朱 印 所) veya Nokyojo (納 経 所), Goshuinjo (御 朱 印 所), Juyojo (授 与 所) veya Shamusho (社 務 所) yazan işaretler göreceksiniz. Sadece bu alanlarda çalışanlara yaklaşın ve bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Japonca okuyamıyorsanız veya bu işaretlerden herhangi birini göremiyorsanız, çalışanlardan birine “Goshuin wa doko de moraemasu ka?” Diye sorabilirsiniz. (御 朱 印 は ど こ も ら え ま す か?).

Japon Tapınak Pulları | Goshuin

Bazı tapınaklar ve türbeler, goshuinleri ile son derece iyi bilinir, bu nedenle goshuincho’yu teslim etmek ve toplamak için sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bir tatilde veya bir etkinlik sırasında ziyaret ediyorsanız, önce goshuincho’yu bırakmayı, sonra geri almak için geri dönmeden önce tapınağa / tapınağa dua etmeyi düşünebilirsiniz.

Nereden bakmaya başlayacağınızdan emin değilseniz veya belirli bir konumdan ne tür goshuin toplayabileceğinizi görmek istiyorsanız, en yakın kitapçıya gitmelisiniz. Yurtiçi seyahat bölümünde, Japonya’nın dört bir yanındaki ünlü goshuin, yılın en güzel goshuin’i, seçkin / festivale özgü goshuin ve daha fazlası hakkında bir dizi kitap ve dergi bulacabilirsiniz.

Kaynak: SavyTokyo
Yazar: Hilary Keyes

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz