Japon Tanrılar Yolu: Shinto

1
54

Japon Tanrılar Yolu: Shinto

Dünyanın en eski dinleri arasında yer alan Şintoizm, M.Ö.VII yy kadar dayandırılabilinecek Japonların Milli Dini karekterlerinden biridir. Şintoizmin Japoncada karşılığı Kami Nomiçi olup Tanrıların Yolu anlamına gelmektedir.

Japonlar için doğadan insandan daha güçlü ve yıkıcı olabileceğini görmüş, doğa güçlerine duydukları saygıyı ifade etmek için onlara ‘‘en yüksek yerde bulunan varlık’’ anlamına gelen Kami adı vermişlerdir. Kami adı dağ, ağaç, akarsu, rüzgar gibi doğa varlıkları ve güçleri için kullanıldığı gibi insanlar içinde kullanılmaktadır. Shinto inanıcına göre Kamilerin biri yumuşak diğeri sert olmak üzere iki tane ruh yönü bulunmaktadır.

Shinto inancına göre, kami atanın soyundan gelen bir yoldur. İnsanların dünyasını ve ruhların dünyasını içine yerleştirmekte, kayalar, yemekler ve nehirler de dahil olmak üzere her maddenin özünde ruhlar var olduğu esasına dayanmaktadır. Shinto inancına göre, her insanın reikon denen ruhu vardır ve ölünce insanın bedenini terk edip ruh ölmüş atalarıyla buluşur.

Japon evlerinde ‘‘Butsudan’’ adı verilen bir rafta çiçek, taze meyveler, kutsal simgeler, küçük heykelcikler ve atalarını simgeleyen figürler bulunur. Aile üyeleri burada atalarına saygı sunarak onları onurlandırır ve yapacakları işler için yardım isterler. Dua edilerek ailenin ve toplumun yüceltilir.

Önceki İçerikJapon Oyuncu Takashi Shimura’nın Hayatı
Sonraki İçerikJapon Çay Töreni: Chadou
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz