Japon Tamir Etme Sanatı: Kintsugi

0
85

Japon Tamir Etme Sanatı: Kintsugi

Kintsugi (gold join) ya da Kintsukuroi (gold repair) kırılmış seramikleri toz altın, gümüş veya platinden oluşturulmuş vernik ile tamir etme sanatıdır. 6.yüzyıldan beri süregelen sanatın felsefesi ise kırılmış seramikte yapılan tamiri gizlemeye çalışmak yerine oluşacak yeni parçayla eşyanın tarihini tanımak. Sonucunda ise orjinalden estetik bir görünüm ortaya çıkıyor.

Sanatın ortaya çıkış öyküsüne kısaca değinecek olursak; vernikleme Japonya’da uzun yıllardır süregelen bir sanat dalı ve bir noktada maki-e sanatı ile kombinlenerek seramik tamir tekniğini meydana getirdiği kabul edilir. Başka bir varsayıma göre ise General Ashikaga Yoshimasa kırık bir Çin malı çay kasesini Çin’e tamir için geri gönderir. Çin’den geri gelen kase metal zımbalarla tamir edilmiş ve çirkin bir görüntüye sahip olmuştur. Bu durum Japon kreatiflere ilham olur ve daha estetik görüntü elde etme adına bu sanatı bulurlar. Sen no Rikkyu döneminde bulunmuş olan  bu teknik ile bu sanatın eserleri olan seramikler, Japon çay seramonilerinin (chadou) vazgeçilmezi olur.

Sanatın sahip olduğu felsefeye göre  bir eşya ya da insan bir hasara uğramış, bir acı çekmiş ise bundan bir ders almış ve bir bu konuda bir hatıraya sahiptir. Bu yüzden dolayı da artık daha önceki halinden çok daha güzel ve değerlidir.

Bu mottodan yola çıkarak kırılmış eşyaları altınla tamir edip eski halinden daha güzel hale getirme çalışan bir sanat dalı: Kintsugi

Japon Tamir Etme Sanatı: Kintsugi

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz