Japon Sokaklarının Asi Sesi: “Cosplay Modası”

0
63

Japon Sokaklarının Asi Sesi: "Cosplay Modası"

Japonya başta olmak üzere tüm dünyada  yükselen popüler kültür ve moda trendi, Türkçe anlamıyla bir çeşit kostüm oyunu olan cosplay,  gençlerin  anime- manga- çizgi roman ya da aklınıza gelebilecek  herhangi bir karaktere bürünmesineverilen addır.
Japonların sevdikleri herhangi bir şeye nasıl bağlandıklarını hatta takıntı haline getirdiklerini biliyoruz  ‘’otaku’’yani fanlığın üst modelinin  yaşam biçimi haline gelmeleri onların sevdikleri karakterleri gerçekten yaşamak istemeleri  çeşitli etkinliklerin ortaya çıkması ile sonuçlanıyor.
Cosplayi de bir otaku dünyası ürünü olarak görebiliriz. Artık izlemeye, okumaya, oynamaya doyamayan Japonlar sevdikleri karakterlere bir şekilde şükranlarını (!) ve sevgilerini belirtmek için onların görünümüne girerekgerçek hayatta da yaşatıyorlar

Cosplay günümüzde  profesyonel  olarak  bir meslek  halini de almış durumda.Cosplay’i kendilerine meslek edinen kişilere cosplayer deniyor.   Bir meslek dalı olarak cosplay oldukça masraflı , emek ve ayrıntı isteyen bir hal alabiliyor. Resmi  cosplay yarışmaları için hazırlanan cosplayerların kostümlerinin orijinal ve elle yapılmış olması gerektiğinden, yarışmacılar,  kostümlerini kendileri dikerek  gerek karakterin görünüşü gerekse  makyajı hakkında geniş bir araştırmaya giriyorlar.  Olmak istedikleri karaktere dönüşümlerini tamamladıklarında  ise bölgesel ve ulusal olarak düzenlenen yarışmalara katılıp kostümlerinin başarı oranını değerlendirtmek için gerçek bir mücadeleye girişiyorlar.
Sonuç, eğer kostümünüz beğenilir yaptığınız işler de sosyal medyada olağanın üstü bir tıklama alırsa artık siz de gelişmekte olan  bir cosplayersınız demektir.

Japon Sokaklarının Asi Sesi: "Cosplay Modası"

Dünya cosplay dünya zirvesi  (WCS)  her yıl Japonya’nın Nagoya şehrinde bir çok ülkenin katılımıyla cosplay yarışması düzenliyor.  Her yıl bir önceki yıldan daha çok ülkenin katılım gösterdiği yarışma 2003 yılından beri  gittikçe büyüyor.Bu etkinlik farklı ülkelerden gelen ve  aynı şeyi seven insanlara,  Japon gençlik kültürünü teşvik etmek için de düzenleniyor.  Etkinlik her sene rengarenk ve birbirinden ilginç kostümlerini sergilemek için gelen cosplayerlarla  dolup taşıyor .
Cosplay zirvesi, Nagoya dan sonra diğer günlerde Tokyo ve Osaka’ya da yayılarak devam ediyor.
Cosplay Japonya’da o kadar yükseliyor ki düzenlenen yarışmalardan, festivallerden de öteye parklara, caddelere taşınıyor.  Japonya’da yeni ve – artık herkes için sıradanlaşan- bir modanın doğmasına da vesile oluyor. Cosplay modası ! Japonya’da herhangi bir sevdiğiniz karaktere bürünmüş birini görmek için yarışmaya katılmak zorunda değilsiniz.  Bir pazar günü metroya binip  sadece caddelerde bakınmanız yeterli. Rengarenk bir dünya ile karşılaşmanız zor olmayacaktır.

Japon Sokaklarının Asi Sesi: "Cosplay Modası"

Adım adım Japonya’da cosplay yapmak.


En iyi cosplay alışverişini yapabileceğiniz mağazalar


Başta Tokyo olmak üzere Japonya’da yaygın olarak mağazalarda cosplay malzemeleri bulabilirsiniz
Bunlardan en ünlüleri ;  Makul fiyatlı ve acil durum kostümleri ve aksesuarlar  için Don Quijote , Yüksek kaliteli kostümler  için Acos Akiba Zone binasını ve Akiharabaranın en iyi cosplay dükkanlarından olan ve istediğiniz herhangi bir parçayı  sipariş edebileceğiniz Cospatio Gee! yi   tercih edebilirsiniz.

 

Japon Sokaklarının Asi Sesi: "Cosplay Modası"
Cosplaye katılmak için iyi bir mekan aramak

Comic marketJaponya’da en bilinen Cosplay etkinliklerinden biridir. Çok fazla cosplayerin ve fotoğrafçının katıldğı etkinlikte eğlenceli oyun etkinliklerine ve birbirinden değişik kostümlere rastlayabilir, fotoğraf çektirip güzel vakit geçirebilirsiniz.
Gösteri alanına giriş
 Etkinlik mekanına  vardığınızda ilk yapmanız gereken şey;  resepsiyona gidip  bir ücret ödeyerek kaydınızı yaptırmaktır. Kural kitapçığını ve giriş kartını aldıktan sonra artık gösteriye hazırlanma vaktiniz gelmiş demektir.  Gösteri alanında her yerin kendine özel fotoğraf çekme ve kamera ayarlama kuralları olabilir, bunları dikkate alarak etkinliğe giriş yapmalısınız.

Hazırlanma kuralları
Japonya ve diğer ülkelerdeki cosplay farklılıklarından biri , Japonya’daki etkinlik alanlarına  kostümlü gelememenizdir. Bu etkinlik alanları size hazırlanma odaları sağladığından ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda getirmeniz ve makyajınız da dahil her şeyinizi etkinlik alanı içinde yapmak zorundasınız. O yüzden kostümünüzün  her ayrıntısının yanınızda  olduğundan emin olun.

Japon Sokaklarının Asi Sesi: "Cosplay Modası"

Hazırlanma aşamasına geçiş
Giyinme odalarını diğer  cosplayerlarla paylaşacağınız için işin içine burada da kurallar giriyor. Bu kurallardan ilki eşyalarınızla size verilen alandan fazlasını işgal etmemek. Bu odalarda perdeler ve camlar hep kapalı tutulduğu  için  saç sprayi  kullanmanızda yasaklı şeyler listesinde yer alıyor. Bu yüzden   yanınızda Saç kremi taşımanız faydanıza olacaktır.
Kostüm ve makyaj kısmına gelirsek isemakyaj malzemelerinizin ve temizleyicilerinin kendinize ait olması önemli kuralların başında  yer alıyor.
Giyinme odalarına dair bir diğer önemli nokta ,yanınızda getirdiğiniz valiz ya da çantanız.  Gösteri alanına gitmeden önce valizinizi sizin için depolayacakları için  içine yemek maddesi koymamanızı tercih ediyorlar.
Bagajınızın girişi de onaylanınca artık gösteri alanına gidip kostümlü fotoğraf çektirme festivalinin keyfini çıkarabilirsiniz. İyi eğlencelerJ

Sonuç:  bir rahatlama aracı olarak yapılan  cosplayin Japonya’da çok fazla kuralı bulunduğundan bu deneyiminizin kabusa dönmemesi için mutlaka kurallara uymanız gerekiyor. Fotoğraf çektirme alanlarının dışında bulunmayınız ve Karakterinizin silahı ya da ekstrem bir detayı varsa diğer insanları rahatsız etmekten kaçınmak,  bu kurallara  örnek verilebilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz