Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

0
155

Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

Edebiyat dünyasında ses uyandıran yazarlarından Haruki Murakami … Okumasanız bile kitapları illa ki kitapçıların raflarında göze çarpmıştır veya eliniz meraktan şöyle bir gitmiştir kitaplara. Modern Japon edebiyatının en sevilen, aynı zamanda da en tartışmalı yazarlarından biri Murakami. Her kitabı çıktığında kitapçıların önünde kuyruk oluyor, bu sene Nobel alacak mı sorularını da beraberinde getiriyor kendi ülkesinde. Seveni de, eleştireni de çok. Ben bugün bu yazıyı sevenlerin tarafından yazacağım, ancak bambaşka bir perspektiften. Murakami’nin en sevdiğim yanı yarattığı evrenler, o evrene sığdırdığı başka başka hikayeler, detaylar; öyle ki her kitabını bitirdiğimde serseme dönmüş bulurum kendimi. Okuyucuyu böylesine etkileyen bir yazarın sinema dünyasına yansımaması da imkansız olurdu. İşte Murakami ve filmlere uyarlanan kitapları:

Japon Sinemasında Haruki Murakami FilmleriRüzgarın Şarkısını Dinle (Kaze no Uta o Kike) 1982:

“Herkes yürekten verdiğinin karşılığını alır.”

Rüzgarın şarkısını dinle Haruki Murakami’nin 79 yılında yazdığı ilk romanıdır; ne var ki henüz bu sene dilimize çevrilmistir. Konusu ise 20li yaşlarda üniversiteyi bitirmiş olan iki gencin yaşama dair konuşmaları, birbiriyle ilişkileri ve hüzünlü bir olay ekseni etrafında döner. 82’de Kazuki Ohmori tarafından yönetilerek filme uyarlanmıştır; ancak online olarak içeriğine ulaşmak mümkün değil. Yine de kitabını okuyup sonrasında fragmanını izleyebilirsiniz.


Japon Sinemasında Haruki Murakami FilmleriFırın Saldırısı (Pan-ya Shuugeki) 1982:

Yine Murakami’nin eski olan ama çevirisi ülkemizde yeni yapılmış olan hikayesi Fırın Saldırısı, iki aç gencin, sahibi kominist olan bir fırını soymaya karar vermesini anlatır. Kitabı Kat Menschik imzalı illüstrasyonlardan oluşan bu kısa hikaye, 82 yılında Naoto Yamakawa’nın yönetmenliğini üstlendiği 17 dakikalık kısa metraj filmi olarak karşımıza çıkar.

“…belki de karnımızın aç olmasının sebebi doğrudan hayal gücü eksikliğimizdi.”


Japon Sinemasında Haruki Murakami FilmleriA Girl She’s %100 (100% onna no ko) 1983

Murakami’nin başka bir kısa öyküsünden uyarlanmış olan bu 12 dakikalık film de Naoto Yamakawa tarafından yönetilmiştir. Bizim için birini mükemmeli yapan nedir? Yüz? Vücut? Hal ve tavırlar? Genç bir adam güneşli bir günde Harajuku’da yürürken, onun için %100 olan bir kadınla yolları kesişir. Ne çok güzel, ne çok çekici olan bu kadın adamın aklına kazınır.

 


Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

Tony Takitani:

Tony arkadaşları tarafından kabul edilmediği zor ve yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Çizimde oldukça iyi olmasına karşın sadece teknik çizimler yapabileceği bir mesleğe yönelir. Burada Eiko Konuma isimli genç ve güzel kadına aşık olur. Ancak bilmediği bir şey vardır; bu kadın alışveriş-koliktir. 2004 yılında Jun Ichikawa tarafından beyaz perdeye uyarlanan bu film de esasında Murakami’nin kısa bir öyküsüdür.

Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

Norwegian Wood (2012) :

“Aşk, masumiyeti kaybetmektir”

Kitap ve film olarak en ağır topun Norwegian Wood olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Romanı Türkçeye “İmkansızın Şarkısı” olarak çevrilse de ,orijinal adı Norwegian Wood olup, aynı isimdeki The Beatles şarkısına gönderme yapar. Birgün şarkıyı radyoda duyan 37 yaşındaki protagonistimiz, Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarını hatırlar. Müzik, aşk, erotizm, zorluklarla dolu bir hayat… 68 yılının ruhunu taşıyan bu roman, bestseller listelerini sallamış, Murakami’nin adını tüm dünyaya duyurmuşur. 2012 yılında ise Tran Anh Hung yüönetmenliğinde gösterime girmiş ve birçok ödüle aday gösterilmiştir.

Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

Burning (2018) :

Bu seferki filmimiz Güney Kore menşeili. Cannes ve Altın Palmiye’ye aday gösterilen Gizem/Dram türlerindeki bu filmde, ansızın çocukluk arkadaşı olan Hae-mi isimli kızla tekrar karşılaşan Jong-su, onunla birlikte eski günleri yad eder. Hae-mi yakın zamanda Afrika’ya seyehate gideceğini söyleyerek Jong-su’dan kedisine bakmasını rica eder. Ancak bu Afrika seyehati beraberinde Ben isimli bir yabancıyı da getirecektir…

Japon Sinemasında Haruki Murakami Filmleri

Hanalei Bay – 2018  (Hanarei bei):

Piyano bar işleten bekar bir anne olan Sachi ,Hawai’deki Hanalei Bay kıyısında oğlunun köpek balığı saldırısında hayatını kaybettiğine dair bir telefon alır. 10 yıl sonra, oğlunun ölüm yıl dönümü anınsa burayı ziyarete gider ancak beklemediği bir gerçekle karşılaşır. Daishi Mutanga yönetmenliğindeki film, Murakami’nin başka bir kısa öyküsüdür.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz