Japon Sinemasında Emektar Görüntü Yönetmenleri

0
53

Japon Sinemasında Emektar Görüntü Yönetmenleri

Görüntünün sade ve minimal anlatımıyla seyircileri büyülemeyi başaran Japon sinemasında bu başarıda oyuncular, yönetmenler kadar görünmeyen yeteneklerin de katkısı büyüktür. Bu yetenekli sihirbazlar arasında hiç kuşkusuz görüntü yönetmenleri önemli rol üstlenmiştir. Akira Kurosawa, Yasujirô Ozu, Kenji Mizoguchi gibi usta Japon yönetmenlerin yanın eşsiz sinemasal karelere imza atan görüntü yönetmenlerine yer vererek onları onurlandırıyoruz.

Akira Kurosawa’nın Shichinin no Samurai, Kumonosu-jō, Derusu Uzāra, Ran, Nora Inu ve Tengoku to Jigoku gibi önemli filmlerinde görüntü yönetmenliği yapmış Asakazu Nakai Japon sinemasının önemli isimlerindendir. 29 Ağustos 1901 yılında Kobe’de dünyaya gelen Nakai, Akira Kurosa’nın Ran ve Nora Inu filmleriyle En İyi Görüntü Yönetmeni dalında Oscar’a aday olmuştur. Yine Mainichi Film Ödülleri’nde Nora Inu filmindeki başarısıyla ödüle layık görülmüştür. 28 Şubat 1988 yılında vefat Nakai, 34 yıllık kariyerinde 70’i aşkın filmde çalışmıştır.

Japon Sinemasında Emektar Görüntü Yönetmenleri

Sadeliğin ve minimalizmin Japon sinemasındaki önemli isimlerinden Yasujirô Ozu’nun Banshun, Bakushu, Tōkyō Monogatari, Sanma no aji gibi önemli filmlerinde görüntü yönetmenliği yapmış olan Yūharu Atsuta, kariyeri boyunca Ozu’nun 15 filminde görev almıştır. 1905 yılında Kobe’de dünyaya gelen Atsuta’nın 1958’de Ozu’nun çektiği Higanbana filmiyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. 1993 yılında vefat edene kadar 30’u aşkın yapımda çalışmıştır.

Japon efsanelerinden yola çıkarak Japon sinemasında çağdaş sorunları yorumlama başarısı gösteren Kenji Mizoguchi’nin Zangiku monogatari, Gion no shimai, Naniwa erejî, Utamaro o meguru gonin no onna önemli filmlerinde görüntü yönetmenliği yapan Minoru Miki, 41 yıllık kariyeri boyunca 101 filme imzasını atmıştır. 26 Aralık 1902’de Ehime’de dünyaya gelen Miki, Kenji Mizoguchi’nin önemli filmlerinde görev aldı. 21 Kasım 1968 yılında vefat eden usta sanatçının 1936 yılında Japon Kinema Junpo dergisinde başarılı sanatçılar arasında gösterilmiştir.

Japon sinemasında 70’lerde birçok avangart sinemacının yetişmesinde önemli yere sahip olan bu görüntü yönetmenleri her zaman büyülü sinema perdesinin gizli kahramanları oldular.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 14.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz