Japon Sinema Oyuncuları #1 | Toshiro Mifune

0
52

Japon Sinema Oyuncuları #1 | Toshiro Mifune

Japon Sinema Oyuncuları #1 | Toshiro Mifune1920 Shandong doğumlu Toshiro Mifune, II. Dünya Savaşı sonrası Japon sinemasının önde gelen oyuncusudur. Samurai tiplemeleriyle ve yer yer polisiye karakterle kamera önüne çıkmıştır. Sinema seyircisi onu Akira Kurosawa’nın Japon tarihinin izini süren filmlerindeki rolleriyle hatırlamaktadır.

Toshiro Mifune Hayatı

Gençliğinde, babasının fotoğrafçı dükkanında çalışan Mifune, II. Dünya Savaşı’nda Japon İmparatorluk Ordusunun Hava Fotoğrafçılığı biriminde görev aldı. Dönemin film yapım şirketlerinden Toho’nun düzenlemiş olduğu ‘‘yeni yüzler’’ yarışmasına arkadaşlarının ısrarı üzerine fotoğraf gönderir. Başvuru yapan 4000 kişi içinden seçilen 48 kişi ile birlikte oyunculuk kariyeri başlar. Dönemin yönetmenlerinden Yamamoto onu Senkichi Taniguchi’ye tavsiye eder ve 1947’de ilk uzun metraj filmi olan Shin Baka Jidai’de görev alır. Kurosawa ile tanışarak sinema kariyerinde çıkış yakalayan Mifune, 1950 yapımı Rashomon filmindeki performansı ile dünya sinemasında vitrin oyuncu haline gelerek dünyaca tanılır olur.

Toshiro Mifune Filmleri

Kariyeri boyunca 1970’e yakın uzun metrajlı filmde yer alan Mifune, Kurasawa ile çektikleri samuray ve Japon tarihi temalı filmlerle seyircinin zihninde yer etti. Özellikle kamera karşısında her an ne yapacağı belli olmayan ani çıkışları, rollere kattığı çılgınlık boyutundaki gerçeklik ile zihinlerde yer esen Mifune, Kurasawa ile 16 filmde çalıştı. 1993 yılında Japon sinemasına üstün katkılarından dolayı Japon hukümetinden Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı’nı almıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz