Japon Sinema Oyuncuları #1 | Takashi Shimura

0
81

Japon Sinema Oyuncuları #1 | Takashi Shimura

12 Mart 1905 yılında Hyogo şehrinde dünyaya gelen Takashi Shimura, aktif oyunculuk hayatı boyunca 200’ü aşkın filmde rol aldı. Akira Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığı Rashomon, İkiru, Yoidore tenshi, Shichinin no Samurai gibi önemli filmlerde görev aldı.

Takashi Shimura’nın Hayatı

Aile büyükleri samuray sınıfına mensup olan Shimura, kariyeri boyunca birçok filmde samuray rollerini canlandırdı. Bu rollerden en önemlisi de Shichinin no Samurai (Seven Samurai, 1954, Toho) köyü korumaya çalışan samuray grubunun lideri Kambei Shimada rolüyle izleyiciyi etkilemiştir. Okul yaşamı boyunca birçok okul değiştiren Shimura, oyunculuk kariyerine ilk olarak radyo oyunlarında yer alarak başlar.

Japon Sinema Oyuncuları #1 | Takashi Shimura

1930 yılında ise Kindaiza adında bir tiyatro topluluğuna katılır ve burada rol almaya başlar. Daha sonar Shinseigeki ve Shinsenza gibi tiyatro gruplarında da rol alır. Bu dönemdeki oyuncu çevresi sayesinde Kyoto merkezli Shinko Kinema film şirketinin yapımını üstlendiği filmlerde çeşitli görevler alır.

Sessiz dönem filmleri olan 1934 yapımı Ren’aigai itchome ve 1935 yapımı Chuji uridasu filmlerinde yöneticilik ve seslendirme görev alır. İtami Mansaku’nun 1936 yapımı Akanishi Kakita filmiyle sinema dünyasında ününü duyurur.

Takashi Shimura | Kurosawa’nın İzinde Bir Yaşam

Kendi dönem meslektaşları arasında Japonya’nın en çok bilinen yüzlerinden biri olarak hafızalara kazınmayı başaran Shimura, beyaz perdede Akira Kurosawa ile buluşması Sanshiro Sugata (1943) filmi ile olur.

Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığı 30 filmde birlikte çalışan Shimura, Kurosawa’nın üç çalışması dışında tüm filmlerinde oynadı. Kurosawa ile beraber geçirdikleri 20 yıl içerisinde Shimura’nın yer almadığı o üç film Sanshiro Sugata Part II (1945), One Wondeful Sunday (1947) ve The Lower Depths (1957)’ idi.

Japon Sinema Oyuncuları #1 | Takashi Shimura

Takashi Shimura Filmleri

Shimura, tartışmasız bir şekilde en iyi oyunculuğunu başrolünde yer aldığı İkiru (1952) filminde sergiledi. Shimura, filmde ölümle mücadele eden bir devlet memuru olan Kanji Watanabe’yi canlandırıyordu. Shimura, sinema kariyeri boyunca, Kurosawa filmleri dışında iki yüzden fazla farklı filmde yer aldı.

11 Şubat 1982’de Tokyo’da vefat edene dek birçok önemli filmde rol alarak Japon Sineması’nın önemli oyuncularından biri olmayı başardı. 1974 yılında Japon Hükümeti’nin kültür ödüllerinden olan Mor Kurdele Madalyası’nı aldı.

1980 yılında da Japon İmparatorluğu’nun “Order the Rising Sun” nişanının 4.Sınıf rütbesi ile ödüllendirilir. Ayrıca Shimura, 1954 yapımı Shichinin no Samurai ve 1952 yapımı İkiru filmi ile BAFTA Ödüllerinde “En İyi Yabancı Aktör” ödülünü almıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz