Japon Sinema Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!

1
200

Japon Sinema Dergisi'nin 5. Sayısı Çıktı!

Japon Sinema Dergisi’nin 5. Sayısı okuyucu ile buluştu!

Psikolojik-karanlık tema etrafından şekillendirdiğimiz Japon Sinema E-Dergimizin 5. sayısının ‘‘Sinema Dosyası’’ bölümünde Japon Sineması’nda adından serseri ve gölge savaşçısı rolleriyle söz ettirmiş usta oyuncu Tatsuya Nakadi’ye özel bir dosya açarken; bilim-kurgu çalışmaları ve Ghost in the Shell filmi ile tanıdığımız yönetmen Mamori Oshii’yi ele alıyoruz. Japon Bilim-kurgu Sinemasının özgün animasyon filmlerinden Metropolis ve Ne-Tokyo’yu sizlere yazarken bu filmlerin yanında psikolojik bir aşk hikayesi Villon’s Wife’a yer veriyoruz. Sinema dosyasının listeler kısmında ise bu ay en iyi 10 kadın sinema oyuncusu, en iyi 10 bilim-kurgu filmi ve birbirinden sarsıcı Japon belgesel filmlerine tanıtıyoruz.

‘‘Anime-Manga Dosyasında’’ anime müziklerindeki karanlık-psikolojik geleneğe, MangaDenizi ile manga yayını üzerine yaptığımız röportaja, çok okuyan Japonya’nın light novel kültürüne yer verirken; kültürel sanatsal birikimi ile izleyici iyi büyüleyen Ergo Proxy serisine, dört Japon yazarın imzasını taşıyan melankolik Aoi Bungaku (Mavi Edebiyat Öykülerine) ve psikolojik-siberpunk anime serilerini üreten anime stüdyolarına ışık tutuyoruz. Bunların yanında bu ayki anime listemizde psikolojik-gerilim türünde 10 anime serisini okuyucuya tanıtıyoruz.

Japon Sinema Dergisi'nin 5. Sayısı Çıktı!

‘‘Japon Kültürü Dosyası’’ bölümünde Awa Dans Festivaline, Japonya’daki evcil hayvan bakımına, Japon insanın bunalım ve intihar olaylarına ve Tokyo’nun tapınak bölgesi Asakusa’yı anlatıyoruz.

‘‘Japon Edebiyatı Dosyası’’ bölümünde Japon edebiyatının dört önemli yazarı Ryunosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Yukio Mişima ve Yasunari Kawabata’ya yer verirken öneri bölümümüzde 3 kitap tanıtımı ile yazarlara ve çevirmenlerine destek olmayı amaçlıyoruz.

‘‘Japon Kültür Etkinlikleri Dosyası’’ bölümünde Antalya 2016 Expo: Japon Esintisine, Suzuki Mohri ile Shodo Atölyesi ve Anime/Manga Hikaye Yarışmasına haber olarak yer veriyoruz.

Dergiyi okumak için tıklayınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz