Japon Seslendirme Sanatçıları I Seiyuular

0
59

Japon Seslendirme Sanatçıları I Seiyuular

Manga ve ya animeye yeni başlayanların çok sık duyduğu bir terimdir ”seiyuu” şüphesiz. Seiyuu Japon seslendirme sanatçılarına verilen isim olup bu sanatçılar yalnızca anime seslendirmekle kalmaz, şarkıcılık ve mankenlik gibi yan mesleklerde yapmaktadır.

Seiyuu, radyo, televizyon ve filmlerde görev alır; Japonca olmayan filmler için seslendirme yapar; öykülemeyi sağlar; anime ve video oyunlarının karakter oyuncuları olarak çalışır. Geleneksel olarak, İngilizce konuşan hayranları arasında, bir Japon oyuncuya veya “seslendirme sanatçısına” hitaben “seiyuu” kelimesi kullanılır. Günümüzde Japonya, dünyanın animasyon serilerinin %70’ini üretmektedir.

Japon Seslendirme Sanatçıları I Seiyuular

Japonya’daki animasyon endüstrisi çok verimli olduğu için seiyuular ulusal seviyede ün kazanabilmekte ve tüm gün seslendirme yaparak kariyer edinebilmektedirler. Seiyuular, meslek yaşamlarında diğer ülkelerdeki karakter oyuncularından daha çok görev alır. Ayrıca Japonya’nın bu meslek yolunu destekleyen enstitüleri vardır. Yaklaşık 130 seiyuu okulu ve yetenekli kimselerin ya da özel bir yayın şirketi için çalışan seslendirme sanatçılarının toplulukları bulunmaktadır.

Seiyuular arasından sıklıkla, müzikle uğraşanlar, gerçek uyarlama filmlerde ve televizyonda rol alanlar çıkmaktadır. Özellikle o sanatçının sesini duymak için gösterileri, animeleri izleyen hayranlarını çoğunlukla etkilemektedirler. Popüler seiyuuların, özellikle Kikuko İnoue, Megumi Hayashibara ve Aya Hisakawa gibi bayan seiyuuların kendilerine adanmış, tüm dünyadan üyeleri bulunan hayran kulüpleri bulunmaktadır. Bunların yanında Mamoru Miyano, Hiroshi Kamiya ve Yuki Kaji gibi öne çıkan erkek seiyuular da geniş kadın ve erkek taraftar kitlesine sahiptir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz