Japon Seiyuu Sanatçıları: Mamoru Miyano

0
98
Japon Seiyuu Sanatçıları: Mamoru Miyano

Bütün dünyada hayranları bulunan, anime karakterlerine bir nevi hayat veren seslendirme sanatçıları yani seiyuu mesleği ve en önemli temsilcilerinden Mamoru Miyano  bahsedeceğiz. Onu yakından tanımadan önce seiyuu mesleğinden biraz bahsedelim.

Seiyuu, radyo, televizyon ve filmlerde görev alır; Japonca olmayan filmler için seslendirme yapar; öykülemeyi sağlar; anime ve video oyunlarının karakter oyuncuları olarak çalışır. Günümüzde Japonya, dünyanın animasyon serilerinin %60’ını üretmektedir. Japonya’daki animasyon endüstrisi çok verimli olduğu için ulusal seviyede ün kazanabilmekte ve tüm gün seslendirme yaparak kariyer edinebilmektedirler. Seiyuular, meslek yaşamlarında, diğer ülkelerdeki karakter oyuncularından daha çok görev alır. Ayrıca Japonya’nın, bu meslek yolunu destekleyen enstitüleri vardır. Yaklaşık 130 seiyuu okulu ve yetenekli kimselerin ya da özel bir yayın şirketi için çalışan seslendirme sanatçılarının toplulukları bulunmaktadır. Seiyuular arasından sıklıkla, müzikle uğraşanlar, gerçek uyarlama filmlerde ve televizyonda rol alanlar çıkmaktadır. Özellikle o sanatçının sesini duymak için gösterileri izleyecek hayranlarını da çoğunlukla etkilemektedirler. 

Endüstri o kadar gelişmiştir ki ödül törenleri dahi düzenlenmektedir. Seiyuu Ödülleri, anime ve Japonya’daki diğer medyalarda üstün performans gösteren seiyuu sanatçıları için her yıl düzenlenmektedir. İlk Seiyuu Ödülleri, 3 Mart 2007’de Akihabara’daki Tokyo Anime Center’ın 3D Tiyatrosu’nda yapılmıştır. Japonya’da seiyuu sanatçılarının önemli temsilcilerinden Mamoru Miyano ve çalışmalarına hadi yakından bakalım!

Japon Seiyuu Sanatçıları: Mamoru Miyano

Mamoru Miyano

Mamoru Miyano, 1983 doğumlu aktör, seslendirme sanatçısı ve şarkıcıdır. Kendisini tanımamızı sağlayan Steins;Gate, Vampire Knight, Death Note, Soul Eater, Wolf’s Rain, Ajin: Demi-Human, Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Tokyo Ghoul, Free!, Mobile Suit Gundam 00, Kōtetsu Sangokushi, Nobunaga the Fool, Uta no Prince-sama ve Chihayafuru‘daki projelerindeki rolleridir.

Miyano, 7 yaşındayken Himawari Theatre Group’a katıldı. 2001’de canlı aksiyon genç drama Caitlin’s Way’e seslendirme sanatçısı olarak giriş yaptı. 2002 yılında PlayStation 2 video oyunu Kingdom Hearts‘in Japonca versiyonunda Riku olarak rol aldı ve Shin Megami Tensei: Devil Children – Light & Dark‘ta ilk rolünü aldı. Ardından anime dizisi Wolf’s Rain’in ana karakteri Kiba’yı seslendirdi. 2004 Game Boy Advance oyunu Kingdom Hearts: Chain of Memories , 2005 yılında Kingdom Hearts II ve 2007’de Kingdom Hearts Re:Chain of Memories’de 2007’de Riku’nun sesi olarak geri döndü.

Miyano, 2006 yılında kariyerinin önemli basamaklarından olan, manga serisi Death Note’un anime versiyonu için Light Yagami‘yi seslendirdi. On yedi yaşındaki lise öğrencisi Light Yagami’nin, bir shinigaminin düşürdüğü doğaüstü bir defteri (Ölüm Defteri) bulup kendini nasıl “Yeni Dünyanın Tanrısı” yaptığı anlatılmaktadır. Miyano 2007 yılında bu rolüyle ilk Seiyuu Ödülleri’nde “En İyi Baş Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yeni Erkek Oyuncu” dallarında aday gösterildi. Yine 2007 yılında Miyano, Mobile Suit Gundam 00‘ın ana karakteri olan Setsuna F. Seiei‘ye sesiyle hayat vermeye devam etti. 2008 Tokyo Uluslararası Anime Fuarı’nda ilk ödülünü “En İyi Ses Aktörü” olarak kazandı. Ayrıca Vampire Knight ve Vampire Knight Guilty dizisinden Zero Kiryu ve Ichiru Kiryu ile anime Soul Eater‘deki Death The Kid‘i seslendirdi.

2010’da popüler Pokémon anime serisinde Dent‘i seslendirmeye başladı. Aynı yıl Daisuke Namikawa‘nın yönettiği Wonderful başrol oynadı. Dikkate değer rollerinden bir diğeri ise, Ultraseven‘in oğlu Ultraman Zero adlı bir tokusatsu karakteridir. Tokyo’daki 2011 tiyatro oyunu Ultraman Premier, burada Ultraman Zero’nun insan kılıcı Shin Moroboshi‘yi canlandırdı. 10 Temmuz 2016’da, Ultra Serisinin 50. yıldönümünü kutlayan bir festival olan “Ultraman Günü”nde yer alan sanatçılardan biriydi.

28 Mayıs 2007’de King Records etiketinde Miyano, “Kuon” (Eternity) adlı şarkı ile çıkış yaptı “Kuon” Oricon listelerinde 47 numaradan giriş yaptı ve anime dizisi Kōtetsu Sangokushi için bitiş teması olarak kullanıldı. 13 Haziran 2007’de, diğer aktris Romi Park ile ikili, Oricon çizelgesinde 73. sıraya girmiş olan “Fight” adlı bir işbirliği bültenini yayınladı. 4 Haziran 2008’de PlayStation 2 video oyunu Fushigi Yūgi: Suzaku Ibun’un giriş şarkısı olan ikinci single “Discovery”yi çıkardı. Şarkı listelere 24 numaradan giriş yaptı.

2010 yılında, Miyano ikinci albümü Wonder’ı çıkardı. Albüm Oricon Haftalık Albümler çizelgesinde 20 numarada yer aldı. Albümün yayınlanmasının ardından, Miyano ikinci turunda, Mamoru Miyano Canlı Tur 2010: Merak etmeye gitti. 2012 yılının Nisan ayında, Miyano üçüncü albümü Fantasista’yı çıkardı. Albüm Oricon Haftalık Albümler çizelgesinde 4. sırada yer aldı. 2015 yılında Oricon günlük listesinde 1 numara olan ilk erkek seslendirme sanatçısı oldu.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz