Japon Resim Sanatı: Ukiyo-e

0
63

Japon Resim Sanatı: Ukiyo-e

Ukiyo-e resim sanatı Japon kültürel kimliğini yansıtan en önemli öğelerden biridir. Günümüzdeki birçok ressama ilham olmuşlardır.

Ahşap baskı tekniğinde yapılan resimler olan Ukiyo-e, Edo (Tokugawa) Dönemi’nde ortaya çıkmış ve günümüze kadar birçok öyküyü, dünyanın gerçeklerini resmetmiştir. Yüzen dünyanın resimleri anlamına gelen Ukiyo-e, dönemin önemli kabuki aktörlerini, devrin ileri gelenlerini ve dünyanın yansımalarını konu edinmiştir.

Japon Resim Sanatı: Ukiyo-e

İlk dönemlerde daha çok kitapların içerisinde kullanılan ukiyo-e resimleri, günümüzde bağımsız olarak tablo olarakta yapılmaktadır. Japon Kabuki tiyatrosu oyunlarının posterleri de uzun süre ukiyo-e tekniğinde hazırlanmıştır. Ukiyo-e sanatının en bilinen sanatçıları: Utamaro, Hokusai, Hiroshige ve Sharaku’dur.

Japon Resim Sanatı: Ukiyo-e

Ukiyo sözcüğü, Budist aydınlanmada ölümlülük ve bilinçliliğin olmadığı bir dünyayı ifade etmektedir. İnsanlar çok sevdikleri bir şeyi kaybettikleri zaman acı çekerler. Bu acı insanın aydınlanmasının kaynağı olup keder dolu dünyanın yoludur. Bu yola Ukiyo adı verilir. Ukiyo-e sanatçıları da Kabuki oyuncuları gibi keder dolu dünyanın kaybolmaya yüz tutmuş güzelliklerini tasvir etmişlerdir.

Günümüzde birçok sanatçı tarafından ukiyo-e sanatı yaşatılmaya devam etmektedir.

Ukiyo-e resim sanatına dair hazırlanmış birçok belgesel bulunmakta. Bunlardan birisini sanat hakkında daha çok bilgi edinmek isteyenler için paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=_QkHVh5KTzU

Yazar: Gökhan Kuloğlu

Önceki İçerikOne Punch Man Anime Tanıtımı
Sonraki İçerikJapon Sinema Oyuncuları #1 | Toshiro Mifune
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz