Japon Pandomim Sanatı: Kagura

0
54

Japon Pandomim Sanatı: KaguraBir çeşit Şinto teatral dans biçimi olan Kagura (神楽), maskeli ve özel giysili, şarkılı, şiirli pandomim oyundur. ‘’Her yer ve şeyde tanrı vardır’’ temasını temel alan Kagura, dini törenlerdeki oyunların atasıdır.

İlk defa Kojiki’de ortaya çıkan oyun, mağaraya kapanmış güneş tanrısı Amaterasu’nun kapandığı mağaradan çıkması için dans eden dans tanrıçası Ame no Uzume’nin dansıyla Amaterasu’yu mağaradan çıkararak, onu gülümsetmesini hikâye edinir. Bu hikâye mitinin dini törenlerde tekrarlanmasıyla birlikte Kagura ortaya çıkmıştır. Böylelikle kagura dansının ritüelleri bu efsaneden yola çıkarak oluşmuştur.

Başlangıçta kamukura veya kamikura olarak isimlendirilen oyun, zaman içerisinde kagura ismini almıştır.

Japon Pandomim Sanatı: Kagura

Japonya‟da, Şinto dinine tapınma amacıyla sergilenen kagura, sözsüz oyuna, ritim ve şarkı olarak söylenen şiirlere dayanan Japon tiyatrosunun atasıdır. Bu oyun, sonraları Japon Noh Tiyatrosu‟nda da görülecek olan danslar yer almıştır. Aynı zamanda dans, imparatorluk tarafından Aralık ayında gerçekleştirilen hasat festivallerinde kullanılmıştır.

Tapınak ortamında doğan ve zaman içerisinde imparatorluk sarayının da önemli simgelerinden olan kagura, bir süre sonra halk içerisine inmiştir. Ve Kanto bölgesinin önemli geleneklerinden olmuştur.

Kagura, Tokugawa ve Edo döneminde de bu oyunlar eğlence biçimi olarak sergilenmiştir. Dini temellerini zamanla halk içerisinde akrobasi, hokkabazlık, pandomim biçimine iyice bürünmüştür. Zaman içerisinde sokak eğlencesi olarak da sergilenmeye başlayan sanat, daikagura olarak adlandırılmıştır. Tapınakta başlayan kagura, günümüzde sokaklara inerek halka karışmış ve eğlence biçimine dönüşmüştür.

Önceki İçerikModern Şaheser : Kimi No Na Wa
Sonraki İçerikFrapan, Çarpıcı ve Biraz da Glam; Visuel Kei
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz