Japon Oyuncu Takashi Shimura’nın Hayatı

0
50

Japon Oyuncu Takashi Shimura'nın Hayatı

Bundan tam 111 yıl önce, tarihin 12 Mart 1905’i gösterdiği gün Takashi Shimura dünyaya geldi. Daha çok Akira Kurosawa’nın yönettiği filmlerle bilinen oyuncu, kendi dönem meslektaşları arasında Japonya’nın en çok bilinen yüzlerinden biri olarak hafızalara kazındı.

Takashi Shimura Hayatı ve Filmleri

Shimura beyaz perdeye ilk adımını Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığıi Sanshiro Sugata (1943) filmi ile attı. Shimura, Kurosawa’nın üç çalışması dışında tüm filmlerinde oynadı. Red Beard filmi ileyse ikili yeniden birlikte çalışmaya başladı. Beraber geçirdikleri 20 yıl içerisinde Shimura’nın yer almadığı o üç film ‘Sanshiro Sugata Part II (1945), One Wondeful Sunday (1947) ve The Lower Depths (1957)’ idi. Shimura Kagemusha (1980) filmi için kısa bir bölüm yazmış olsa da, yazdığı bu kısım daha kısa gösterilen uluslararası versiyonunda çıkarıldı.

Tiyatro kökenli olan Shimura Kurosawa’nın dikkatini üzerine çeken, muhteşem bir oyunculuk yeteneğine sahipti. Shimura, tartışmasız bir şekilde en iyi oyunculuğunu başrolünde yer aldığı İkiru (1952) filminde sergiledi. Shimura, filmde ölümle mücadele eden bir devlet memuru olan Kanji Watanabe’yi canlandırıyordu. Shimura, sinema kariyeri boyunca , Kurosawa filmleri dışında iki yüzden fazla farklı filmde yer aldı.

Bu filmler arasından Sizin favori Takashi Shimura karakteriniz hangisi?

Yazar: Yeter Şeko

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz