Japon Örgü Sanatı I Amigurumi Bebekleri ve Yapılışı

0
81

Japon Örgü Sanatı I Amigurumi Bebekleri ve Yapılışı*Fotoğraf amigurumibarmy.blogspot.com adresinden alınmıştır.

Japonya’nın sanatsal ürünlerinin ne kadar çok ve hepsinin de kendine has isimlerinin olduğu inkâr edilemez bir gerçek. İşte tam olarak bu yazımda size Japon örgü işlerinden biri olan Amigurumi, yani örgüyle yapılan bebekleri tanıtacağım.

Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen örgü ören bayanların da iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hali olarak bilinir.

Japon Örgü Sanatı I Amigurumi Bebekleri ve Yapılışı

Türk elişi sanatlarında kullanılan sık iğne amigurumideki en önemli tekniktir.  Kullanılan malzemeler ise tığ veya örgü şişi, ip, boncuk elyaf (içini doldurmak için), kuru pastel (yüz ve ellerin renklendirilmesi için), ve güvenlik kilitli, bildiğimiz kırtasiyelerde satılan içindeki siyah kısmı hareket eden gözlerdir.

Amigurumi gözleri yerine boyamayı ya da yine örgü ipiyle işleme yapmayı tercih edebilirsiniz. Amigurumi gözlerinin en önemli özelliği takıldıkları yerden bir daha asla çıkmamaları ve %100 güvenilir olmalarıdır. Yapılmış bir amiguruminin görselliğini artırmak için renkli keçeler, örgü ya da dikiş kıyafetler, saç ve toka gibi aksesuarlar da eklenmektedir.

Japon Örgü Sanatı I Amigurumi Bebekleri ve Yapılışı*Fotoğraf smartapplecreations.blogspot.com adresinden alınmıştır.

Amigurumi Yaparken Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

1.Örgü ipi

Tuhafiyelerde çeşitli kalite, renk ve numarada kendinize en uygun örgü ipini bulabilirsiniz. Amigurumi yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca malzeme örgü ipidir. Örgü ipinin kalın ve yumuşak olmasında fayda vardır. Ne kadar yumuşak olursa peluş bir oyuncak görünümlü olması o kadar kolaylaşır. Ayrıca İpin kalitesi de çok önemli. Kaliteli bir ip  ortaya çıkacak el işinin görünüşüne doğrudan katkıda bulunacaktır. Bebekler için yapılan ürünlerde yün, pamuk gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan iplikler kullanılması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

2. Kullanılan Tığ

İstenilen numaralarda ve boyutta tığ bulmak mümkün en önemlisi seçilen tığın örgü ipi ile uyumudur. Uzun süre iş yapılabilmesi için yumuşak saplı tığları kullanmaya özen gösterin ayrıca Amigurumi işinin tamamında aynı numara ve boyutta tığ ve ip kullanmak ortaya çıkacak desenlerin simetrisi açısından oldukça önemlilik arz eder.

Japon Örgü Sanatı I Amigurumi Bebekleri ve Yapılışı

3.Dolgu malzemesi

Örülmüş ürünü elyafla doldurarak Amigurumi standartlarına ulaşmanız sağlanır.

4.İğneler

Büyük boy düz uçlu yün iğnesi kullanılarak parçalar birbiriyle rahatça birleştirilebilir. Sabitleyici olaraksa uzun toplu iğnelerden yararlanılabilir. El dikiş veya nakış iğnesi yardımıyla  Amigurumi yüzeyine kaş, göz, burun, vb. işlemeler yapılabilir.

Ayrıca yaratıcılığını arttıracak süsleme malzemeleri içerisinde plastik gözler, nakış İpi gibi malzemeler de kullanılabilir. Yaratıcılığı tamamen size kalmış. Örmüş olduğunuz bebeği hayal dünyanıza göre istediğiniz şekilde süsleme imkânına sahipsiniz.

*Video naztazia youtube sayfasından alınmıştır. Amigurumi denemesi yapmak isteyenler için başlangıç niteliğindedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz