Japon Onsenleri

0
87
Japon Onsenleri
asiavacations.info

Japonya denilince aklınıza ilk gelen şeylerin manga, anime gibi şeyler olduğunu biliyorum. Ama Japonya o kadar zengin bir kültürel yelpazeye sahip ki! Şimdi sizi o yelpazenin yalnızca ufak bir kısmı olan ‘Onsen‘e (温泉) yani Japonya kaplıcalarına davet ediyorum. Japon tarzı seyahat etmek istiyorsanız, yapılacaklar listesine bir de kaplıcaları ekleyin lütfen:) İlk etapta etrafınızda çıplak insanlar görmek sizi rahatsız edebilir; ama rahat olun. Japonya’da arkadaşlar veya yabancılar ile aynı ortamda bu şekilde bulunmak hiç de ayıp değil! Hatta bu Japonya’da binlerce yıldır süregelen bir gelenek demek yanlış olmayacaktır. Birlikte kaplıcada bulunmanın rahatlatıcı, birbirine bağlayıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Az önce de bahsettiğimiz gibi bedeninizi kıyafetlerin arkasına saklamamanız Japonlar için platonik bir arkadaşlığın başlangıcı sayılabilir. Hatta onlar bu arkadaşlığı ‘Hadakano Tsukiai‘  yani bir nevi şeffaf ilişki olarak adlandırırlar. İçeriye getirebilecekleri tek şey özel bölgelerini kapatacakları bir havludur.

Japon kültüründe de başka ülkelerin kültürüne benzer bir biçimde su ile inanç arasında bir bağ vardır. Tapınaklara girerken ellerini ve ağızlarını yıkamaları buna örnek olarak gösterilebilir. Aslında suyun önemli oluşunun bir sebebi var. Daha doğrusu bir hikayesi var. Bir efsaneye göre dünyayı eşi Izanami ile yarattığına inanılan tanrı Izanagi eşinin ölümünden sonra arınmak için banyo yapar. Ve o anda Tanrılar ve Tanrıçalar ortaya çıkar ki onların da Izanagi’nin göz yaşlarından, ıslak bedeninden ve ıslak kıyafetlerinden ortaya çıktığına inanırlar. Günümüzde bile bu inanışın devam ettiğini görebilirsiniz. Bunun en güzel örneği Kagoshima’dadır. Diğer kaplıcalardan farklı olarak burada kadın erkek bir arada kaplıcalara girebilir fakat bir şartla. Beyaz kıyafetler giyerseniz! Çünkü beyaz, Japonya’da temizliğin, arınmışlığın rengidir. Sanırım kaplıcalar ile ilgili az çok bilgi edindik. Şimdi asıl sorumuza gelelim. Bu kaplıcaları nasıl bulacağız? Cevap o kadar basit ki. Çünkü  Japonya’da üç binin üzerinde kaplıca alanı var. Ve bu alanlarda farklı sayılarda kaplıca ve banyo var. Mesela Oita’nın web sayfasına baktığımızda 4749 kaplıcasının olduğunu görmekteyiz. Fakat hükümet tarafından bir kaplıcanın yasal olarak görülmesi için suyun on dokuz önemli mineralden en az bir tanesini içermesi gerekmektedir. Sıcaklığın ise kırk derece civarı olması  ve sıcaklık bundan fazla ise soğutulması gerekmektedir. Plajlarda, büyük şehirlerde, bir dağın yamacında… Kısacası her yerde kaplıcaların tadını çıkarabilirsiniz. Ama daha bilinmedik, gelişmemiş kaplıcalara gitmek isterseniz biraz fazla yürümeniz gerekebilir.

Japon Onsenleri

Meiji restorasyonuna kadar kaplıcalarda kadın erkek ayrımı olmaksızın yıkanılabiliyordu. Fakat  Meiji’den sonra kadın ve erkek kaplıcaları ayrımına gidilmiştir. Hatta Tokyo’nun da aralarında bulunduğu bazı bölgelerde mayo veya banyo yapmak için tasarlanmış ‘yugi’ adı verilen kıyafetleri giymek zorunlu hale gelmiştir.

Kaplıcalara girmeden önce elbette uyulması gereken bazı kurallar var. Bütün ziyaretçiler kaplıcalara girmeden önce yıkanmalıdır. Bunun için neredeyse bütün kaplıcalarda tabure, musluk, tahta kova, sabun ve şampuan gibi ekipmanlar mevcuttur. Kaplıcalara kirliyken veya vücudunuzda sabun varken girmek toplumda kabul edilemez bir davranıştır. Japonlar kaplıcalarda genellikle şu adımları takip ederler: Vücudunu yıka. Kaplıcaya gir ve stresini sıcak suya bırak. Manzara  varsa tadını çıkar.

Bazı kaplıcalarda aşırı soğuk su ve soğuk saunalardan oluşan bölümler vardır. Soğuğun vücuda, özellikle kalbe çok iyi geldiği düşünülür. Kaplıcaya gidip mineralli suda bütün vücudunuzu ıslattıktan sonra durulanmamak da diğer bir altın kural. Çünkü tüm minerali vücudunuzun emmesi gerekir ki sağlığınıza sağlık katsın.

Elbette kurallar bunlardan ibaret değil. Kaplıcalar içerisinde koşmak, yüksek ses ile konuşmak, suyun içerisine yabancı madde sokmak yasak. Belki de kaplıcalara gitmeden önce bilmeniz gereken en önemli kurallardan biri şu: Çoğu tesis vücudunda dövme bulunan kişilerin kaplıcaları kullanmasına müsaade etmiyor. Ancak konu Yakuzalara gelince birçok tesis girişlerini engellemeye cesaret edemiyor.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz