Japon Müziği Terimleri

0
110

Geleneksel veya modern.. Japon müziğine bir şekilde bir yerlerden dokunuyoruz. Dinlediğimiz Japon müziğinde bilmediğimiz bazı terimler var. Merak ettiğiniz Japon müziği terimleri bu yazıda!

Japon Müziği Terimleri

民謡 (みんよう) — Japon Halk Müziği

Geleneksel Japon müziği, tarihsel dönem, bölge, kültür ve kişisel beğenilere bağımlı olarak önemli farklılıklar gösterir. Saray ve tiyatro kökeninden beslenen gagaku, ongaku ve enstrümental müzik diye üçe ayrılır.

Japon Müziği Terimleri

演 歌 (  ) –  Ballad

Ballad, Japon türküsüne verilen isimdir. Geleneksel Japon müziği olan ballad, festivallerde, ağıtlarda ve dinsel törenlerde dile getirilir. En bilinen müzik aletleri arasında samisen, bambu flüt yer alır.

Japon Müziği Terimleri

演歌 – Enka

Japon türküsü anlamına gelen Enka aşkın, üzüntülerin, melankolik duyguların şarkılarda tekrar ettiği Japon müziğidir. Shamisen, koto ya da taiko gibi müzik aletlerinin şarkılara eşlik ettiği Enka müziğinde şarkıcılar geleneksel kıyafetler giyerler. Bu kıyafetlerin de başında kimono gelmektedir. Hibari Misora, Keiko Fuji, Hachiro Kasuga bu müziğin en önemli temsilcileridir.

Japon Müziği Terimleri

-ェ イ ポ ッ プ (     ) – J-pop

J-Pop, Japon pop müziğinin kısaltmasıdır. J-pop, Japonya’da 1990 başlarında popüler olmaya başlayıp öne çıkan sanatçıları arasında Ayumi Hamasaki, AKB48, Flower, Tokimeki♡Sendenbu, Sakurako Ohara yer almaktadır.

Japon Müziği Terimleri

-ェ イ ・ ロ ッ ク (      ) – J-rock

J-Rock, Japon rock müziğinin kısaltılmışıdır. J-rock, 1960’larda Amerikan ve İngiliz tarzı rock müziğinden etkilenerek ortaya çıkmıştır. Japonya’nın ilk rock grubu ise Group Sounds’tur. Bu grup şarkılarını İngilizce olarak okumuştur. 1970’li yılların başında ortaya çıkan folk rock grubu Happy End  ise şarkılarını Japonca oluşturan ilk rock grubu olmuştur. Günümüzde ise Baby Metal, Seikaima II, Scandal, The Gazette, Nightmare bilinen gruplar arasındadır.

Japon Müziği Terimleri

ヴィジュアル系 (ゔぃじゅあるけい) — Visual Kei

Visual Kei, Birleşik Krallık’taki glam rock müziğin Japonya’daki temsilidir. J-Rock’un bir alt kolu olarak nitelendirebileceğimiz visual kei, 1980’lerde ortaya çıkmıştır. Müzikte görsel stil olarak adlandırabileceğimiz akımın temel özelliği değişik makyaj, saç stili ve kostümlerin kombinasyonudur. Günümüzde visual kei türünde en etkili Japon müzik grupları Dir en grey, L’Arc~En~Ciel, SHAZNA, PENICILLIN, Pierrot ve MALICE MIZER’dir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz