Japon Müziği E-Dergisi ”SONATA” Yayınlandı!

2
54

Japon Müziği E-Dergisi ''SONATA'' Yayınlandı!

Japon Müziği E-Dergisi SONATA, Ağustos 2016 tarihi itibariyle 1. sayısıyla yayın hayatına başladı. 

Japon Sineması Platformu olarak yayın hayatına başladığımız 2015 yılı Aralık ayından bugüne kadar Japon kültürü, sineması, edebiyatı, manga ve animeleri adına sizlere baş ucu kaynağı olabilecek bir yayın oluşturma ve Japonya’yı Türkiye’ye tanıtarak iki toplum arasında kültürel bir köprü kurma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz.

Yayıncılık ve kültürel araştırma adına devam eden çalışmalarımıza, Japon müziği üzerine yeni bir yayın çıkararak devam ediyoruz. Bu alanda ülkemizde çok fazla kaynak olmadığından dolayı sizlere Japon müziği alanında başucu kaynak oluşma amacıyla yolumuza çıkıyoruz. Bu doğrultuda siz değerli okuyucularımız için Japon Sineması Dergisi’nin müzik eki olarak “SONATA”yı çıkarma kararı aldık. Gelenekselden moderne Japon müziğine ve sanatçılarına dair yazılara her ay yer vereceğimiz bu yeni ekte bu ay neler mi var?

Japon Müziği E-Dergisi ''SONATA'' Yayınlandı!

Modern müzikte bölümünde ilk sayımızda sizlere Jpop’un ne olduğunu, tarihsel gelişimini ve temsilcilerini tanıtıyoruz. Jpop’u anlatmışken bu konuda popüler bir gruba yer vermezsek olmazdı. Jpop’u daha iyi anlayabilme adına Johnny & Associates’ın en çok sevilen ve gözde gruplarından Arashi’ye yer veriyoruz. Arashi dışında Jpop adına farklı bir isim olarak Avex’in atölyesinden çıkma Japon müziğinde yeni bir ses olarak ‘‘lol’’ müzik grubuna yer veriyoruz. Geleneksel Japon müziğinde Okinawa halk müziği ne olduğuna ve savaş sonrası Japonya’daki toparlayıcı gücüne yer veriyoruz. Globalleşen dünyada Japon müziği piyasası ne şekilde işliyor ve pazardaki durumu nedir diye merak edenler için Japon müzik pazarına dair bir incelemeye de yer veriyoruz. Ve önemli bir isim daha; Hayao Miyazaki’nin film müziklerinden hatırlayacağınız elektronik müzik, klasik müzik, klasik Japon müziği ve minimalist müzik alanında birçok soundtrack ve solo albüm yapmış olan Joe Hisaishi’ye de dergimizin bu ayki ekinde yer veriyoruz.

İlk günden bugüne dek, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve desteğini bizden esirgemeyen tüm okurlarımıza teşekkür ediyor; “SONATA”yı ilgiyle karşılayıp heyecanla beklemeniz temennisiyle bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

SONATA Japon Müziği E-Dergisinin 1. Sayısını Okumak için tıklayınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz