Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

0
53

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Her ülkenin kendine has  bir  yemek kültürü vardır. Ülkelerin mutfağı olarak adlandırdığımız yemekler  bir milletin tarihinden izler taşıyıp o ülkenin, milletin ruhunu, yaşam şeklini, alışkanlıklarını ve damak tadını yansıtır. Bir ülkenin yemekleri de kültürüne bağlı olarak gelişme gösterir.  ülkeler arası mutfağın, damak tatlarının birbirinden bu kadar net çizgilerle ayrılmasında iklim ve coğrafi konum en baş faktör olarak yer alır. Bir ada ülkesi olan Japonya da deniz ürünleri bolca tüketilirken  mutfağı da ona göre şekillenmiştir. Yemek kültürünün şekillenmesinde din de önemli bir etkendir. Budistler hiçbir et türünü tüketmezken, Müslümanlar domuz eti ve Hindular da sığır etini mutfaklarına sokmayan ülkelerdendir.
Ülkelerin mutfakları birbirinden çok farklılık gösterse de yemek kültürü dediğimiz şey evrenseldir. Bu noktada da tüm lezzetleri ve kültürü kendinde barındıran sokak yiyecekleri devreye girer.
Sokak yiyecekleri  bir ülkenin aslında kalbidir. O ülkenin  halkının gerçekten ne yediğini, damak tadını anlamanızı sağlar.  5 yıldızlı restoranlarda bulamayacağınız yiyecekleri sokaklarda tadabilirsiniz.  Sokak yiyecekleri bir milletin mutfağını anlamanın en  can alıcı noktasını oluşturur.
Asya ülkelerinde yaygın olarak görülen sokaklara yayılmış tezgahlar, Çin, Güney Kore,Singapur ve pek çok ülkede olduğu gibi Japonya’da da oldukça meşhurdur. Sokaklarda yürürken  her adım başı bir yiyecek tezgahına rastlayabilirsiniz

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Japon mutfağı  dünyanın her yerinde saygı duyulan  sağlıklı,lezzetli ve özgün bulunan bir mutfak olarak tanınmaktadır.  Bunun yanında Japonya  dünyanın dört bir tarafındaki insanlara kendi kültürünü tanıdık hale getirmeyi sokak yiyecekleriyle başarmıştır. İnsanlar bu farklı kültürü yemekleri aracılığı ile öğrenmiş ve kısa sürede de sevmişlerdir.
Bir ülkeye gittiğinizde turist olarak görevinizi tamamladıktan sonra acaba bu halk nasıl yaşıyor diye o yerin vatandaşı gibi yaşamak istediniz mi hiç? Bunun için ne yapardınız? Elinizdeki haritayı bırakıp şehirde kaybolmayı mı seçerdiniz yoksa toplu taşıma araçlarına binip yol sizi nereye sürüklerse oraya gitmeyi mi?
Ama işin biraz lezzet tarafındaysanız ve gerçekten yeni lezzetlere açıksanız ünlü restoranları bir günlüğüne bırakın ve birlikte Japonların sokak tezgahlarını dolduran ilginç yiyecekleri keşfedelim.
Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Japon geleneksel sokak yiyeceklerinin en bilineni olan Takoyaki ahtapot dolgulu hamur köftesi olarak tarif edilebilir. Daha sonrasında zencefil tozu, yeşil soğan ve japon mayonezi ile süslenen Takoyaki’nin anavatanı Osakadır. Burada Japonyanın en iyi takoyakilerini bulabilirsiniz.
Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Okonomiyaki için ise   Japonların  omleti kendi damak tatlarına uyarlaması diyebiliriz. Kızgın bir sacın üzerinde tüm malzemeler karıştırırarak pişirilen Okonomiyakiler sebze, deniz ürünleri ile pişirilebildiği gibi aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyle de yapılabilir bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir şey.  O an canınız noodle çekiyorsa bunu rahatlıkla okonomiyakinizde de tadabilirsiniz.
Okonomiyaki’nin bir başka özelliği Japonya’nın iki önemli şehri tarafından tarifi bir türlü paylaşılamayan bir lezzet olmasıdır. Hiroşima ve Osaka’nın da kendine has yöntemlerle yaptığı bu geleneksel lezzet  ‘’en güzel’’ okonomiyaki değerlendirmesini her iki tarzda yiyeceği de deneyen kişilere bırakır.
Osaka tarzı Okonomiyaki de  hazırlanan karışıma tüm malzemeler aynı anda  eklenir. ( et, sebze, deniz ürünleri) ve o şekilde  pişirilir. Hiroşima tarzınde okonomiyaki de ise eklenecek tüm malzemeler, lezzetlerin birbirinden ayrılması için hamur pişerken üst üste konur. Okonomiyakiye noodle katan da Hiroşimalılardır.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Tat ve görünüş olarak geniş çeşitteki  Japon sokak lezzetlerinden Taiyaki ve pirinç krakerleri (senbei) de oldukça meşhurdur. Senbeiler genellikle yeşil çayla servis edilirler.
Taiyakiler  balık şekli verilmiş içi tatlı patates ya da fasulye dolgulu keklerdir.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Japon krepleri, bildiğimiz kreplerden çok daha ince bir dokuya sahip olan Japon krepleri 60-70 farklı malzemeyle hazırlanabilmektedir. Tokyo da  Shibuya ve Harajuku’nun sokaklarında  herkesten ilgi gören japon işi krepler renkli görüntüleriyle vitrinleri süslemektedirler. Baş malzemeleri muz, çilek, krema ve dondurmadır.  

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Dango   sakız gibi çiğnenebilir dokuya sahip klasik japon tatlılarındandır. 3-4 tane dangonun şişe dizilmesiyle sunulur. Dangoların üzerine dökülen soslara  göre adları değişebilir. Mitarashi  soya soslu, anko kırmızı fasulye dolgulu chadango ise yeşil çay aromalı tatlılardır.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Yakitori  Çöp şiş’in Japon versiyonudur. Tavuk  parçaları şişe geçirilerek kömür ızgarada pişirilir. Yakitori,  Japon barı denilen izakayaların oldukça meşhur bir yemeğidir.  Yakitori’yi hemen hemen her sokak tezgahında bulabilirsiniz. Japonların pratik ve çabuk yenen atıştırmalıklarından biridir.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Oden Türlü yiyeceklerin bir arada bulunduğu bir çeşit japon güvecidir.   oldukça popüler bir kış yemeği olan oden;  balık kekleri, turp, pişmiş yumurta ve tatlı  patatesler et suyunda kaynatılıp sunulur. Bu yiyeceği Japonya’nın kombini adı verilen hem market görevi gören  hem de sıcak yemek satan dükkanlarında da bulabilmek mümkündür. Eğer Japonya’da uzun süre  kalacaksanız kombiniler pratik yemekleriyle can damarınız haline gelecektir. Oden’in içindeki malzemeler bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Soslar her bölgenin kendine has yorumuyla hazırlanır.
Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Yakisoba da klasik Japon sokak yiyeceklerinden birisidir.  Noodle/ Ramen  wok  tavalarda durmaksızın karıştırılarak kısa sürede pişirilir ve sebzelerle kaynatılır.Yakisoba et ve deniz ürünleri içeren acılı tatlılı şekilde servis edilir. Yaz aylarında  Japonlar yakisobalarını barbeküde yapmaya başlarlar.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Jaga Bata ızgarada pişmiş patatesin  tereyağı ile servis edilmesidir.

Japon Mutfağının Kalbi Sokaklarda Atıyor!

Imagawayaki  içi kırmızı fasulye dolgulu kalın pankeklerdir. Tuzlusu peynir, et ve patateslidir. Japonya’nın bölgelerine göre değişiklik gösteren en az 20 farklı adı vardır.
*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz