Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

0
132

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 YokaiYokailer yani halk arasındaki tasviriyle, insan aklıyla açıklanamayacak ‘’hayalet varlıklar’’ Edo döneminden başlayarak yüzyıllardır Japon folklorünün önemli bir parçası olmuştur. Sanattan edebiyata halk arasında efsaneler şeklinde ağızdan ağıza dolaşan Yokai kavramı, zaman içinde Japon halkının  bir kültürel öğesine dönüşmüştür.  Kelime köküyle ‘’Bu dünyaya ait olmayan, acayip’’ anlamlarına gelen Yokailer,  Japon toplumunun karakteristik özellikleriyle çok kolay eşleşebilme özelliğine de sahiptir. Japonlar, tesadüflere ve paranormal olaylara inanmaktansa,  başlarına gelen talihli ya da talihsiz olayları daima yokai ruhlarıyla bağdaştırıp anlatmayı tercih etmişlerdir.
Bugün Japon folklorüne hızlı bir giriş yaparak, en önemli Yokaileri inceleyeceğiz. Binlerce farklı türe bürünebilen Yokailerin etkisini mangalardan, animelere, kitaplardan, sanata kadar her yerde görmek mümkündür.
Eğer Japonya’ nın önemli bir değeri olan Yokailerden bahsediyorsak GeGeGe No Kitoro’dan bahsetmeden olmaz. Ruhlar dünyasına ait olan Yokailerin insanlarla bir arada yaşamasına odaklanan ve ana karakteri de bir Yokai olan Kitaro’nun maceralarının anlatıldığı GeGeGe No Kitaro, Japonya’nın Yokai efsanesini en iyi anlatan mangalar arasında yer alır.

Yokailerin şekilden şekle girip insanları günlük hayatlarında bir korkutup, bir şaşırtmasının en iyi yansıtıldığı yapımlardan bir diğeri de,Hayao Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı filmidir. Ruhların kaçışında Miyazaki, Japon mitolojisine derin bir giriş yapmış, Yokai gibi geleneksel öğelerle, kendi  fantastik dünyasını başarıyla harmanlamıştır.
Yokailer, bugün bile Japon halkı tarafından manevi bir kültür öğesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Japonya genelindeki türbe ve tapınaklarda Yokailere saygı olarak, ibadetler ve törenler de gerçekleştirilir.
Günümüzdehala Japon halkıyla arasında sıkı bağlar bulunan en gizemli ve ünlü 5 yokaiyi yakından tanıyalım.

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

Tengu

Tengular, genellikle dağ ruhları ve orman sakinlerinin hikayelerine ortak olan ve en iyi bilinen Yokai türlerindendir. Dağlarda yaşayan ve uzun burunlu kırmızı kafalı, sırtında kanatları olan bir kuş görünümüne sahip Tengu, uzun bir geçmişe sahiptir. Tengu genel olarak insanların korktuğu bir yokai türü olarak tariht eiz bırakmıştır. Halk inanışına göre tengular, sivri gagalarıyla insanlara saldırıyor ve süper güçleriyle yangın çıkarabiliyorlardı. Bu sebeplerle kötülükle ilişkilendirilen Tengulara dair Japonya’nın her yerinde ayrı bir efsaneye rastlamak mümkündür.

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

Kappa

Kappalar nehir kenarlarında yaşayan, yeşil vücutlu kaplumbağa benzeri yaratıklar olarak bilinirler. Sırtlarında daima dengeyle taşıdıkları bir su çanakları bulunan Kappaların, bu suyu döktüklerinde güçlerinin zayıfladığına inanılmaktadır.
Günümüz Japonyasında her yerde sevimli bir karakter olarak görebileceğiniz Kappalar, aslında nehir ve bataklıkların yanına yaklaşan insanları, suya düşürmeye çalışmaları ile ünlüdürler. Kötücül eylemlerinin yanı sıra Kappalar zaman zaman su tanrısı olarak da anılmışlardır.
Kappalara Japonya’nın çeşitli bölgelerinde animasyon karakteri olarak sıklıkla rastlanılmaktadır.

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

Rokurokubi

Klasik Japon edebiyatında adına sıklıkla rastlanan RokuroKubiler, ilk görüşte normal insan görünümüne sahip bir yokai türü olsalar da, insanlardan kolayca ayrılan uzun boyunlarıyla dikkat çekmektedirler. Uzun boyunlarından dolayı Japon halkı arasında yokai olarak kabul edilmeyen Rokuro Kubiler’in hastalıklı insan grubuna dahil edildiği belgelere rastlanmaktadır. Rokuro Kubilerin varlıklarına, Çin’de, Güney Asya ve Malezya’da rastlanması da bu Yokai türüne yönelik söylentiler arasındadır.

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

Kitsune

Japonca’da ‘’tilki’’ anlamına gelen Kitsune kelimesi, bir yokai türü olarak oldukça zeki, sadık ve güçlü tilkiler olarak diğer türlerinden ayrılırlar. İnsanlarla birlikte yaşayan ve yakın dostluklar kurabilen Kitsuneler, büyü gücüne sahip olmaları ve Şinto Tanırısı İnari’ye hizmet etmeleriyle bilinir. Kitsuneler bu özelliği ile halk arasında doğaüstü güçlerini pekiştiren ve saygı duyulan bir varlık olmuştur. Büyülü tilkilerin ne kadar çok kuyruğu varsa, o derece güçlü, yaşlı ve bilge olduğuna inanılmaktadır.

Japon Mitolojisinde En Gizemli 5 Yokai

Zashiki Warashi

Zashiki Warashi, Tokoku bölgesinde Yokai olarak ün salmasının çok ötesinde ruhani bir efsane olarak çok uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Çocuk gibi giyinen ve görünen Zashiki Warashiler, insanlar gibi evlerde yaşarlar. Halk arasında Warashi ruhlarının iyi şans getirdiğine inanılır ve bu ruhların girdiği evin bereketini arttırdığı söylenir. Japonya’da son yıllarda Zashiki Warashi’ye sahip olduğunu söyleyen bir konaklama tesisi, kısa sürede medyanın gündemine oturarak, çok sayıda kişiyi ve ünlüleri kendine çekmeyi başarmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz