Japon Masalları #1 Momotaro

0
81

Japon Masalları #1 Momotaro

Momotaro, kökeni ve kaynağı Okayama eyaletinden olan popüler bir Japon halk kahramanıdır. Japon maskülen isimlerinden olan Momotaro, Peach Taro veya çoğunlukla Peach Boy (Şeftali Çocuk) olarak çevrilir.

Hikayeye gelecek olursak;

Hikayenin tarihi Edo dönemine uzanır. Momotaro dev bir şeftalinin içinde dünyaya gelir. Dere kenarında çamaşır yıkayan çocuksuz bir yaşlı kadın akan dereden bu büyük şeftaliyi alır. Kadın ve kocası şeftaliyi yemek için açtıklarında çocuğu bulurlar. Çocuk onlara cennetten oğulları olarak gönderildiğini söyler. Çift de ona momo (şeftali) ve taro (ailedeki en büyük oğul) birleşimi olan Momotaro adını verir.
Yıllar sonra Momotaro, kemerine üç tane meyveli börek takarak yağmalayıcı bir grup Oniler ile savaşmak için evden ayrılır ve adaya doğru yola çıkar. Yolda karşısına konuşan bir köpek çıkar ve kemerinde ne taşıdığını sorar. Momotaro, köpeğe yanında Japonya’nın en iyi darı böreğinin olduğunu söyleyince köpek kendisine de biraz verirse ona katılabileceğini söyler. Daha sonra aynı şekilde sırasıyla bir maymun ve bir sülün de kahramanın yolculuğuna katılarak ona yoldaş olur.

Momotarō ve hayvan arkadaşları, adadaki şeytanların kalesine girer ve çetin bir dövüşe başlarlar.  Momotarō onilerin başını yener. Böylelikle Momotarō ve arkadaşları şeytanların yağmaladıkları hazineleri geri alır ve onilerin başını da esir alırlar. Böylelikle Momotarō eve döner ve o zamandan itibaren ailesiyle rahat ve mutlu yaşar.

Momotarō, bu kahramanın hikayesini tasvir eden çeşitli kitapların, filmlerin ve diğer eserlerin ünvanıdır.
1885’te Momotaro Hasegawa Takejiro tarafından ingilizce yayınlandı. Hikayenin kökenleri Okoyama ile güçlü bir şekilde ilişiktir. Hikayedeki şeytan adası Onigashima, geniş mağaraları nedeniyle Takamatsu yakınlarındaki Megijima Adası ile ilişkilendirilir.


Japon Masalları #1 MomotaroMomotarō ile ilgili popüler çocuk şarkısı Momotarō-san no Uta (Momotar’ın Şarkısı) ilk kez 1911’de yayınlandı; metnin yazarı anonim, melodi Teiichi Okano tarafından yazılmıştır.

Ayrıca, Inuyama her yıl 5 Mayıs’ta Momotarō Tapınağı’nda Momotarō Festivali adında bir festival düzenliyor.

 

 

 


Japon Masalları #1 Momotaro

Hikayenin Arka Planını

Momotarō 2.Dünya Savaşı sırasında pek çok savaş filmi ve çizgi filmde ortaya çıkan son derece popüler bir figürdü. Momotarō karakteri Japon hükümetini, dostları olan hayvanlar vatandaşları, şeytan figürü ise Birleşik Devletler’i temsil ediyordu. Doğrudan bahsedilmemesine rağmen, Onigashima’nın Pearl Harbor olduğu ima edildi. Japonya’nın kötülere karşı mücadele edeceği, güçlü ABD’ye karşı kazanacağı ve ancak vatandaşların hükümeti desteklemesi halinde elde edilebileceği fikrini iletmek için kullanıldı. Ayrıca, Momotarō ve hayvanların oni fethettikten sonra kazandıkları yiyecek ve hazineleri, güçlü Japon İmparatorluğunun ABD’yi mağlup ettikten sonra kazanacağı görkemini yansıtması gerekiyordu. Bununla ilgili bir film Momotarō’s Divine Sea Warriors’du.


 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz