Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

0
62

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Güney Kore dizi ve sineması yıllardır büyük bir zevkle takip ettiğim ve kültürüyle ilgilendiğim ayrı bir dünya. Bugüne kadar çok sayıda Kore dizisi ve filmi izledim. İzlediğim dizilerin sayısını ben bile unuttum. Fantastik, romantik komedi, aksiyon, tarihi… Hakkında araştırma yaptığım bir kaç dizinin ilham kaynağının  webtoon, Japon anime ve mangalar olduğunu öğrendim. Aslında Uzakdoğu kendi içerisinde besleniyor. Güney Kore, Japonya, Çin, Tayland ve Tayvan .. Popüler dramaların farklı versiyonlarını bu ülkelerin dizi dünyasında rastlayabiliriz. Güney Kore bu konuda ciddi ciddi hakkını veriyor. Kaliteli yapımlarla hem kendi ülkesinde izlenme rekorları kırıyor, hem de dünyaya açılmaya devam ediyor.

İşte Güney Kore’ye ilham kaynağı olan Japon mangalarının ete kemiğe bürünmüş hali…

Bir dönemin popüler gençlik dizisi Boys Over Flowers

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Dizinin unutamadığım sahnesi esas kızın esas oğlanı uçan tekme ile yere devirmesi…

Başrollerini Lee Min Ho ve Gu Hye Sun’un paylaştığı ve ülkemizde de ‘Yaban Çiçeği’ adıyla yayınlanan Kore dizisi Boys Over Flowers aslında bir Japon Shojo Manga serisidir. Seri 1992-2003 yılları arasında Yoko Kamio tarafından yayınlanmıştır.

Aksiyon fakat romantik dizi City Hunter

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Güney Kore’nin gözde yapımlarından biri olan benim de severek izlediğim City Hunter  Japon mangasından aynı isimle diziye uyarlanmıştır. Manga serisi Tsukasa Kaja tarafından 1985-1991 yılları arasında yayınlanmıştır.

Romantizmin eğlenceli hali Playfull Kiss

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Bu eğlenceli diziyi izlemeyen vardır elbette ki ama izleyeni de çoktur. Özellikle lise ve üniversite çağında olanların ilgi odağıdır. Ben izlediğim zaman bütün o çağlar geride kalmıştı. Fakat  izlerken eğlendiğim, eğlenirken öyle bir kaynanam olsa dediğim anneye sahip bir delikanlı… Kendisi ne kadar soğuksa annesi bir o kadar cana yakın. Esas kızımız şapşal ama güzel kalpli. Reddedilse de aşkından vazgeçmeyen, gururunu ayaklar altına alıp ve sonunda aşkını kazanan esas kızımız.

Playfull Kiss orijinal Japon mangası adıyla Itazura Na kiss… Shojo mangası olarak yayınlanan seri Kaoru Tada tarafından çizilmiştir. Japonya’da animesi ve live action dizisi yapılmş, 2010 yılında  Güney Kore’de  Playfull Kiss adıyla diziye uyarlanmıştır.

Güney Kore’de shoujo esintisi To The Beautiful You

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Hangi siteye girsem karşıma işte bu sağdaki fotoğraf çıkıyordu. Adeta izle, izle diye can çekişiyordu. Unutmuyorum  bayramın son günü ertesi gün iş var. Bari şu gözüme gözüme sokulan, her durumda arkadaşlarım tarafından tavsiye edilen diziye başlayayım dedim.

Kız erkek kılığına girer, hoşlandığı çocuğun okuduğu okula öğrenci olarak gelir. Macera böyle başlar…

Japonya’da hem animesi hem de live action dizisi yayınlanan  Hana Kimi, Nisaya Nakajo tarafından çizilen Japon shojo manga serisidir. Güney Kore’de 2012 yılında To The Beautiful You adı ile diziye uyarlanmıştır.

Müzikseverlerin adresi Cantabile Tomorrow

Japon Mangalarının Güney Kore Dizilerine Uyarlanması

Joo Won dizinin başrolünde olduğu halde benim henüz izleyemediğim dizi Cantabille Tomorrow

Tomoko Ninomiya tarafından  yaratılan Nodome Cantabile manga serisi 2001-2009 yılları arasında yayınlanmıştır. 2014 yılında ise Güney Kore’de Cantabile Tomorrow adıyla diziye uyarlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz