Japon Manga Dergileri

0
63

Japon Manga Dergileri

Günümüzde hem animeler hem de mangalar bir tık ile elimizin altında. Üstelik neredeyse hepsi İngilizce olarak bulunabilirken büyük bir çoğunluğu da Türkçe olarak erişebilmek mümkün. Bizlere Türkçe kaynak sunabilmek için birçok site durmaksızın çalışıyor ve bir animenin veya manganın yeni bir bölümü yayınlandığı zaman en fazla iki gün içerisinde Türkçe yazılarla da sevenlerine sunuluyor. Peki, ya orijinal kaynaklar? Animeleri biliyoruz, televizyonda yayınlandıktan sonra internet ortamında yerlerini alıyorlar. Ya mangalar? Bir manganın sayfaları tek tek taranıp diğer dillere çevrilip dijital ortamda yerini almadan önce nerede yayınlanıyorlar? Dilerseniz Japonya’da yayınlanan mangaların hangi dergilerde ve neye göre yayınlandıklarına maddeler halinde bakalım.

Japon Manga Dergileri

Japonya’da animelerden haberler sunan ve mangalar yayınlayan envai çeşit dergi bulunmakta. Çeşit ve rakam çok olunca doğal olarak bir sınıflandırma sistemi getirilerek okuyuculara bir kolaylık getirilmiş. Bu sınıflandırma:

Kodomo: Çocuk kitleleri hedef alan dergilerdir. Örnek CoroCoro Comic dergisi örnek verilebilir ve çocuk deyince akla ilk gelen yapımlardan birisi Doraemon’dur.

Shojo: Genç kızlara hitaben çıkarılan dergilerdir. Shueisha tarafından aylık olarak yayınlanan Ribon dergisi en ünlü örneklerdendir. Anime – manga serisi olarak da Boys Over Flowers iyi bir örnektir.

Shonen: Shonen ise genç erkekler için basılan ve kitlesi en geniş olan dergilerdir. Haftalık olarak çıkan Shonen Jump, Japonya’nın en ünlü anime/manga içerikli dergisidir. Naruto ve One Piece gibi animeler shonen türünün mihenk taşlarıdır.

Josei: Daha olgun kadın kitlesi için çıkarılan dergilerdir. Yine Shueisha’nın bünyesindeki You dergisi iyi bir örnektir. Seri olarak ise Honey and Clover verilebilir.

Seinen: Josei nasıl yaşça büyük kadınlara hitap ediyorsa seinen dergiler de yaşça büyük erkeklere hitap etmektedir. Daha şiddetli anime/manga serilerinin yanında cinsellik – bikinili kızlar gibi etmenler de bu dergilerde görülebilir. Haftalık Young Magazine bu dergilere ve seri olarak ise Akira örnek verilebilir.

Kategorileri örneklerle açıkladıktan sonra bahsi geçen dergiler başta olmak üzere Japonya’nın önde manga içerikli magazinlerine yakından bir göz atalım.

Japon Manga DergileriWeekly Shonen Jump

Yayıncısı Shueisha olan haftalık Shonen Jump dergisi, Japonya’nın en çok satan ve ünlü anime/manga dergisidir. 1968 yılından beri yayınlanmaya devam eden derginin satış rakamları iki milyonu geçmiş bulunmaktadır. Derginin ana kitlesi 10 – 15 yaş arası genç nesildir ve mangalar genellikle komedi – aksiyon yüklüdür. Captain Tsubasa, Hokuto no Ken, Dragon Ball, City Hunter, Slam Dunk, One Piece, Shaman King, Bleach gibi popüler seriler bu dergide yayınlanmıştır. Şu sıralar ise Boruto, Haikyu, My Hero Academia gibi mangaların bölümlerini yayınlamaya devam etmektedir.

Jump Next!

Shonen Jump’tan türeyen ve çıktığı ilk yıllarda sadece Japon ulusal tatillerinden yayınlanan dergi, aylık olarak çıkmaktadır. 2010 yılına kadar adı Akamaru Jump olan Japon Manga Dergileridergide birçok amatör mangaka eserlerini tanıtma fırsatı yakalamaktadır. Amatör mangakaların yanında birçok profesyonel mangaka da “one-shot” adı verilen tek bölümlük hikayelerini bu dergide yayınlamış, yayınlamaya devam etmektedir. Ünlü Naruto, Jump Next’te yayınlanmıştır.

Weekly Shonen Magazine

Kodansha adlı yayıncı tarafından yayınlanan bir dergidir. Shonen Jump’tan daha önce, 1959 yılında ilk kez piyasaya sürülmesine karşın birincilik koltuğunu 2008 yılında Shonen Jump’a kaptırış ve Shonen Jump’un rakibi konumuna düşmüştür. Ashita no Joe, Hajime no Ippo, Great Teacher Onizuka, Samurai Deeper Kyo ve Fairy Tail derginin çıkardığı en ünlü mangalardır. Eskilerden Fairy Tail ve Hajime no Ippo’nun yanında şu sıralar dergide Days, Aho Girl, Baby Steps gibi manga serileri yayınlanmaktadır.

Japon Manga DergileriCoroCoro Comic

Japonya’nın üçüncü en çok satan dergisi konumunda olan ve Shogakukan tarafından yayınlanan CoroCoro Comic’in hedef kitlesi genelde ilkokul çocuklarıdır ve 1977’den bu yana aylık olarak yayın hayatına devam etmektedir. Derginin ayrıca Bessatsu CoroCoro Comic ve CoroCoro Ichiban adında iki kardeşi bulunmaktadır ve iki ayda bir yayınlanmaktadırlar. Daha doğrusu birisi bir ay yayınlanırken öteki bir sonraki ay yayınlanmaktadır. Şüphesiz Doraemon ve Pokemon derginin yayınladığı en ünlü eserleridir. Bu iki seri dışında Ganbare Kickers, Donkey Kong, Super Mario-kun, Beyblade gibi ünlü eserlere sahiptir.

Comic BomBom

1981 yılında Kodansha tarafından Shogakukan’ın CoroCoro Comic’ine rakip olarak Japon Manga Dergileripiyasaya sürülen Comic BomBom bu rekabeti Aralık 2007’ye kadar sürdürebilmiştir. CoroCoro’nun Pokemon’u yayınlamaya başlamasından sonra sürekli kan kaybına giren dergi kapandığı son sayısına kadar Gundom serileri, G.I. Joe, Teenage Mutant Ninja Turtles, Spiderman J, Metroid Prime gibi seriler yayınlamıştır.

V Jump

Shueisha’nın 1993 yılından itibaren çocuklara hitaben çıkardığı dergidir ve Comic BomBom’un yayın hayatına son vermesinden sonra CoroCoro Comic’in ün büyük rakibi olarak görülmektedir. Abileri Shonen Jump veya Young Jump kadar popüler olmasa da yayınlandığı mangalar ve mangadan uyarlama video oyunları ile sağlam bir takipçi kitlesine sahip. Aylık olarak çıkan dergide Digimon, Yu-Gi-Oh gibi seriler yayınlanmıştır ve iki serinin yeni bölümleri ile beraber Dragon Quest, Dragon Ball Super gibi seriler yayınlanmaya devam etmektedir.

Japon Manga DergileriWeekly Young Jump

Shueisha tarafından yayınlanan ve Jump ailesine mensup Young Jump, haftalık olarak çıkmaktadır ve daha çok yaşça büyük erkeklerin ilgi alanına giren yayınlar yapmaktadır. 1979 yılından bu yana çıkan dergi Japonya’nın en çok satan dördüncü dergisi konumundadır. Şiddet, kan ve ecchi tarzı içeriğin bol olduğu dergide Elfen Lied, Gantz, Tokyo Ghoul, Zetman gibi popüler seriler yayınlanmıştır. Şu sıralar dergide Tokyo Ghoul:re, Umaru-chan, Real, Terra Formars gibi manga serileri yayınlanmaktadır.

Weekly Young Magazine

Kodansha tarafından yayınlanan dergi 1980 yılında faaliyete geçmiştir ve Shueisha’nın Young Jump dergisine rakip olarak gösterilmektedir. Young Jump gibi içerisinde şiddet içeren mangalar yayınlasa da Young Magazine daha çok ecchi üzerine mangalar yayınlamaktadır ve genç Japon idollerinin de (model) resimlerini paylaşmaktadır. Akira, Ghost in the Shell, xxxHolic gibi seriler bu dergiden çıkmıştır.

Japon Manga DergileriYou

Shueisha bünyesine bağlı çıkan You adındaki derginin hedef kitlesi yaşça daha büyük kadınlardır. On beş günde bir çıkan dergide Deka Wanko, Gokusen gibi “josei” içerikli seriler yayınlanmıştır. Joesei dergilerinin satış rakamları shonen ve seinen içerikli dergilere göre daha azdır ve ilk yirmide bir josei dergi görmek şu sıralar mümkün değildir.

Ribon

Yine Shueisha’ya bağlı Ribon dergisi Ciao ve Nakayoshi dergileri ile beraber en çok satan “shojo” yani genç kızlara hitap eden bir dergidir. Aylık olarak çıkan dergi 1955 yılından bu yana yayın hayatına devam etmektedir ve Nakayoshi ile beraber düzenli yayın hayatına devam eden en eski dergidir. Marmelade Boy, Rozen Maiden, Mistress Fortune ve Kamikaze no Kaito Jeanne, Ribon dergisinde yayınlanmıştır. ChoccoTan!, Onna no Ko tte., Animal Yokocho gibi manga serileri yayınlanmaya devam etmektedir.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 15.sayısında yayınlanmıştır. dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz