Japon Lokumu Mochi

0
71

Japon Lokumu Mochi

Mochi pirincin hamur, macun kıvamına getirilerek hazırlanan bir tatlıdır. Bu tatlıya Japon Lokumu diyenler de var.

Mochi yapmak için gerekli malzemeler:

  • 1 bardak pirinç
  • 1 kaşık portakal suyu
  • 2 kaşık şeker
  • Su
  • Lavanta
  • Gıda boyası
  • Kuru incir

Japon Lokumu Mochi

Mochi yapımı:

Pirinçler bir gece lavantalı suda bekletilir. Pirinçler Japon usulü pişirilir. (Lapa şeklinde, yağsız ve tuzsuz.) Pirinçleri sıcağa dayanıklı bir kaba koyup, kabı da sıcak suya koyuyoruz. Pirinç macun şeklini alıp sakız gibi uzayana kadar dövüyoruz. İncirler suda bekletildikten sonra küçük küçük doğruyoruz. Şeker, portakal suyu ve incirler tavada soteliyoruz. Bu harçı macunun içine koyuyoruz ve toplar yapıyoruz.

İsterseniz pirinçleri lavantalı suda bekletmeyebilirsiniz. Bu Mochi’ye tat vermek için yapılan bir şey. Mochi’nin içine meyve ya da her hangi bir şey de ekleyebilirsiniz ya da eklemeyebilirsiniz de. Gıda boyası da lavantalı su gibi şart değil, o da tat vermek için eklenebilir. İstediğiniz renk gıda boyası kullanabilirsiniz bu sizin kendi zevklerinize göre değişir. Ben fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla farklı renklerde gıda boyaları kullanmak bu tatlıyı yapmayı ve yemeyi daha zevkli bir hale getirebilir.

Japon Lokumu Mochi

Ufak bir uyarı yapayım. Japonya’da her yıl insanlar Mochi yerken ölebiliyor. Yapışkan bir tatlı olduğu için ve yaşlılarda çiğneyemediği için boğulma vakalarına Japonya’da sıkça rastlanılıyor. Bu yüzden yaşlıların yemesi pek tavsiye edilen bir tatlı değil. Evinde yaşlı olan aileler bu gibi durumlar için ayrı bir elektrikli süpürge bulunduruyorlar. Yaşlı kişi eğer boğulma tehlikesi yaşarsa süpürge ağzına tutulup Mochi çıkarılıyormuş.

Çok fazla çeşidi olan Mochi’yi animelerde görebilirsiniz. Ben izlediğim Naruto’da Mochi çeşidi olan Dangoya sıkça rastladığımı belirteyim. Anneme söyledim yakın zamanda ben de bu tatlıyı tadacağım. Sizin de deneyip yorum olarak yazmanızı isterim. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz