Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo’da 5 Favori Mekân

0
55

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Japon mutfağının önemli lezzetlerinden olan Ramen, aslen Çin’den gelmesine rağmen Japonya’da o kadar popülerleşmiştir ki Japon mutfağının vazgeçilemez bir parçası olmuştur.

Et suyu ile yapılan ramen, erişte içerisine dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, kamaboko, yeşil soğan, mısır ve yumurta gibi malzemelerle servis edilen popüler bir lezzettir. Kyushu’nun tonkotsu rameninden Hokkaido’nun miso ramenine kadar birçok çeşide sahip olan bu lezzet günümüzde Türkiye’de tüketilmeye başlanmıştır.

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Ramenin Türkiye’de tanınmasında hiç kuşkusuz animelerin ve Japon filmlerinin büyük etkisi olmuştur. Naruto anime serisindeki önemli bir öğe olan ve gerçek hayatta var olan İchiraku Ramen ile zihinlerde yer edinmiştir. Ve bu süreci ise 1985 yapımı Juzo Itami’nin Tampopo filminde de ramen ve erişte çorbası yapım sanatı gözler önüne serilmiştir. Ve bunlara ek olarak ramenin dünyaya tanıtılmasında 1994 yılında Yokohama Shin-Yokohama Ramen Müzesi’nde 9 ramen dükkanının birbirinden farklı ürünlerini sergilemesiyle bu lezzet dünyaca tanınma fırsatı bulmuştur.

Son yıllarda hazır gıda firmaları erişte, hazır ramen olarak kutular içerisinde bu ürünleri dünyanın dört bir yanında satışa sunmuşlardır. Türkiye’de de bu ürünlerden farklı çeşitler bulunmaktadır. Peki yolunuz Japonya’ya düşerse rameni nerede yemek gerekiyor sorusuna gelecek olursak sizlere 5 önemli noktayı yazalım:

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Ichiran: Tokyo’nun en sevilen mekanlarından biri olan Ichiran, ramen severler için ideal. Kendine ayrılmış küçük kabinleri, özel sunumuyla, otomattan alınan biletle siparişinizi verdiğiniz sevimli bir mekan. Ve en önemlisi ramenleri mükemmel.

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Gogyo: Japonya’da alışılmış ramen tadının dışına çıkmak isteyenler için ilginç bir mekan olan Gogyo, yanmış soya ve miso ile servis ettiği ramenleri ağızda farklı bir tat bırakıyor. Farklılıklara açık olanlar için önerebileceğimiz bir mekan.

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Menya Musashi: Tokyo’nun Shinjuku bölgesinde yer alan Menya Musashi, diğer ramen yenilen mekanlara göre daha çok restoran havası taşımakta. Müzik eşliğinde Tokyo usulü ramen yiyebileceğiniz Menya Musashi sakinlik severler için ideal.

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Tokyo Ramen Street: Tokyo istasyonunda yer alan ve hızlı servisi ve lezzetiyle müşterilerinin yüzünü güldüren başka bir mekan. Ayrılmış küçük alanlarda rameninizi yiyebileceğiniz bu mekan erişteden farklı tat almak isteyenlerin uğrak noktası. Birçok ramen türünü tadabileceğiniz bu mekanda ramenciler etrafınızı saracak.

Japon Lezzetlerinden Ramen ve Tokyo'da 5 Favori Mekân

Menya Ittou: Tsukumen tarzı ramenleri ile bilinen mekan size bir lezzet geçidi sunuyor. Özellikle ev yapımı erişteleri, deniz mahsullerinden yaptıkları çorbalarıyla sizleri büyüleyecek Menya Ittou’da Tsukumen yemeden ayrılmayın.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz