Japon Kültüründe Festival: Matsuri

1
52

Japon Kültüründe Festival: MatsuriJapon toplumunda hem geleneksel hemde modern bir karşılığı bulunan ”matsuri” bizim kullandığımız anlamıyla festival, Japon dini ve sosyal hayatının önemli bir parçasıdır. Dünyadaki tüm duyguların, ölüm ve yenilenme de dahil olmak üzere hepsinin bir karnaval havasında karşılık bulduğu terimdir.

Bu festivaller tüm hikyerarşik yapının ve düzenin alt üst olduğu, kısa süreliğine herkesin birbirine eşit olduğu, tüm normların ve kuralların herkesi eşit olarak çerçevelediği, cinsiyet ve ırk açısından ayrımların ortadan kalktığı bir dönemi kapsamaktadır. Bu festivallerin en önemli yanı ise doğa ile iç içe olmasıdır. Doğadan gelen enerji ve insan-doğa bütünlüğünün birbirine sıkıca sarıldığı hakim hava önem arz eder. Hem insan hemde doğa aynı şekilde bu arınmaya eşit şekilde tabi olmuştur. Doğaya karşı saygı, doğaya karşı bütünleşme, doğanın kutsallığı dile getirilmesi bu festivallerde daha belirgin hale gelmiştir.

Modern dönemdeki festivallerde bu insan-doğa bütünlüğü bozulmuş ve sadece insana indirgenmiştir. Böylece insanın istekleri ve arzuları tek taraflı karşılanır olmuştur. İnsanlar festivalleri hayatın ayrımlarından ve zorlayıcı gerçekliğinden kaçma aracı olarak kullanmaya başlamışlardır.

Japon kültüründeki matsuri, acı ve coşkuyla kendinden geçme, cinsellik ve ölüm, korku, saflık ve kirlilik tanımlarını içinde bulundurmaktaydı. Günümüzde Japonya’da yapılan festivallerin bazılarında bu manevi aktarım halen daha devam etse de doğayla olan bağlantısı günden düne aşınmıştır.

Önceki İçerikNegima! Magister Negi Magi Manga Tanıtımı
Sonraki İçerikA Dog of Flanders Anime Tanıtımı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz