Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

5
102

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

Village of Dreams

1996’da Berlin Film Festivalinden Gümüş Ayı ödülünü alan bu filmin yönetmeni Yoichi Higashi‘dir. Orijinal adı “E no naka no boku no mura” . 2.Dünya savaşından sonra Japonya kırsalında yaşayan ikiz  küçük kardeşlerin hem çocukluk hallerini görürken hem de yarattıkları çarpışmalara tanık oluruz filmde. Filmin üçte biri pastoral idilde çocukların yaptığı yaramazlıkları anlatır. O sırada da Japon soylu sınıfı ile köylü kesimin arasındaki keskin sınırları seyirciye sezdirir. İllüstrasyon sanatçıları olan  Hachi & Seizo Tashima ‘nın biyogrofisi niteliğinde bir film.

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

Seven Samurai

Yönetmenliğini Akira Kurosawa‘nın yaptığı 1954 klasiği bu filmin konusu şu şekilde özetlenebilir: Paralı askerler, bir çiftçi köyünü haydutları talan etmekten korumak için tutulur. Oysa bu basit çerçeve içinde, öz-kurbanlık, şeref, erkek bağcılığı ve yetersizlik için sempatiyi içeren zengin bir öyküdür. İşte bu yüzden Kurosawa’nın başyapıtı, film yapımcılarına ve diğer sanatçılara ilham vermeye devam etmiştir. Siyah beyaz olan filmin 3 saat 27 dakika olması gözünüzü korkutmasın.Hikayenin özgünlüğü ve aksiyonun fazla olması zamanın su gibi akıp gitmesini sağlar. 16.yüzyıldan kalma Japon köyünde geçen bu başyapıtı mutlaka izlemelisiniz.

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

Moe No Suzaku

Ünlü belgesel film yapımcısı Naomi Kawase, kırsal Nara ilinin dağlarında yer alan sade aile dramalarıyla ilgili ilk uzun metrajlı filmidir. Tahara ailesinin eski antik sedir ormanı içindeki muhteşem geleneksel evlerindeki yaşantısına tanıklık ederiz. Film aile bireylerinden Kyoso’nun köyün ekonomisi için bir demiryolu tüneli inşasına girişmesi ve bunun fiyasko ile sonuçlanması ile birlikte,  kahramanımızın depresyona girmesi sonrasında gelişen olayları ele alır. Super 8 Kamerası ile birlikte kayıplara karışan Kyoso’nun başına gelenleri çözme merakı diğer aile üyelerini bir yolculuğa çıkarır.

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

Poppoya

1970’lerde yakuza filmlerinin ikonu Ken Takakura‘nın rol aldığı , Jiro Asada‘nın en çok satan romanından uyarlanan, yaşlanan bir demiryolu görevlisi hakkındaki bu film Yasuo Furuhata tarafından çekilmiştir. Kahramanımız Otomatsu Sato tam bir görev adamıdır savaş sonrasını geri dönüşler yaparak Otomatsu’nun yaşlı kafasından izleriz. 17 sene önce eşi hastanede öldüğünde yanında değildi , bebekleri öldüğünde yine yanlarında değildi . Çünkü çalışıyordu… Japonların kuralcı , iş düşkünü ve disiplinli , duyguya yer olmayan yanlarını bu yaşlı adamda görürürüz. Kendi halinden mutlu olsa da o eski ,yeniliğe açık olmayan dünya görüşü karısının hayaletini karşısına dikecektir.

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

Mogari No Mori

Yine bir yol filmi, Japonya’nın eşsiz kırsalında drama severler için biçilmiş kaftan. Naomi Kawase‘nin yönettiği film ayrıca Cannes’dan da ödül almış. Herkesin içinde pişmanlıkları vardır. Bu pişmanlıkları bazen çok geç keşfederiz. Evet keşfetmek çünkü filmdeki kahramanlarımızın başına gelen de budur. Huzur evinden çıkan adam bakıcısıyla birlikte ormanda kaybolur. Bakıcısı olan kadın bu kayboluşta çocuklarına veremediği ilgi için tasalanmaya başlarken ,yaşlı adamımız ise bu yaşına kadar isteyip de yapamadıklarınınpeşinden gitme kararı alır…

 

Japon Kırsalında Geçen Japon Filmleri

The Bird People in China

Son filmimiz ise Japon yönetmen Takashi Miike tarafından çekilmiş Çin kırsalını anlatan bir yapıt. Japon mitini etkileyen Çin inanışlarının içine alındığı modern dünyanın erişemediği ütopik bir coğrafyadan bahsedilen bu film de bir yol filmidir demek yanlış olmaz. Çin’in pitoresk Yunnan eyaletinde geçen hikayede yolları gerçek hayatta çok kesişmeyecek gizemli yeşim yığınını aramaya çıkan şirket görevlisi Wada ,onun peşinden şirketinin borcunu almak için gelen asabi yakuza Ujie ve sinir bozucu sakinlikteki Çin rehber Shun’un macerasını görürüz. Bu yolculukta modern hayattan tamamen kopup spirituel gerçekliğin var olduğu bir köye denk gelecekler.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz