Japon İşi Şeyler

0
70

Japon İşi Şeyler

Japonlar. Dünya haritasının çok köşesinde kalmalarından mıdır nedir, hakikaten kendilerine has bir millet. Aslında Japonya dediğimizde insanların akıllarına çubuklarla pilav yiyen, teknoloji ile kafayı bozmuş beyaz tenli çekik insanlar gelse de Japonlar tuhaflık konusunda dünya milletleri arasında bayrağı önde taşır. Hatta dünya bir köy olsa Japonlar çok çalışmaktan kafayı yiyen köyün delisi olmak için biçilmiş kaftan olurdu diyebiliriz. Gerçi bunun bize böyle gelmesi kültür ve hayata bakış açımız olarak Japonlar ile taban tabana zıt olması diyebilirim. Muhtemelen bir Japon da Türkiye hakkında bir yazı yazsa bizim hakkımızda söyleyecek şeyleri aşağı yukarı aynı olurdu. İşte benim gözümden Japonları Bu kadar ilginç yapan bazı şeyler.

Japon İşi Şeyler
Kaynak: Redpepper

Çok çalışmaktan ölme hastalığı;  Karoshi 

Ölene kadar çalışmak deyimi Japonya da deyim olmaktan çok öte. Yani bu insanlar yarış atı gibi çalışıyor.  Tabii Japon iş disiplinini bir Türkün, daha doğrusu Akdeniz kültürüne özgü bir milletin( İtalya, Türkiye İspanya etc) anlaması pek mümkün değil. Neden mi ? Çünkü biz iş hayatına insan odaklı bakan bir milletiz yani insan işten önce gelir. İnsan sağlığı işten önemlidir. Ama Japonya da durum tam tersi. Üstelik bu Japon şirketlerinin dayattığı bir şey değil kişilerin kendi tercihidir. Yani iş herkes için daha önceliklidir. Başarısızlık kişi için onur meselesidir ve başarısız olması durumunda hem kişi hem de toplum kişinin onurunu koruması için intihar etmesi taraftarıdır. Bknz Harakiri. Karoshi’de özelikle 70’li yıllardan sonra Japonların gündelik jargonuna oturmuş bir hastalık adı. Yani İnsan dışı çalışma saatlerine dayanamayan insanların stress, beyin kanaması, kalp yetmezliği sebepleri ile ölmesinin ortak adı.

Japon İşi Şeyler
Kaynak: Nomad Odyssey

Minnak Japon Evleri

Evet, Japonya’da sizi hayrete düşürecek küçüklükte evler bulmanız mümkün. Bunun asıl sebebi Japonya da özelikle Tokyo’da kiraların çok yüksek olması. E tabii bütün evler böyle değil ama Tokyo’da ki 8m2’lik  evini anlat anlat bitiremeyen Youtuber size bu konuda fikir verecektir.

Life in a Crazy-Small 8m2 Tokyo Apartment

Japon İşi Şeyler

Aslında var olmayan bir dünya yıldızı; Hatsune Miku

Şöyle düşünün,Japonya’da  bir konser için bilet alıyorsunuz, üstelik satışı başladığında biletleri hemen tükenen cinsten bir konser. Sonra artık eşinizle dostunuzla mı bilmiyorum konsere gidiyorsunuz. Salon tıklım tıklım dolu. Sonra sahneye biri çıkıyor, daha doğrusu bir anime karakterinin hologramı sahneye çıkıyor ve bu üç boyutlu sarkıcı sahnenin tozunu attırıyor. Evet, sizi HatsuneMiku ile tanıştıralım. Kendisi Japonyanın ilk üç boytlu hologram sanatçısı. Yamaya tarafından geliştirilen Vocaloid programı ile yaratılan ve şarkı söyletilen Miku defalarca Amerika’da Avrupa’da ve Asya’nın pek çok yerinde konser verdi. Dünya çapında deli bir hayran kitlesi var. Ama Miku ve ardından yaratılan bir çokvocaloid karakter bu kadar popüler olsalar da aslında yoklar her şey sanal. Bu da Miku’nun en sevilen ( benimde favorim) şarkılarından biri ve koseri;

HatsuneMiku – World Is Mine

Japon İşi Şeyler

Disneyland gibi Japon Kafeleri

Japonların kafalarının cidden güzel olduğunun bir diğer kanıtı da bu tema cafelerdir. Nasıl mı oluyor ?  Şöyle diyelim canınız bugün vampir olmak istedi, o zaman vampir temalı bir kafeye gidip  vampircilik oynayabilirsiniz. Ya da Harikalar diyarına mı gitmek istediniz bir diğer köşe de Alice Harikalar diyarı temalı bir kafe bulmanız muhtemel. Kedi, HelloKity, Robot,Pikaçu, zindan, Animelerde ki hizmetçi kız temalı gibi pek çok kafe bulmanız mümkün ama bana en acayip geleni sarılma temalı kafeler gidiyorsunuz orda çalışanlar size sarılıyor. Ne diyeyim bilemiyorum.  En iyisi ABC News’in konu hakkında ki haberine bakmak.

Inside Tokyo’s 5 MostBizarreThemeCafes

Japon İşi Şeyler
Kaynak: MindAmuse

 İntihar Ormanı ; Aokigahara

İntihar oranlarının yüksek olduğu ülkeler arasında olan Japonya intihar etmek için popüler bir mekana sahip olması ile diğer ülkelerden ayrılıyor. İntihar etmek isteyen  bir çok insanın gittiği bu orman adeta korku filmlerine taş çıkaracak nitelikte.  Japonlar bu ormanın kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğine inanıyor. Ormanın girişinde intihar etmeye gelen insanları uyaran bir tabela bile var. Tabelanın içeriği ise şöyle “Hayatınız size aileniz tarafından verilmiş kıymetli bir hediyedir.” Ve “Lütfen intihar etmeye karar vermeden önce bu numaraları arayın.”  Pek çok filme ve Youtuber videosu hakkında ki birkaç video ise şöyle;

Aokigahara ormanı ile alakalı korku filmi fragmanı ; TheForest

Aokigahara ormanı ile alakalı Youtube belgeseli

Japon İşi Şeyler

Rent a Men

Evet, sevgiliniz yok ama birisi sizin sevgilinizmiş gibi davransın size küçük sürprizler yapsın sizi el üstünde mi tutsun istiyorsunuz? Ha o zaman şunu söyleyebilirim Japonya da erkek arkadaş kiralamanız mümkün. Kulağa baya bir saçma gelse de paranın satın alamayacağı şey yok nihayetin, en azından Japonya da. Evet,aşağıda da bir Youtuber’ın bu deneyimini ve Japon kadınlarının neden böyle bir yola gittiklerini anlatan videolar mevcut. Ha bence çok çalışmaktan sevgili yapmaya zamanı olmuyor bu milletin.

BoyfriendsforHire in Japan

SingleJapaneseWomenAreBuyingtheBoyfriendExperience: Slutever

Japon İşi Şeyler
Kaynak: Tokyo Cheapo

Bir beyaz yakalı eğlencesi olarak Karaoke

Karaoke Japonca bir kelime olup anlamı ‘boş orkestra’dır. Yani karaokeyi Japonlar icat etmiştir. Ama karokeninasyalılar için ( Japon Kore vs) bizden daha farklı bir anlamı vardır. Özelikle beyaz yakalı diye tabir edilen şirket çalışanlarının en popüler sosyalleşme alanıdır. İş sonrası toplu şekilde karokeye gitmek iş arkadaşlarınız ile yapacağınız en olası aktivitedir. Ülkede bu kadar popüler olunca sayısız karoke barın olduğunu söylememe gerek bile yok. Aslında Karoke’yi Japonya da sadece beyaz yakalılarla sınırlandırmak mümkün değil yani her kesimden insan için gerçekten çok önemli bir aktivite. Japonya’da Karokenin ne anlama geldiğini ise şu videodan anlamamız mümkün.

10 WeırdAndInterestıngFactsAboutKaraokeIn Japan

Tabii Japonya hakkında daha söylenecek çok şey var;  sayısını bilmediğim festivalleri, yemeğe cesaret edemeyeceğiniz yemekleri, değişik geleneksel kıyafetleri ( özelikle bir terlikleri var evlerden ırak, en şiddetli anne terliği olmaya aday) sokak yemekleri aile yapıları vs vs. Ama bunlar bana oldukça ilginç gelen tarafları.Her biri kendi tuhaf ama bir o kadar da ilgi çekici olan Japon hayatının detayları.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz