Japon Geleneksel Resim Sanatı: Sumi-e

1
60
Japon Geleneksel Resim Sanatı: Sumi-e
“Summer, from Flowers and Birds of the Four Seasons”- Josetsu

Japon resim sanatı olarak Suibokuga /Sumie

Diğer bir deyişle;

1500 yıldır değişmeden süregelen Japon kâğıdı ile mürekkep/boya sanatı.

Bir mürekkep sanatı olarak bilinen sumi-e, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Japonların âdeta kültürel yaşamının bir aynasıdır. Anavatanı Çin’den Zen rahipleri vasıtasıyla Japonya’ya yayılan Sumi-e’de ritüeller oldukça önemli. Temel felsefesi: ruhu, nefesi ve bedeni eğitmek. 

Çin’den Japonya’ya yayılan sanatlardan biri “sumi-e” resim sanatıdır. 7. yüzyılda Çin’de ortaya çıkan sumi-e, diğer adıyla ‘suibokuga’ sanatı, 14. yüzyılda Zen rahipleri vasıtasıyla Japonya’ya yayılmıştır. Bir mürekkep sanatı olarak bilinen sumi-e, kelime olarak Japonca’da mürekkep anlamındaki “sumi” ve resim anlamındaki “e”den oluşturulmuştur.

Sumi-e öğrenirken tek amaç mürekkeple resim yapmayı öğrenmek değildir. Onun için resimde estetik algısını geliştirmek ve güzel eserler ortaya çıkarabilmek için gerekli ruh halini ve disiplinini öğrenmek de önemlidir. Kişinin ruh halinin sanata direkt olarak yansır. Japonların “ii kanji” diye tabir ettikleri, dengeli ama dikkatli bir ruh haliyle resim yapmak sumi-e sanatının temelini oluşturuyor. Ruhun dinginliğe ulaşması için resme başlamadan önce yerine getirilmesi gereken bazı ritüeller de söz konusu. Dikdörtgen şeklindeki büyük bir kurşun kalem ucunu andıran sıkıştırılmış mürekkep çubuğu, ezmekle başlıyorsunuz işe. Mürekkep çubuğundan boya elde etmek için yapılan bu ezme işleminde çubukla en az 400 kez olacak şekilde daireler çizmeniz gerekiyor. “Mürekkep çubuğunu ezmek, işin olmazsa olmazı.” Dairelerin 400 kez çizilmesinin sebebi, yalnızca resmi yapmak için o kimyasal karışımı elde etmek değil, konsantrasyonu sağlamak.

Japonya’da en önemli temsilcileri arasında Josetsu, Sesshū Tōyō, Tenshō Shūbun ve Ike no Taiga yer alıyor. Dünyanın bir çok yerinde de eğitimi verilen bir sanat olarak Sumi-e, Türkiye’de de eğitimi verilen bir resim sanatı dalı. Geleneksel bir sanat olarak Sumi-e, ruhun kapılarını dinginliğe aralayan bir resim sanatı olarak karşımızda.

Japon Geleneksel Resim Sanatı: Sumi-e
“Riding the Bull Home”- Tenshō Shūbun
Japon Geleneksel Resim Sanatı: Sumi-e
“Flowers and Birds Attributed”- Sesshu Toyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz