Japon Filmleri Bülteni: Tony Takitani

0
51

Japon Filmleri Bülteni: Tony Takitani

Tony Takitani (2005)

Yönetmen: Jun Ichikawa
Senaryo: Haruki Murakami (öykü), Jun Ichikawa
Oyuncular: Issey Ogata, Rie Miyazawa
Müzik: Ryuichi Sakamoto
Gösterim Tarihi: Ocak 29, 2005
Süre: 75 Dakika

Film Hakkında

Haruki Murakami’nin kısa öyküsünden yola çıkarak oluşturulan bir başyapıt.

Batılı isminden ötürü Tony, diğer çocuklar tarafından dışarıda bırakılmış olup yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Bir ressam olarak son derece yetenekli olmasına rağmen çizimlerinde bir duygu eksikliği söz konusudur. O nedenle de yetişkinliğinde teknik çizimler yaptığı bir alanda kariyer geliştirmeyi seçmiştir. Orta yaşlarına geldiğinde Tony, ansızın tatlı, genç bir kadına aşık olur. Eiko Konuma, bir gün Tony’nin iş yerine geldiği sırada tanışmışlardır. Eiko, Tony’nin günlük hayatında adeta bir melek olur. Tony hayatında ilk kez dış dünya ile bir bağlantı kurabildiğini hisseder. Buna rağmen Eiko’nun bir kusuru vardır. Alışveriş hastasıdır. Ancak esas kafa karışıklığı Eiko’nun, bunun iki katına sahip olduğu ortaya çıktığında belirmeye başlar.

Tüketim çağında yok olmaya yüz tutmuş insan ilişkilerin tek düzeliğini anlatan Tony Takitani, popüler kültür içindeki tüketim çılgınlığını seyircinin gözleri önüne sererken, günden güne insanı ilişkilere yabancılaşan Tony üzerinden insanın ”varlıksal yabancılaşmasına” ışık tutmakta.

Günümüz Japonya’sındaki insanın varlıksal çırpınışına mercek tutan Jun Ichikawa, izleyicilere durağan ama her dakikası dolu dolu bir film sunuyor.

Önceki İçerikJapon Filmleri Bülteni: Tokyo Sonata
Sonraki İçerikFlowers of Evil Uyarlaması Temmuz Ayında Geliyor
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz