Japon Filmleri Bülteni: The Ring

0
97

Japon Filmleri Bülteni: The Ring

Ringu / Halka (1998)

Yönetmen: Hideo Nakata
Senaryo: Hiroshi Takahashi
Oyuncular:  Nanako Matsushima, Hiroyuki Sanada, Rikiya Ōtaka, Yoichi Numata
Gösterim Tarihi: 31 Ocak 1998
Süre: 95 Dakika

Film Hakkında

Kanı kaynayan bir lise öğrencisi olan Tomoko, üç arkadaşıyla birlikte kısa bir tatil için Izu yarımadasına gider. Fakat kaldıkları kulübede garip bir kaset bulup onu izlerler. Videoyu bitirdikten sonra telefon çalar ve telefondaki ses 7 günlerinin kaldığını söyler. Bu sürenin sonunda Tomoko ve diğer 3 arkadaşı farklı yerlerde ölü olarak bulunurlar.  Bilinmeyen ölümler üzerinde araştırma yapan gazeteci Reiko, yeğeni Tomoko’nun da başına gelen bu olay sonrasında konuyu derinlemesine araştırmaya başlar.

Bundan 13 yıl önce Amerikan versiyonu gösterime girdiğinde kuzenim “Bu filme iyi diyorlar.” Dediğinde ilk önce o dönemde vasatın üzerine çıkamayan korku filmlerinden biri olduğunu düşünüp burun kıvırmıştım, fakat filmi izledikten sonra  aynı gece evde her yere ışıkları yakıp tekrar ışıkları kapatarak gittiğimi ve uyku zorluğu çektiğimi hesaba katarsak üzerimde sağlam bir etkisinin olduğunu inkar edemem. Komplike konusu ve yarattığı gergin ortamla Ringu’yu her ne kadar final sahnesini Amerikan versiyonu kadar başarılı bulmasam da hem filmi izlemeyenlerin hem de Amerikan Versiyonunu izleyenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi filmin 1964 Japon yapımı “Onibaba” ve 1980 Kanada yapımı “The Changeling” filmlerinden de esintiler taşıdığını dipnot olarak düşelim.

Yazar: İsmail Açıkel

Önceki İçerikJapon Filmleri Bülteni: Tears For You
Sonraki İçerikJapon Sinema E-Dergisi’nin 3. Sayısı Çıktı!
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz