Japon Filmleri Bülteni: The Professor and His Beloved Equation

0
62

Japon Filmleri Bülteni: The Professor and His Beloved Equation

The Professor and His Beloved Equation (2006)

Yönetmen: Takashi Koizumi
Senaryo: Yogo Ogawa (öykü), Takashi Koizumi
Oyuncular: Hiroyuki Kitazawa, Shôji Ueda
Müzik: Takashi Kako
Gösterim Tarihi: Ocak 21, 2006
Süre: 117 Dakika

Film Hakkında

Filmin çıkış noktası Yogo Ogawa’nın Profesör ve Hizmetçi kitabıdır.

Yönetmenliğini Takashi Koizumi yaptığı film, tiyatro gösterisi sonrası geçirdiği trafik kazası neticesinde hafızasını kaybeden bir matematik profesörünü konu almaktadır. O günden itibaren bir eylemi sadece 80 dakika kadar yasar ve sonrasını unutur. Ona göre dün her zaman o gösteri olmuştur. Artık şimdiki zamanda değil, geçmişte yasar. Ona bakmak için evine gelen hizmetçi ve küçük oğlu Kök’e (ki bu ismi profesör ona koymuştur) matematik bilgilerini aktarmaya çalışır. Profesör matematiğe aşık bir insandır. En sevdiği denklemse Euler’in formülüdür…

Kitap Hakkında

Japonya’nın en çok övgü toplayan yazarlarından Yoko Ogawa’dan içleri ısıtan, duygusal bir roman… Zeki bir matematikçi olan Profesör, yıllar önce ciddi bir trafik kazası geçirir. Bu yüzden kısa süreli belleği sadece son seksen dakikayı kaydedebilir. Profesör, ona bakmakla yükümlü genç bir bakıcı ve küçük oğlundan başka hiç kimseyle iletişim kuramamaktadır. Seksen dakikadan öncesini hatırlayamayan Profesör her sabah bakıcısıyla yeniden tanışır ve her seferinde aralarında naif bir ilişki filizlenir.

Profesör kahvaltıda ne yediğini hatırlamıyor olsa da söz konusu matematiksel denklemler olduğunda beyni mucizevî bir şekilde çalışmaktadır. Bu denklemler Profesör’ün Kök ismini verdiği, bakıcının on yaşındaki oğlu ile kadına şiirsel ve korunaklı bir dünyanın kapılarını açmaktadır. Bu sıra dışı evde, üç kayıp ruh arasında soyut sayılardan daha da gizemli bir duygusal bağ kurulur.Sayıların sihirli dünyasının karakterlerin trajedileriyle kesiştiği bu roman, farklı bir tat sunmakla kalmayıp bizlere büyük yalnızlıkların büyük umutlara gebe dünyasından güzel ve dokunaklı bir parça sunuyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz