Japon Filmleri Bülteni: Kwaidan Ghost Stories

0
51

Japon Filmleri Bülteni: Kwaidan Ghost Stories

Kwaidan Ghost Stories / Kwaidan’ın Hayalet Öyküleri (1964)

Yönetmen: Masaki Kobayashi
Senaryo: Yôko Mizuki
Oyuncular: Rentarō MikuniKeiko Kishi, Michiyo Aratama, Misako Watanabe, Tatsuya Nakadai
Müzik: Toru Takemitsu
Gösterim Tarihi: Aralık 29, 1964
Süre: 183 Dakika

Film Hakkında

Kyoto’da yaşayan Efendisinin iflasıyla işsiz kalan genç bir samuray geleceği için kendisini çok seven eşini terkedip kızıyla evlenme karşılığında zengin bir taşra valisinin hizmetine girer, fakat burada aradığı mutluluğu bulamaz. Kyoto’ya eski evine döndüğünde birçok şeyin değişmiş olduğunu görecektir.

Yaşlı bir oduncu ustası olan Mosaku ve yanında çıraklık yapan genç Minokichi ormandan dönerken bir kar fırtınasına yakalanırlar ve bir kulübeye sığınırlar.  Kadın bir hayalet kulübeye gelir ve yaşlı ustasını öldürür fakat bunu gören Minokichi’ye canını bağışladığını, gördüklerini kimseye anlatmamasını, anlatması durumunda onu da bulup öldüreceğini söyler. Bu olaydan 1 yıl sonra Ormanda odun kesmeden dönen Minokichi, şehirde çalışmak için ormandan yolu geçen Yuki ile tanışır. Birbirlerine ısınan bu çift kısa süre sonra evlenir.

Buddha Tapınağında kalan gözleri görmeyen Hoichi, Rahip ve yardımcısının olmadığı bir gün Biwasını çalarken bir Klan Savaşçısı ile karşılaşır. Bu arada sahil kısmında ölen insanlar bulunmakta ve balıkçı tekneleri belirsiz bir şekilde batmaktadır.

Lord Sada mahiyetindeki insanlarla birlikte bir tapınakta mola verir. Düzene uymayı pek sevmeyen  bir samuray,  çeşme başına gider ve bir tas su doldurur. Bu suda görmediği bir adamın silüeti belirmektedir. Birkaç kez suyu döktükten sonra, bir tas daha doldurup sonunda suyu içer.

Benim görüşüme göre Rosemary’nin Bebeği filmi ile birlikte 60 yıl yılların en iyi 2 Korku filminden biri olan Kwaidan; Japon mükemmeliyetçiliğini bize farklı bir açıdan gösteriyor. Özellikle gelenek ve saygı kavramları ile de harmanlanan Hoichi’nin işin içine karıştığı hikayenin bu mükemmeliyetçiliğin doruk noktası olduğunu söyleyebilirim.

Yazar: İsmail Açıkel

Önceki İçerikNanatsu no Taizai Animesine Yeni Özel Bölümler Geliyor
Sonraki İçerikPhantasy Star Online 2 The Animation Anime Tanıtımı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz