Japon Filmleri Bülteni: Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum

0
69

Japon Filmleri Bülteni: Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum

Crying Out Love in the Center of the World / Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum (2004)

Yönetmen: Isao Yukisada
Senaryo: Isao Yukisada, Yuji Sakamoto, Hihiro Ito
Oyuncular: Mirai Moriyama, Masami Nagasawa, Takao Osawa, Kou Shibasaki
Müzik: Meina Co.
Gösterim Tarihi: Mayıs 8, 2004
Süre: 138 Dakika

Film Hakkında

Kyoichi Katayama’nın Socrates in Love romanından uyarlanan ”Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum” sizleri ilk aşkının izinde yolculuğa çıkan Sakutaro’nun hikâyesiyle buluşturuyor. Unutmadan mendilleri hazır edin, film aşırı derecede dram içerir.

Tayfun#29 ile ayrılıp yıllar sonra birleşen kalplerinin hikâyesinin anlatıldığı filmde Sakutaro, Ritsuko ile evlilik hazırlılıkları yaparken Ritsuko cebinde bir kaset bulur ve ardından Takamatsu’ya doğru yola çıkar. Sakutaro, barda arkadaşı ile konuşurken tesadüfen Ritsuko’nun Takamatsu’da olduğunu görür ve peşinden gitmeye karar verir. Ve walkmana kasetler koyulur ve böylece geçmişe ”ilk aşka yolculuk” başlar.

Sakutaro ve Aki’nin yolları okul müdürlerinin cenazesinde kesişir ve bu arkadaşlık birlikte geçirdikleri zaman sayesinde yakınlaşırlar. Aki, kartpostal yazıp gönderilen Geceyarısı Esintisi radyo programında kartpostalı okunan dinleyicinin walkman kazandığından Saku’ya bahseder ve birlikte şanslarını denerler. Saku, yazdığı ”yalan” kartpostal ile walkmanı kazanır ama hikâyenin geri kalanının resmini çizer. Aki ile birbirlerine duygularını anlatmak için kaset doldurup birbirlerine vermeye başlarlar. Ve böylece ilk aşkın yolu çizilmeye başlanır. Aki, Saku ile gittiği ada yolculuğunda bayılır ve ailesi tarafından hastaneye kaldırılır. Saku’nun yazdığı kartpostaldaki gerçek burada karşısına çıkar. Dünyanın orta yerine Uluru’ya gitme hayaline uzanan aşk hikâyesi başlayacaktır.

Filmin hikâyesi kadar yönetmen Isao Yukisada’nın çekim mekanları, kamera hareketleri, oyunculuklar da film kadar etkileyici olduğunu belirtmekte fayda var.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz